Cena pšenice: S stisnjenimi zobmi dosegli kompromis

Timotej Milanov Timotej Milanov
04.07.2019 17:33

Kmetje in mlinarji pričakujejo obilno in kakovostno letino.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Letos bodo kmetje za pšenico najvišjega razreda premium, ki ima 15 ali več odstotkov beljakovin, dobili 185 evrov za tono. 
Nataša Juhnov

"Pogovore smo zaključili s stiskom roke, kar pomeni, da smo se soglasno dogovorili o odkupnih cenah," je po letošnjih pogajanjih o odkupnih cenah pšenice med pridelovalci in mlinarji povedala direktorica Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij pri Gospodarski zbornici Slovenije Tatjana Zagorc, ki je v pogajanjih nastopila v vlogi koordinatorke. "Če hočemo graditi poslovni odnos, je potrebno tudi medsebojno spoštovanje," še pravi. Tako bodo letos kmetje za pšenico najvišjega razreda premium, ki ima 15 ali več odstotkov beljakovin, dobili 185 evrov za tono.

Tatjana Zagorc: "Če hočemo graditi poslovni odnos, je potrebno tudi medsebojno spoštovanje."
Nataša Juhnov

Alternativa v ječmenu

Predsednik soboške območne enote Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije Franc Küčan z doseženim dogovorom ni povsem zadovoljen: "Glede na neto prihodek na kmetiji, je alternativa v pridelavi pivovarskega ječmena ugodnejša. Izračunali smo, da dobi kmet za šest ton pšenice razreda B1 990 evrov, za šest ton očiščenega pivovarskega ječmena pa 1150 evrov. Če se bodo kmetje odločali glede na prihodek, se bojim, da bomo namesto na 28 tisoč hektarjih pšenico v Sloveniji naslednje leto pridelovali na precej manjših površinah."

Franc Küčan: "Glede na neto prihodek na kmetiji, je alternativa v pridelavi pivovarskega ječmena ugodnejša."
Nataša Juhnov
Branko Virag: "Če bomo letos dosegli zadostne količine po hektarju, verjamem, da bodo ljudje začeli spet sejati pšenico."
Nataša Juhnov

Pri kupcih mešani občutki

Branko Virag iz Panvite je v pogajanjih nastopil v obeh vlogah, na eni strani kot predstavnik pridelovalcev, na drugi pa kot predstavnih predelovalne industrije. Skupina Panvita ima namreč poleg proizvodnje svoje pšenice na 1500 hektarjih sklenjene še pogodbe s kooperanti, ki pšenico pridelujejo na več kot tisoč hektarjih. Letos pričakuje tudi sam obilno in kakovostno letino, dosežen kompromis o doseženi ceni, pri katerem nobena stran ni povsem zadovoljna, pa označuje za dobrega. Prav tako sam optimistično gleda na prihodnost pridelave pšenice v državi: "Bolj kot negodovanje nad ceno nas je v lanskem letu v slabo voljo spravilo dejstvo, da smo imeli manjše količine pšenice, ki je bila tudi slabe kakovosti. Če bomo letos dosegli zadostne količine po hektarju, verjamem, da bodo ljudje začeli spet sejati pšenico." To bi posledično ob organizirani proizvodnji po mnenju Viraga lahko pomenilo, da bi v Sloveniji dosegli na letni ravni morda celo do 90 tisoč ton slovenske pšenice. Virag sicer meni, da bi se morali v prihodnje o ceni dogovoriti že nekaj dni pred žetvijo, katere vrhunec v Pomurju pričakuje v prihodnjem tednu.

Karel Pojbič: "Vsako zvišanje cene pšenice za 10 ali 15 odstotkov povzroči, da je tudi moka za toliko dražja. Nihče pa tega na trgu ne želi priznati."
Nataša Juhnov
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta