Vse bolj pretkani tatovi avtomobilov

Avtomobilska kriminaliteta, ki poleg kraj avtomobilov in drugih vozil zajema tudi preprodajo rezervnih delov in izdelavo orodja, ki krajo omogoča, ni obšla regije ob Muri

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Toyota prius – ukradena v Italiji, izsledena v Sloveniji, zasežena na Madžarskem. Cilj – Romunija. 
PU Murska Sobota

Pomurski avtocestni policisti so nedavno med prometnim nadzorom ustavili osebni avto BMW coupe moldavskih registrskih oznak. V avtu, ki ga je vozil 30-letni Romun, so našli elektronske naprave in pripomočke, ki se uporabljajo za krajo dražjih novejših vozil. Nato so policisti ugotovili, da sta poleg tujca iz Italije na Madžarsko potovala še Romuna, s katerima je v Italiji ukradel osebna avta BMW X5 in Toyota Prius z nameščenimi moldavskimi registrskimi tablicami. Svoje informacije so sporočili madžarskim kolegom, ki so oba jeklena konjička v bližini meje z Romunijo tudi ustavili. Preverjanje je pokazalo, da sta bila avtomobila res ukradena v Italiji. Za romunskega voznika je preiskovalni sodnik v Murski Soboti po zaslišanju odredil pripor.
V pokrajini ob reki Muri po besedah Daniela Kleindiensta, kriminalističnega inšpektorja, ki je v sektorju pomurske kriminalistične policije odgovoren prav za raziskovanje tatvin jeklenih konjičkov, za zdaj tovrstnih dejanj niso obravnavali in poskusov tatvin avtomobilov z metodo Keyless še niso zaznali.

Preverite s kljuko

V pomurski policijski statistiki še ni tatvin jeklenih konjičkov s pomočjo posebnih naprav, ki motijo signal, medtem ko lastnik zaklepa ali odklepa avto. Policijski upravi Murska Sobota je bilo sicer prijavljenih že nekaj tovrstnih poskusov, vendar ni nujno, da je šlo za kraje. Pri vozilih, ki imajo možnost daljinskega odklepanja in zaklepanja, ob pritisku na gumb daljinca uporabnik pošlje signal vozilu, naj se zaklene ali odklene. Če nekdo moti ta signal, recimo z drugim podobnim oddajnikom signala, v žargonu motilcem, sprejemnik v vozilu ne more sprejeti signala in vozila ne zaklene ali odklene. Storilci za tako imenovane skenerje ali motilce pogosto uporabijo orodja oziroma pripomočke, ki so v prosti prodaji in katerih namen je popolnoma drug, a jih prilagodijo. Podatki o takšnih in drugačnih pripomočkih in orodjih so z nekaj truda dosegljivi na spletu.
Kriminalist Kleindienst ob tem svari, naj bo lastnik pri zaklepanju pazljiv in se prepriča, ali se je vozilo zaklenilo. Najbolj osnovna zaščita vsakega voznika po priporočilu kriminalista bi zato moral biti fizičen preizkus. "Najpreprostejši ukrep je, da ste pozorni, ali ste avto zaklenili. Da so zasvetili smerokazi, ni dovolj. Zanesljiveje je, da se s potegom kljuke prepričate, ali je avto res zaklenjen." Če se kljub nekajkratnim poskusom vozilo ne zaklene, je eden od preventivnih ukrepov še, da ga lastnik odpelje na drug parkirni prostor.

Elektronska oprema za krajo vozil z brezkontaktnimi ključi
GPU

Za izvidnico običajno kurir

Na splošno tatvine vozil v Evropski uniji še vedno potekajo tako, da storilci ukradena vozila iz zahodnoevropskih držav prepeljejo v vzhodno Evropo ali še naprej proti vzhodu oziroma severovzhodu. Na zemljevidu tatov, specializiranih za krajo avtomobilske pločevine, je tudi Slovenija. Pomurje sicer nekoliko manj. "Pri nas storilci iščejo večinoma vozila srednjega cenovnega razreda. Večino teh vozil po tatvini razstavijo na rezervne dele, ki jih nato uporabijo za popravilo razbitih vozil. Manjši del vozil, gre za vozila višjega cenovnega razreda, ki jih ne razstavijo, pa po tatvini prepeljejo v tujino, najprej v nam bližnje vzhodne države in od tam dalje proti vzhodu, pogosto iz Evrope. V večini primerov se za vozilo priredi dokumentacija ali se celo priredijo identifikacijske številke," pojasni sogovornik. Z odpravo mejne kontrole na vzhodni in severni meji so se potrdile ocene o povečanem prometu ukradenih avtomobilov čez pokrajino ob reki Muri, ki je za kriminalne združbe po besedah Daniela Kleindiensta predvsem tranzitna regija. Vozila so najpogosteje ukradena v Italiji, kot kurirji pa jih prevažajo Romuni in Ukrajinci. "Pri tem so izjemno pretkani, saj pred ukradenim avtomobilom pošljejo v izvidnico drug avtomobil, ki preverja, ali so kje na poti policisti. Če so policisti v patrulji na avtocesti A5, kurir z ukradenim avtomobilom takoj zapusti to prometnico in se preusmeri drugam, tudi na lokalne ceste."

Kje sta avtobusa?

Murskosoboški policisti še vedno preiskujejo tatvino dveh prestižnih turističnih avtobusov. Novembra 2013 so namreč tatovi ponoči izpred zdraviliškega kompleksa v Radencih odpeljali nemški turistični avtobus, za katerim do danes ni sledi. Maja 2014 se je zgodba ponovila na parkirišču Term Vivat. "Ker predkazenski postopek v tem primeru še poteka, več informacij za zdaj ni na voljo. Lahko pa povemo, da sodelujemo s tujimi varnostnimi organi," pove kriminalistični inšpektor. Za krajama avtobusov naj bi stala dobro organizirana kriminalna združba z Balkana, posebej specializirana za kraje prestižnih prevoznih sredstev, celo tovornjakov, ki jih nato preproda kupcem, najpogosteje iz vzhodnoevropskih držav ali z Bližnjega vzhoda. Vsaj en avtobus je domnevno ukradla srbska kriminalna skupina, ki šteje dva ducata ljudi in se je do potankosti izurila v tatvinah avtobusov in tovornjakov. Kraje, ki jih opravljajo po Evropi, so največkrat naročene, kriminalci pa plen dostavijo že znanim kupcem.

BMW X5 – ukraden v Italiji, izsleden v Sloveniji, zasežen na Madžarskem. Cilj – Romunija. 
PU Murska Sobota
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta