Prenova Slovenske ulice v Murski Soboti ne prinaša celostne rešitve

Po dolgih letih zalivanja kleti ugotavljajo, da so bile krive tudi slabo očiščene cevi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V okviru prenove Slovenske ulice bodo izvedli tudi sanacijo kanalizacijskega sistema, a bo ta še naprej mešan.
Nataša Juhnov

Mestna občina Murska Sobota je začela prenovo Slovenske ulice, 4,3 milijona evrov vreden projekt, ki naj bi bil pomemben korak v smeri revitalizacije mestnega središča. Prenova se je začela septembra lani, končana bo predvidoma konec letošnjega leta. Ulica, ki bo po novem enosmerna, bo, po predstavljenih načrtih sodeč, dobila lično podobo - celotna površina bo na isti ravni, torej brez robnikov, namesto asfalta bodo kocke in plošče iz pohorskega tonalita. V ulici bodo postavili novo urbano opremo in na obeh straneh ceste zasadili 93 dreves gledičij. Pred prenovo so se lotili tudi sanacije kanalizacije v ulici, ob tem se poraja vprašanje, ali bo ta takšna, da bo z njo odpravljen kronični problem Murske Sobote - poplavljanje ulic ob obilnejšem deževju.Murska Sobota in Černelavci imajo mešan kanalizacijski sistem, zaradi česar so prebivalci večkrat žrtve zalitih ulic in kleti, kar jim povzroča tudi nemajhno materialno škodo. Druga naselja v mestni občini imajo ločen sistem odvajanja fekalne in padavinske vode. Župan Aleksander Jevšek je v preteklosti že povedal, da bo treba problematiko kanalizacije v mestu v prihodnosti rešiti celovito, z gradnjo ločenega kanalizacijskega sistema. Občini smo zato poslali vprašanje, ali so že ob prenovi Slovenske ulice začeli graditi ločeni sistem oziroma katere ukrepe bodo izvedli v zvezi s preprečevanjem poplavljanja.

Občina napoveduje številne ukrepe

V mestni upravi pojasnjujejo, da bodo v okviru prenove južnega dela Slovenske ulice izvedli več različnih ukrepov za ravnanje s padavinsko vodo, ki se steka v mešani kanalizacijski sistem. Kot ključen ukrep pri urejanju odvajanja padavinske vode v širšem mestnem središču navajajo strojno čiščenje glavnega zbiralnika oziroma glavne kanalizacijske cevi, ki bo potekalo do konca letošnjega marca.

Za zmanjšanje obremenitve

Poleg tega bodo 60 dreves z drevesnimi rešetkami zasadili neposredno ob linijski kanaleti, tako bodo tudi ta prevzela nekaj vode, še povedo v mestni upravi. "V omenjeni glavni zbiralnik in s tem v Slovensko ulico se steka tudi voda iz bližnjih ulic, zato v vse projekte vključujemo ukrepe za zmanjšanje obremenitve sistema s padavinsko vodo iz teh ulic. Tako so v sklopu projektov za obnovo cest, pločnikov in kolesarskih povezav že vključene naslednje rešitve: ločen meteorni kanal z odvajanjem v dve veliki ponikovalnici v Slomškovi ulici, ločen meteorni kanal v dolžini dveh tretjin ulice z odvajanjem v dve ponikovalni polji v Ulici Staneta Rozmana in ločen meteorni kanal v dolžini polovice ulice z odvajanjem vode v ponikovalnico v bližini otroškega vrtca v Gregorčičevi ulici. Navedene ureditve bodo izvedene do leta 2022." Kot še omenjajo, so nekaj ukrepov že izvedli, med drugim je bila padavinska voda z območja ploščadi ob Trubarjevem drevoredu speljana v ponikovalnice, umeščene v parkovnem delu Trga zmage.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta