Je že čas za nov mobilnik?

Vinko Seliškar
21.09.2022 08:30

Če vprašate proizvajalce, bi si ti želeli, da bi uporabniki mobilnike zamenjali vsako leto. Vsaj tak občutek dobimo ob trenutni ofenzivi novih modelov praktično vseh proizvajalcev.

Poslušaj
Shutterstock

Jesenska bera novincev iz sveta pametnih telefonov je tolikšna, da bi lahko organizirali »trgatev«. Proizvajalci mobilnikov se očitno pripravljajo na pester konec leta, kjer je pomembno predvsem to, da so pametni telefoni na zalogi in po možnosti v akcijskih ponudbah mobilnih operaterjev. Slednje utegne postati kar nuja, saj priporočene prodajne cene novih telefonov naraščajo hitreje od inflacije v razvitem delu sveta – pa že ta ni nizka. Oglejmo si nekaj najbolj zanimivih novincev, ki se bodo potegovali za vašo pozornost in denar v zameno za odlično uporabniško izkušnjo in (vsaj nekajmesečno) možnost bahanja z najnovejšim modelom.

Apple iPhone 14

Novi iPhone 14 se na prvi pogled ne zdi prav nov telefon. Zasnova in zunanja podoba sta precej identični modelu iPhone 13, vključno z zarezo na prednji strani, še celo strojna platforma je lanskoletni A15 Bionic (pa čeprav vzet iz zmogljivejšega modela iPhone 13 Pro). Da vendarle vsaj približno upraviči novo številko ob imenu, ima iPhone 14 vgrajen nov sistem kamer, ki zagotavlja boljše rezultate pri šibki svetlobi, ter hitrejšo in svetlejšo kamero TrueDepth s samodejnim ostrenjem. Manjše novosti in izboljšave so prispele tudi na področje zajema videa: na voljo je nov akcijski način za izjemno mirne posnetke. Baterija je malenkost zmogljivejša in čeprav Apple oglašuje hitro polnjenje, je 20 W, ki jih zmore novinec, pri nekaterih tekmecih, ki zmorejo nekajkrat višje hitrosti polnjenja, deležno posmeha. Avtonomija je sicer na račun zelo optimiziranega sistema iOS 16 in strojne opreme precej dobra, tudi zahtevnejši uporabniki telefona ne bodo polnili pogosteje kot enkrat dnevno. Odšteti več kot tisočaka za osnovno štirinajstico, ali celo še nekaj več za nekoliko večji iPhone 14 Plus? Nam se to preprosto ne zdi dobra kupčija.

Apple iPhone 14
Arhiv proizvajalca

Apple iPhone 14 Pro

Modela iPhone 14 Pro in iPhone 14 Pro Max sta tista jabolčna novinca, ki sta tokrat deležna vseh bonbončkov, ki jih je Apple pripravil za novo generacijo mobilnikov. Uporabnikom bosta bržkone najbolj všeč funkciji vedno vklopljenega zaslona in t. i. dinamičnega otoka, kjer se prikazujejo informacije o trenutno aktivni aplikaciji, odvisno od tega, kaj pač počnete. Na zadnji strani izstopa sistem treh kamer, izmed katerih glavna premore ločljivost 48 Mpik in v navezi z odlično aplikacijo in algoritmi obdelave zajetih fotografij skrbi za to, da so telefoni iPhone enostavna in logična izbira za uporabnike, ki si želijo bližnjico do lepih fotografij. Za razliko od cenejših modelov si različica Pro to oznako zasluži. Všeč nam je izredno svetel zaslon OLED z osveževanjem 120 Hz, ki zna sicer ob prikazu statične slike osveževanje spustiti na vsega 1 Hz in tako kljub vklopljenemu stalnemu prikazu slike izdatno varčevati z energijo. Tudi zato, ker vgrajena baterija vsekakor ni med zmogljivejšimi, pa še polni se relativno počasi, a zato vsi telefoni te serije podpirajo tudi brezžično polnjenje. Zdi se, da je iPhone 14 Pro tokrat še najboljša, čeprav ne ravno ugodna izbira, med novinci z logotipom ugriznjenega jabolka, saj nekoliko večji iPhone 14 Pro Max le stežka upraviči dodatne cekine za malenkost večji zaslon.

