Mati Zemlja in njeni prijatelji so naslovili zadnjo letno produkcijo, za katero je v sodelovanju z glasbenimi oddelki idejno zasnovo in koreografijo ustvarila Matea Brečko ter občinstvu predstavila dosežke baletnih oziroma plesnih koreografij. Podnaslov predstave že veliko pove o vzgojno-izobraževalnem pristopu in delu baletne pedagoginje, ki v Slovenski Bistrici že desetletja vzgaja in izobražuje generacije učenk in učencev. Matea Brečko ni želela prikazati samo tehnične plati baleta, ki izhaja iz učnega programa za posamezno stopnjo, ampak je izpostavila celost, nedeljivost vzgoje in izobraževanja ter ju konkretizirala v simbolu Zemlje.
Prispevek k prepoznavnosti baleta
Po uvodni pesmici Jaz sem modra Zemljica so se vrstile točke z naslovi Zrak, Voda, Luna, Ogenj, Les – rože, Sonce, ki so jih odplesale učenke baletnih pripravnic do šestega razreda. Tehnično prilagojeni nastopi glede na starost učenk so delovali skladno in zanimivo. Preprosti, toda z veliko mero domišljije narejeni kostumi in odrska luč, so ustvarili lastnosti naravnih pojavov na planetu Zemlja. V gibalni dinamiki in usklajenosti z glasbeno podlago so izstopale učenke tretje pripravnice. Ples ognja, na glasbo Ludovica Einaudia, je bil globoko podoživet - in skupinska dinamika plesa je pokazala enotnost človeka z naravo.
Vzgojni vidik je bil posebej prepoznaven v drugem delu večera, saj je pedagoginja koreografijo nekaterih točk prepustila učenkam. Upoštevala je njihov interes do novih plesnih slogov in jim omogočila, da se preizkusijo tudi kot ustvarjalke. Učenke so pokazale solidno baletno znanje, ki je bilo harmonično vtkano v njihove plesne zamisli. Točko Tango, na glasbo iz albuma Gotan Project, so plesale učenke 5. in 6. razreda, točko Midve, na glasbo Prince – Chalsea Rodgers, sta plesali Anika Kšela in Eva Videčnik, učenki 4. razreda.
Učenke baletne šole se udeležujejo tudi različnih baletnih tekmovanj. Tako smo imeli priložnost videti ples Anike Kšela z naslovom Pomlad, skladatelja Aleksandra Glazunova, s katero bo sodelovala na baletnem tekmovanju Tutu. Kljub svoji mladosti je mlada plesalka nastopila samozavestno in pritegnila pozornost gledalcev, ki so jo nagradili z močnim aplavzom. Bistriška baletna šola se lahko pohvali še z nastopom njihove nekdanje učenke, ki nadaljuje baletno šolanje na Konservatoriju za glasbo in balet v Mariboru, to je Pia Capl Škrinjar. S točko v lastni koreografiji, inspirirano z glasbo Nonsense Song Charlia Caplina, je šarmantna in polna energije zaokrožila prijetni baletni večer.
Baletno produkcijo so pod vodstvom mentorjev Petre Turk Rupreht, Timija Krajnca, Jožeta Pongračiča popestrili glasbeniki Ajda Brezovnik, Matej Grobelnik Pek, Lana Laskovar, Nuša Trombentar, Gašper Kokol, Nuša Špec in Anže Javševec, ki so s svojimi odlično pripravljenimi nastopi še enkrat pokazali naravno povezanost baletne in glasbene umetnosti. Glasbeni izbor je pomemben za baletne nastope, kakor tudi kostumska in scenska oprema, ki oblikujejo zaokroženo podobo letne produkcije. Matea Brečko je svojo nalogo opravila profesionalno in s tem prispevala k večji prepoznavnosti baletnega izobraževanja v našem okolju.