(POGLED) Zakaj ljudje ne sodelujejo? Ker ne zaupajo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek
Zakaj angažirani spletni komentatorji na priljubljenem družabnem omrežju in v skupinah, ki so namenjene izkazovanju skrbi in interesa do lastnega mesta, ne prepoznavajo pomembnosti in koristnosti modela participativnega proračuna kot medija za artikuliranje konstruktivnih mestnih pobud? Ker ne zaupajo.

Skupnostno naravnani procesi imajo, poleg kolektivnih učinkov "v dobrobit mesta", tudi osebne in individualne učinke. Ljudje se naučijo sodelovati, postanejo bolj zaskrbljeni zaradi javnih vprašanj, gojijo državljansko kulturo in pospešujejo demokratizacijo družbe. Po drugi strani se izvajalci morajo naučiti sodelovanja z meščani in prepoznati participativni proračun kot orodje mesta pri izobraževanju o delovanju lokalne uprave, vključevanju in krepitvi vloge skupnosti za prevzem soodgovornosti za mestna vprašanja. Vprašati se morajo, kako lahko proces participativnega proračuna pomaga ljudem razvijati odnos do lastnega mesta do te mere, da ga bodo pripravljeni prepoznati in sodelovati pri soodločanju. Seveda s predpogojem, da si tudi mestni odločevalci želijo mesto po meri meščanov in meščank in ne zgolj po meri avtokratične majhne skupine s sedežem v kabinetu župana.
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta