Projekt Paletka ima že dolgo tradicijo in zgodovino, obstaja že tri desetletja. Letošnja izdaja je bila v znamenju zlate jeseni. In dan ustvarjanja je tudi postregel z izjemno naravno kuliso, obdano s soncem.
VT prostorih Osnovne šole Jarenina in njeni okolici je cel dan ustvarjalo 51 otrok in naredilo zelo kvalitetna likovna dela. Dosežke otroške likovne kolonije Paletka so postavili na ogled v razstavišču Večnamenskega centra v Pesnici 27. novembra. Mladi ustvarjalci Paletke so prejeli priznanja za sodelovanje, ki so jih podeljevali mentorji, vsak s svojega področja: Alen Krajnc za slikarje in še v imenu odsotne mentorice za ulično umetnost v malem Maje Patty, za barvni linorez Brane Lazič, za mavčni relief Mitja Novak, za kiparsko delavnico Rok Levičar in fotografsko Stanko Rijavec. Vodja OE JSKD Pesnica pri Mariboru Sabrina Hudales pa se je zahvalila strokovnim sodelavcem, ki že vrsto let predano in z veseljem ustvarjajo z mladimi.
"Že simbolični uvod je nakazoval nekaj zanimivega, očarljivega in nadvse pozitivnega. Prav taka je bila tudi Paletka 2024. Polna ustvarjalnega zanosa in pozitivne energije. Udeleženci so bili razvrščeni v šest delavnic: fotografsko, slikarsko, kiparsko, delavnico barvnega linoreza, mavčnega reliefa in delavnico ulične umetnosti. Vse delavnice so ponujale likovne izzive, ki omogočajo mladim ustvarjalcem, da se polno izrazijo in usvojijo še neznane tehnološke možnosti za izvedbo likovnega dela. Vse naštete delavnice so v okvirih tako imenovanega analognega področja, saj razen sodobne fotografije, ki je po svojem zapisu digitalna, gre za medije, ki so klasično opredeljeni. Ročne spretnosti in izkušnje so v času digitalizacije nedvomno izjemnega pomena, saj omogočajo učencem, da se vrnejo v izhodišče ustvarjalnega procesa, ki je bistvo človekove likovne ustvarjalnosti od samih začetkov," je izpostavil likovni pedagog Alen Krajnc.
"Ti mladi bodo uspešno nadaljevali razvoj družbe"
Mladi ustvarjalci so brez težav vstopali v kreativne procese in se spopadali z različnimi materialnimi zahtevami. Ideje, ki jih mladi ustvarjalci realizirajo, so odraz sodobnega časa, ki ga živijo, in so njihov odziv na družbena dogajanja, je še zapisal Krajnc. Pri tem ugotavlja, da so ustvarjalci iskalci lastne identitete, želijo biti drugačni in se umeščati v svet, v katerem živijo po lastnih vrednotah in principih: "Mladi razmišljajo o bodočnosti, razmišljajo o ekoloških razsežnostih sodobnega sveta, vedo, kaj pomeni ohranjanje miru in enakopravnosti v svetu, zanima jih tehnološki razvoj in njegove posledice in še bi lahko naštevali."
Krajnc je še prepričan, da vsekakor gre za mlade, ki bodo lahko uspešno nadaljevali razvoj družbe v pravo smer, ki bo trajnostno naravnana in bo omogočala prostor za svobodno in demokratično izbiro načina življenja prav za vsakogar. Vse to je zapisal v katalogu in povzel na odprtju razstave Krajnc, ki je tudi dolgoletni strokovni vodja Paletke, ter čestital mladim za dosežke in jih že vabil na Paletko 2025.
Likovni izdelki na razstavi so priča in dokaz, da gre za kakovostne in ustvarjalne posameznike, tudi za kakovostno vodene delavnice, ki si jih brez izjemnih mentorjev ni mogoče predstavljati. Seveda pa ne gre spregledati odlične organizacije, za katero vsako leto poskrbi JSKD OI Pesnica s svojo ekipo.
Na odprtju razstave je bil obisk vseh generacij. Dogodek je z vokalno-instrumentalnim nastopom popestril srednješolec Nik Halužan, ki se uči v Glasbeni šoli Rošer v Zgornji Kungoti pri mentorju Miranu Rečniku. Program je povezovala Nina Butolen.