Apple iPhone 14 Pro
Arhiv proizvajalca

Honor 70

Honor 70 je bil bržkone eden najtežje pričakovanih pametnih telefonov, saj si je kitajski proizvajalec zagotovil pomembno ekskluzivo – v telefon je namreč vgradil najboljši slikovni senzor na trgu ta hip – Sonyjev IMX800. Dvojna glavna kamera z ločljivostjo 54 milijonov pik z zaslonko f/1,9 in popolnoma novim senzorjem omogoča uporabnikom, da zajamejo več svetlobe za svetlejše in ostrejše fotografije. Blesti tudi na področju videa, saj lahko telefon snema t. i. skupinski video – ta snemalni način bo še kako razveselil vsebinske kreativce, ki si za svojo zgodbo izberejo enega junaka, a želijo pokazati tudi širšo okolico/družbo, v kateri se nahaja. S funkcijo, poimenovano Seamless Focus Switch, lahko uporabniki zamenjajo osebo oziroma snemalni način v videu z enim dotikom zaslona, kar omogoča kar največ svobode in ustvarjalnosti pri vloganju. Palec gor namenjamo tudi zelo odzivnemu 6,78-palčnemu zaslonu »pasme« OLED s 120 Hz osveževanjem, slika na njem je preprosto vrhunska, ter zmogljivi bateriji, podprti s hitrim polnjenjem. Pod črto je Honor 70 presneto dober telefon za 549 evrov.

Honor 70
Arhiv proizvajalca

Huawei nova 10 Pro

Huawei nova 10 Pro je modno usmerjen telefon z več prijetnimi lastnostmi. Njegov 6,8-palčni zaslon ob robovih zaobljen AMOLED s 120 Hz osveževanjem je užitek gledati in se ga dotikati. Zaslon je tudi izredno svetel in zato odlično viden tudi ob neposredni sončni svetlobi. Na hrbtni strani telefona pa kraljuje sistem treh kamer, ki delujejo presenetljivo dobro. Glavna kamera je ločljivosti 50 Mpik; z impresivno zaslonko f/1,8 in zmogljivim slikovnim senzorjem poskrbi, da so zajete fotografije zelo ostre in polne podrobnosti, zelo dobri so tudi zajeti video posnetki. Šok pa sledi ob vklopu prednje kamere, ki je kar ločljivosti 60 Mpik in je sposobna v pravih pogojih narediti boljše posnetke od kamer na hrbtu! To je pravi telefon za vse, ki jim selfiji pomenijo vse na svetu. Med rešitvami telefona, ki si vsekakor zaslužijo hvalo, je še ultra hitro polnjenje moči 100 W, ki v zadrego spravlja zastavonoše drugih proizvajalcev, torej telefone, ki stanejo dvakrat več denarja. Na žalost pa odsotnost povezljivosti v omrežja 5G in manko Googlovih storitev tega lepotca srednjega razreda stanejo našega nakupnega priporočila.

Huawei nova 10 Pro
Arhiv Proizvajalca

Huawei nova Y70

Se vam zdi, da so cene pametnih telefonov v zadnjem letu dobesedno zbezljale? Nam tudi. K sreči se še najdejo primerki, ki dajo razmerju med ceno in dobljenim povsem novo dimenzijo. Eden takšnih telefonov je Huawei nova Y70, pri čemer uporabniku zaradi kompromisov vendarle ni treba zamižati na eno oko. Adut tega telefona je vsekakor gigantska baterija zmogljivosti kar 6000 mAh. Huawei je omenjen telefon razvil s ciljem, da ga bo treba polniti le dvakrat na teden. In uspel. Ne skrbite, če na zaslonu vidite napis samo 5 % baterije – pri telefonu Huawei nova Y70 to pomeni še 12 ur delovanja baterije! Polnjenje z 22,5 W moči danes ni več najhitrejše, a zadostuje. Telefon se lahko pohvali tudi s 17,14-centimetrskim (6,75-palčnim) zaslonom FullView, ki s kombinacijo tankih robov in veliko zaslonsko površino nudi širši pogled. Rezultat je kar 90,26-odstotno razmerje med zaslonom in ohišjem naprave. Zadnji sklop treh kamer, katerega zmogljivosti so bogato podprte z algoritmi umetne inteligence, se ponaša z 48 Mpik glavno kamero (zaslonka f/1,8), 5 Mpik ultra širokokotno kamero s 120° vidnim poljem in 2 Mpik kamero za zajem globine. Rezultati, torej fotografije, pa so v dobrih svetlobnih pogojih dobre, sicer pa primerne cenovnemu razredu telefona. Za 199 evrov bi pač težko zahtevali kaj več.

