"Slovenija je sprejela razmeroma malo ukrajinskih beguncev, tudi zato njihovo vključevanje v družbo ne bi smela biti težava. Ruska agresija na Ukrajino je v države EU pognala več kot 4,3 milijona ukrajinskih beguncev, ki jim osnovne pravice zagotavlja status začasne zaščite. Nemčija, Poljska in Češka so jih skupaj sprejele največ, več kot 2,6 milijona. V Sloveniji jih status začasne zaščite uživa 9280. Za primerjavo: Irska z dobrimi petimi milijoni prebivalcev je status začasne zaščite podelila 106.295 ljudem iz Ukrajine. /.../
Skrb za soljudi v stiski ni lahka in ni poceni, če dolgo traja, se domačini uprejo in začnejo postavljati neprijetna vprašanja. Irska bo s septembrom tedensko žepnino, ki Ukrajincem pripada v okviru statusa začasne zaščite, z dosedanjih 232 evrov znižala na 38,80 evra. Potreba po denarni pomoči se naglo zmanjšuje tudi zaradi vse večje vključenosti Ukrajincev na trg dela v deželi, ki jih je sprejela. Kot je poročal Irish Times, je bilo na začetku leta na Irskem 17.000 redno zaposlenih Ukrajincev, kar je razmeroma veliko glede na velik delež žensk in otrok v begunski populaciji.
Status začasne zaščite velja do marca 2026, Slovenija pa še nima zakonodaje, ki bi urejala položaj Ukrajincev pri nas po tem roku. Kot v svojem poročilu ugotavlja Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, so osebe z začasno zaščito upravičene do 60 ur programa učenja slovenskega jezika. Bolj obsežen tečaj bi Ukrajincem gotovo olajšal integracijo v družbo, predvsem pa bi povečal njihove možnosti na slovenskem trgu dela. Preden začnemo iskati delavce na Filipinih, bi morda bilo smiselno našim slovanskim bratom, ki so že tu med nami, olajšati pot do zaposlitve in vključitve v družbo. To bo vsem v korist."