Švedska prestolonaslednica Victoria je ob začetku iz predsedniške palače v Stockholmu vsem zaželela veliko sreče.
Letošnjo Evrovizijo si bo večina sicer bolj kot po skladbah zapomnila po škandalih, ki se vrstijo. Danes je domevala predvsem novica o nizozemskem kandidatu Joostu Kleinu, ki ne bo sodeloval v nocojšnjem velikem finalu tekmovanja za pesem Evrovizije. Evropska radiodifuzna zveza (EBU), ki organizira tekmovanje, je sporočila, da je razlog za izključitev preiskava zaradi prijave neprimernega obnašanja.
Klein že v petek ni sodeloval na generalkah za današnji nastop, kot razlog so pri EBU navedli policijsko preiskavo domnevnega ustrahovanja v četrtek zvečer. Medtem ko teče postopek, ne bi bilo primerno, da bi nizozemski predstavnik še naprej sodeloval v tekmovanju, so danes pojasnili na EBU.
Odzivi drugih glasbenikov
BBC medtem poroča o novem indicentu, ki naj bi se zgodil med današnjo vajo. Irski predstavnik Bambie Thug je namreč zamudil generalko, na družbenem omrežju pa sporočil: "Medtem ko smo čakali, da gremo na oder med vajo za parado zastav se je zgodila situacija, ki sem jo prijavil EBU-ju. Stvar so vzeli resno in trenutno razpravljamo, kaj se mora narediti. Zato sem zamudil generalko. Opravičujem se oboževalcem, ki so prišli, da vidijo moj nastop in upam, da se vidimo zvečer." Incident naj ne bi bil povezan z diskvalifikacijo Nizozemca.
Oglasil se je tudi francoski evrovizijski predstavnik Slimane, ki je prekinil svoj nastop na zadnji vaji pred finalom in dejal: "Združeni v glasbi, ja, ampk v ljubezni za mir." Njegovo petje in nastop je požel velik aplavz v dvorani.
BBC povzema tudi norveške medije, ki poročajo, da lanska predstavnica norveške Allesandra Mele zaradi razgrete situacije ne bo sporočila glasov norveške žirije.
Finski pevec Käärijä, ki je lani na evrovizijskem izboru zasedel drugo mesto, nedavno pa je bil zaradi kratkega plesnega videoposnetka z izraelsko pevko Eden Golan na družbenih omrežjih deležen velikega sovražnega odziva in se je na koncu tudi opravičil, je prav tako sporočil, da za svojo državo ne bo sporočil točk glasovanja, kot je bilo prvotno načrtovano.
"Današnje točkovanje se ne zdi prav," je brez dodatnih pojasnil še sporočil finski pevec.
Švedska policija podrobnosti glede četrtkovega incidenta ni razkrila, mediji so medtem poročali o več različnih scenarijih o tem, kaj naj bi se zgodilo. Sprva se je omenjalo fizično nasilje, nato so mediji poročali, da naj bi šlo za ustrahovanje.
Kaj je pravi razlog izključitve Nizozemca?
Ugibanja o tem, zakaj so organizatorji diskvalificirali Joosta Kleina, so zvečer razrešili na nizozemski nacionalni televiziji Avrotros.
N1 povzema njihovo sporočilo za javnost, v katerem piše, da se je incident zgodil v četrtek po polfinalnem nastopu. Ko je nizozemski predstavnik prišel z odra, ga je ena izmed snemalk proti njegovi volji snemala. "Klein naj bi večkrat poudaril, da si snemanja ne želi in naj s tem preneha, a naj ga ne bi upoštevala, pojasnjujejo pri Avtoros. 'Zato se je Klein grozeče premaknil proti kameri. Ob tem se snemalke za kamero ni dotaknil,' so pripisali. Dodali so, da so se zaradi dogodka večkrat slišali z EBU in predlagali več rešitev, a se je nato zveza odločila za diskvalifikacijo Kleina. Znova so poudarili, da je kazen prehuda in da so zaradi odločitve EBU razočarani in razburjeni," piše N1.
Nizozemska televizija Avrotros je v prvem odzivu sporočila, da so osupli nad odločitvijo, ki se jim zdi nesorazmeren ukrep.
"Ohranjamo ničelno toleranco do neprimernega obnašanja in smo zavezani temu, da za vse zaposlene zagotovimo varno delovno okolje. V tej luči je obnašanje Joosta Kleina predstavljalo kršitev pravil," so v utemeljitvi zapisali pri EBU.
Zatrdili so, da razlog za izključitev nizozemskega predstavnika ni povezan z njegovim odnosom do drugih sodelujočih delegacij. Klein je namreč pred tem izrazil tudi nezadovoljstvo, ker so ga na novinarski konferenci posedli poleg predstavnice Izraela Eden Golan, ter si večkrat z nizozemsko zastavo pokril glavo.
26-letni Nizozemec je bil s skladbo Europapa med favoriti letošnjega tekmovanja. Med prenosom večernega finala je Mojca Mavec sporočila, da Nizozemska nocoj ne bo sporočila svojih glasov.
V večernih urah se je na Twitterju oglasil evropski komisar za promocijo evropskega načina življenja Margaritas Schinas in se odzval na poročila, da so nekaterim obiskovalcem prepovedali vstop v dvorano z zastavami Evropske unije.
Protestniki z opozorili o dogajanju v Gazi
Pred areno Malmö in drugod po središču mesta so medtem protestniki opozarjali na dogajanje v Gazi in izražali nasprotovanje sodelovanju Izraela na tekmovanju.
Med finalom se pred areno po poročanju portala MMC dogaja nasilje. Razmere med policijo in propalestinskimi protestniki se stopnjujejo, saj je policija aretirala več ljudi.
Pesem Evrovizije švedski Malmö gosti po lanski zmagi švedske predstavnice Loreen s pesmijo Tattoo v britanskem Liverpoolu. Mesto že tretjič gosti evrovizijski izbor, doslej so ga pripravili že leta 1992 in 2013. Švedska sicer tekmovanje za pesem Evrovizije gosti sedmič. V prestolnici Stockholm je evrovizijski izbor potekal leta 1975, 2000 in 2016, v drugem največjem mestu Göteborgu pa leta 1985.