Huawei nova Y70
Arhiv proizvajalca

Huawei Mate Xs 2

Kdo ali kaj je Mate Xs 2? Gre za naslednika modela Mate Xs, ki je Huaweiev najlažji zložljivi pametni telefon, ki je, ko ga razpremo v rokah pravzaprav (kvadratna) tablica. 6,5-palčni zaslon z razmerjem stranic se takrat prelevi v kvadratni zaslon s 7,8-palčno diagonalo, ki prikazuje sliko razkošne ločljivosti. Ta je res kristalno čista in ostra, kar bo všeč predvsem ljubiteljem fotografij, saj zložljivi zaslon lahko prikaže več kot milijardo barvnih odtenkov. Če se mudi, telefona ni treba razpirati, da bi videli vsebino ali delali z njim – v zloženi obliki se pač obnaša tako, kot klasičen pametni mobilnik. Novi »tovariš« tehta le še 255 gramov, kar je približno toliko, kot kakšen večji telefon skupaj z ovitkom. Huaweijeve inženirje velja pohvaliti tudi za posvečanje več pozornosti trpežnosti, saj so telefon na vseh kritični točkah (npr. pregibni tečaji zaslona, robovi, hrbtišče in sam zaslon) okrepili za vsaj polovico – uporabili so celo obogateno jeklo, kar pomeni, da bistveno lažje in bolje prestane morebitne padce in udarce. Osemjedrni procesor Qualcomm SnapDragon 888, 8 GB delovnega pomnilnika in razkošno odmerjenih 512 GB za hrambo podatkov, je kos vsakemu izzivu. Operacijski sistem Android s Huaweijevo preobleko EMUI 12 obvlada nekaj novih trikov, predvsem nove funkcije upravljanja in premikanja več odprtih oken in aplikacij na osnovnem zaslonu lahko vodijo do divje večopravilnosti in bodo všeč vsem tistim, ki ne želijo ničesar zamuditi. Bo pa treba globoko seči v denarnico – v njej morata biti vsaj dva tisočaka.

Huawei Mate Xs 2
Arhiv proizvajalca

Nokia G60 5G

Nokia z letošnjim modelnim letom in novo generacijo mobilnikov stavi na trajnost. Vedno bolj priljubljena beseda v poslovnem svetu utegne imeti več izzivov v svetu pametnih telefonov. Čeprav naj bi bile nove Nokie izdelane tako, da imajo daljšo življenjsko dobo, bo verjetno težko prepričati uporabnike, da svoje stare telefone obdržijo dlje (časa). Vrnimo se k telefonu. Nokia G60 5G, trajnostno izdelana s 100-odstotno reciklirano plastično hrbtno stranjo in s 60-odstotno recikliranim plastičnim okvirjem, prinaša obljubo dolge življenjske dobe. Tudi zato, ker prihaja z obljubo 3-3-3, kar v praksi pomeni, da bo telefon deležen treh nadgradenj operacijskega sistema Android, treh let mesečnih varnostnih posodobitev in podaljšane triletne garancijo brez dodatnih stroškov. Je prepričljiv? Še najbolj sta nam pri Nokii G60 5G všeč 6,58-palčni zaslon ločljivosti FHD+ s 120 Hz osveževanjem slike in izjemno gladkim drsenjem, pohvalimo pa lahko tudi trojno kamero z umetno inteligenco in slikovni senzor s 50 milijoni slikovnih pik. Ostalo drobovje je precej povprečno, a tudi cena konec koncev ni prehuda.

