Poročali smo že, da je nadaljnje pridobivanje plina iz dveh delujočih plinskih vrtin, ene nedaleč od vasi Čentiba in druge pri Trimlinih, pomembno zaradi morebitne okoljske škode, ki bi lahko nastala s povišanjem tlaka v obstoječih vrtinah in uhajanjem plina, zaradi morebitne ekološke škode in ogrožanja življenja ter zdravja ljudi. Tanja Praprotnik, stečajna upraviteljica družbe Geoenergo, ki ji je rudarska pravica do pridobivanja plina zaradi stečaja potekla sredi aprila, je s tem, da narava proizvodnje ne dopušča takojšnje opustitve dejavnosti, seznanila ministrstvi za naravne vire in za okolje kakor tudi kabinet vlade.
A nihče od pristojnih se ni zganil. Ministrstvo za naravne vire tudi ni prevzelo proizvodnega procesa, čeprav bi v primeru izgube rudarske pravice po zakonu o rudarstvu to moralo storiti, vlada pa se tudi ni opredelila do vprašanja, ali je pridobivanje ogljikovodikov še strateškega pomena za državo pri zagotavljanju energetske neodvisnosti. Brez tega stališča namreč ni mogoča sanacija vrtin oziroma njihovo zapiranje. Stečajna upraviteljica je s tem seznanila tudi inšpektorat, ki je sprožil postopek.
V otvoritvenem poročilu Praprotnikova še navaja, da jo je Petrol Geo obvestil, da bo kljub prenehanju rudarske pravice nadaljeval pridobivanje plina. To pomeni, da stečajni dolžnik nima več pravice do prodaje ogljikovodikov in ostaja brez teh prihodkov, prav tako ostaja brez prihodkov za financiranje nadaljnje proizvodnje, za pridobivanje plina in njegovo prodajo pa bo poskrbel Petrol Geo, ki se je pred tem korakom tudi zelo dobro zavaroval. Plin kupujeta nekaj malega Nafta Strojna in prek posrednika tudi Lek za potrebe proizvodnje v Lendavi, medtem ko prodaje plina na Hrvaško že dolgo ni več.