Pomena ohranjanja zdravja rastlin se premalo zavedamo

. .
23.05.2024 13:23

Rastline predstavljajo 80 odstotkov hrane, ki je pojemo, čistijo zrak, ki ga dihamo in skrbijo za pravilno delovanje ekosistemov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Arhiv Naročnika

Zaradi podnebnih sprememb in naših aktivnosti so danes žal ogrožene. Posledice so bistveno širše, kot se zavedamo, saj imata širjenje škodljivcev in bolezni rastlin negativne posledice na okolje, našo prehransko verigo in gospodarstvo.

Brez primernega ukrepanja se s tem povzroča ogromna gospodarska in okoljska škoda.

Evropska agencija za varnost hrane v sodelovanju z Evropsko komisijo in 22 evropskimi državami zato že drugo leto zapored ozavešča o pomenu zdravja rastlin s kampanjo PlantHealth4Life (Ohranimo rastline zdrave, varujmo življenje).

Na nedavnem dogodku Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin in Nacionalnega inštituta za biologijo, ki so ga poimenovali Zdravje rastlin, naša skupna skrb, so strokovnjaki iz različnih vetrov opozorili na tveganja povezana z zdravjem rastlin.

Zdrave rastline so osnovni pogoj za življenje, delovanje ekosistemov ter zagotavljanje zadostne in varne hrane. Izvajanje preventivnih ukrepov, s katerim lahko zmanjšamo ali popolnoma preprečimo širjenje bolezni in škodljivcev rastlin tudi brez uporabe fitofarmacevtskih sredstev je zato zelo pomembno, a premalo poznano. Vida Znoj, vršilka dolžnosti generalnega direktorja Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je opozorila, da »globalna trgovina z rastlinskim blagom narašča, kar 80 odstotkov drugih vrst pošiljk pa se prevaža na lesenih paletah, ki so prav tako lahko pot prenosa nevarnih škodljivcev. K vnosu in širjenju novih škodljivcev in bolezni prispevata tudi spletno naročanje rastlin in semen iz celega sveta ter množična turistična potovanja.«

Arhiv Naročnika

Da tveganja za zdravje rastlin ne poznajo meja, je opozoril direktor evropske kampanje James Ramsay iz Evropske agencije za varnost hrane, ki je ob tem izpostavil, da Slovenija s sodelovanjem v kampanji že drugo leto zapored pošilja močno sporočilo o pomenu, ki ga pripisuje zdravju rastlin.

Kampanja PlantHealth4Life (Ohranimo rastline zdrave, varujmo življenje) je sicer večletna kampanja, ki je bila pripravljena na zahtevo Evropske komisije in temelji na poglobljeni analizi dojemanja in vedenja na področju zdravja rastlin po vsej EU. V kampanjo je letos vključenih 21 držav članic in država kandidatka, kar je podvojilo doseg iz prejšnjega leta: Belgija, Hrvaška, Ciper, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francija, Nemčija, Grčija, Madžarska, Irska, Latvija, Litva, Malta, Poljska, Portugalska, Slovaška, Slovenija, Španija, Švedska in Črna gora.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.