Obiskovalci Otoka ljubezni, ki je sinoči v večernih urah sijal v soju luči, so si najprej ogledali film o procesu nastajanja novega mlina, ki šteje okoli 25 ton, in poslušali izjave tistih, ki so pri projektu sodelovali.
Nato jih je pozdravil župan Občine Beltinci Marko Virag. Poudaril je, da se veselijo prelomnega trenutka, ki je plod skupnih prizadevanj lokalne skupnosti, lokalnega okolja, regije in Evropske unije. Projekt ReKult - nadgradnja rečne kulturne dediščine na Otoku ljubezni, v sklopu katerega je bil mlin postavljen, je po njegovih besedah dokaz, da so dosegli pomemben cilj pri ohranjanju in oživitvi kulturne in naravne dediščine. "Mlin in brod nista samo simbola preteklosti, ampak predstavljata ključna nosilca trajnostnega turizma, ki povezuje zgodovino, naravo in sodobne pristope," je zatrdil.
Nadaljeval pa, da je Mura ponovno postala osrednja točka turističnega utripa, vrnitev mlina in nova postavitev broda na Muro pa pomeni, da bodo obiskovalci od blizu in daleč lahko doživeli edinstvenost te reke, njeno zgodovino in nje vplivno življenje v tem delu Prekmurja. "S pomočjo projekta smo uspeli ustvariti pristen stik s preteklostjo, hkrati pa smo odprli vrata trajnostni prihodnosti," tako Virag. Ob koncu se je zahvalil še vsem, ki so sodelovali pri realizaciji projekta. Vrednost projekta je 450.000 evrov, delno je financiran z evropskimi sredstvi, 350.000 evrov so pridobili iz razpisa ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport. Plavajoči mlin na Muri in brod sta bila v preteklosti že dobro znana in tudi obiskana turistična destinacija, a po težavah, ki so se začele leta 2019, se je mlin leta 2022 zrušil sam vase.
O EU denarju za lokalna okolja
Pred uradnim odprtjem novega mlina je bila v poročni dvorani beltinskega gradu okrogla miza o pomenu sredstev Evropske unije za projekte lokalnih skupnosti. Na njej so sodelovali beltinski župan Marko Virag, vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Jerneja Jug Jerše in državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Dejan Židan. Osrednja tema okrogle mize je bil načrt za okrevanje in odpornost NextGenerationEU, v ospredju pa vprašanje, na katera področja so usmerjena sredstva in kakšne priložnosti se odpirajo do izteka obdobja za črpanje sredstev iz omenjenega mehanizma.
Pred mikrofon je stopila tudi vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Jerneja Jug Jerše. "Ker imam prekmurske korenine, se še toliko bolj počutim povezano z vašim krajem in razumem pomen današnjega dne," je razkrila. Nato pa poudarila, da z novim mlinom pri ljudeh ni več praznine, ki jo je bilo čutiti zadnji dve leti, ko mlina ni bilo. "Nova turistična infrastruktura bo spodbudila razvoj Otoka ljubezni in tukajšnjega turizma. Zavedajte se, da ste največje bogastvo vi, ljudje ob reku Muri." Povedala je še, da so v Bruslju opazili, da se občina s prodornimi idejami postavlja na evropski zemljevid, in da se poleg turistične, poslovne in zelene infrastrukture podaja tudi na pot transnacionalnega sodelovanje. "Čeprav Občina Beltinci šteje dobrih osem tisoč duš, dokazujete, da majhnost ni ovira za doseganje velikih stvari," tako Jug Jeršetova. Meni, da obstajajo vsi pogoji za avtentično zgodbo in zaželela je, bo Otok ljubezni navdih za nove zgodbe, ki jih bomo ohranjali v pesmih, literaturi ali jih preprosto ohranjali iz roda v rod.
Slavnostni govornik je bil državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Dejan Židan. V svojem nagovoru je spomnil na javni razpis, na katerem je beltinska občina nato uspela in si zagotovila sofinancerska sredstva za nov mlin, ter na ostale nastajajoče turistične zgodbe v regiji, ki bodo pripomogle k še večji promociji in obiskanosti tega dela Slovenije.
Obiskovalci so si lahko ogledali tudi notranjost mlinarske hiške, v kateri je zbran fotografski material, ki ga je prispeval Pomurski muzej Murska Sobota. V kulturnem programu so nastopili Moira in člani domačega pevskega zbora.