Da izredno dolgim postopkom ocene vplivov na okolje in umeščanju zadnjega dela hitre ceste med Ormožem in Ptujem ni videti konca, so na svojem že 14. delovnem srečanju danes ugotavljali župani občin, ki ležijo ob trasi bodoče nove ceste.
Po Sejanci spet premor?
Milan Gabrovec, župan občine Markovci: "Te dni sem si ogledal gradbišče viadukta Sejanca v Ormožu in videl, da se tam dela, kar kaže, da bi po izgradnji tega lahko gradnjo tja proti Gorišnici - naposled in po že dveh spodletelih poskusih - nadaljevali. Pričakujemo pa seveda, da bodo postopki umeščanja trase še zadnjega dela te nove ceste od Markovcev do Ptuja vendarle stekli hitreje in da bo cesta zgrajena vsaj do konca leta 2025."
Redno sodelovanje lokalnih skupnosti bi zmanjšalo težave pri umeščanju ceste
Omejitev s (pre)majhnimi učinki
Župani so se tokrat dotaknili tudi učinkov omejitve tranzitnega tovornega prometa po državnih cestah, ki z mejnih prehodov vodijo proti Ptuju. Jurij Borko, župan občine Središče ob Dravi: "Na našem koncu kakšnih omembe vrednih učinkov, torej zmanjšanja tovornega prometa, ne opažamo. Menda se je tranzitni promet zmanjšal za desetino, a obenem podatki o prestopu meje kažejo, da je občasno tovornega prometa še več.
Protesti tudi na Ormoškem
Prebivalci ob državni cesti med Ormožem in Ptujem so pred dobrim tednom z mirnim protestom na Ormoški cesti znova izrazili ogorčenje nad tem, da že 30 let čakajo na ptujsko obvoznico. Kljub omejitvi tranzitnega tovornega prometa dnevno mimo njihovih hiš še vedno pelje vsaj 1300 kamionov in do 15 tisoč vozil. Tokrat so se protestu pridružili tudi prebivalci Cvetkovcev v ormoški občini, kjer so ustanovili civilno pobudo, saj jim je dovolj čakanja na pričetek gradnje obvoznice. Desetletja se tudi na ormoškem koncu dušijo v prometu, hrupu in izpušnih plinih težkih tovornjakov.