Nokia G60 5G
Arhiv proizvajalca

Nokia X30 5G

Ohišje Nokie X30 5G je prav tako izdelano iz 100-odstotno recikliranega aluminija, prav tako je 65 odstotkov plastike na hrbtni strani telefona ponovno uporabljene, zaradi česar je to tudi Nokiin najbolj okolju prijazen pametni telefon. In to vse do embalaže – ta namreč s certifikatom FSC in 94 odstotki recikliranega papirja pri manjši velikosti prihrani tako pri emisijah CO2 kot pri transportu. Uporabo manjše embalaže je omogočila odstranitev polnilnika, s čimer so se dotaknili tudi reševanja e-odpadkov. Nekaj več kompromisov je zopet pri zmogljivostih telefona, ki ga prav tako kot model G60 poganja »srednjerazredni« Snapdragon 695 5G. Zato pa kamera PureView s senzorjem s 50 milijoni slikovnih pik uporablja optično stabilizacijo slike (OIS) in umetno inteligenco za zajemanje osupljivih ultra širokokotnih in živahnih nočnih posnetkov. Fotoaparat je zaščiten s steklom Corning® Gorilla® Glass z DX+, odpornim proti praskam. Posledično vsebina na 6,43-palčnem zaslonu PureDisplay (beri: AMOLED) s svetlimi barvami oživi. Telefon premore še nekaj lastnosti dražjih modelov, npr. bralnik prstnih odtisov pod zaslonom, medtem ko sta vgrajena baterija in njena avtonomija zgolj povprečni. Končna ocena: premalo za šest stotakov.

Nokia X30 5G
Arhiv proizvajalca

Samsung Galaxy Z Flip4

Galaxy Z Flip4 je preprosta, a premišljena izboljšava lanskega modela Flip 3. Je tanjši z bolj ravnimi robovi, zaradi česar telefon v dlani deluje bolj profesionalno, celo vrhunsko. Kljub temu je še vedno zabaven mali telefon. Smo vam povedali, da gre za preklopni telefon? In to ne tistega, ki iz velikega postane še večji, ne, onega drugega, ki se iz malega prelevi v (normalno) velikega. Tistega, ki bo všeč predvsem predstavnicam nežnejšega spola in vsem, ki ne marajo okornih telefonov po žepih. Samsung je še nekoliko izboljšal vgrajene kamere z uporabo svetlejšega glavnega senzorja za boljše fotografije pri šibki svetlobi, nov nočni način pa je naravnost odličen. Všeč mi je dejstvo, da je Samsung nehal varčevati in ločevati regije sveta glede strojne opreme. Galaxy Z Flip4 bo tako po celem svetu naprodaj v enaki strojni konfiguraciji, ki ji bo poveljevala mobilna platforma Snapdragon® 8+ Gen 1. To pomeni, da je telefon zelo odziven, ne ustraši se niti iger. Žepni telefonček seveda glede avtonomije delovanja ne zmore čudežev, je pa vsekakor dobrodošel podatek, da z nadgrajeno baterijo zmogljivosti 3700 mAh Galaxy Z Flip4 snema, predvaja in povezuje dlje. Opremljen s tehnologijo hitrega polnjenja pa lahko ustrezno zmogljiv polnilec baterijo napolni do 50 odstotkov zmogljivosti v približno pol ure. Visoka moda ima seveda visoko ceno. Ne, tisoč evrov ni dovolj za Flip4.

Samsung Galaxy Z Flip4
Arhiv proizvajalca

Galaxy Z Fold4

Zrel in profesionalen videz sta »podpis« telefona Galaxy Z Fold4. Ta je prva naprava, ki že tovarniško vsebuje nameščen Android 12L, posebno različico operacijskega sistema Android, ki jo je Google ustvaril za izkušnje z velikimi zasloni, vključno z zložljivimi napravami. To je telefon za poslovneže in tiste, ki radi počnejo veliko stvari hkrati. Vmesnik podpira sočasen prikaz in delo večih mobilnih aplikacij. Vsebina je na 19,3-centimetrskem oz. 7,6-palčnem glavnem zaslonu s prilagodljivo frekvenco osveževanja 120 Hz in komaj vidno kamero pod zaslonom (UDC) z novo razpršeno razporeditvijo podpikslov še bolj poglobljena in razločna. Večopravilnost je dopolnjena s funkcionalnostjo pisala S Pen, ki omogoča risanje in beleženje na poti s priročnim shranjevanjem v stoječem ovitku. Tudi vse ostale funkcije so nadpovprečne. Galaxy Z Fold4 posname osupljive fotografije in videoposnetke z nadgrajenim širokim objektivom s 50 MP in objektivom s 30-kratno povečavo. Po strojni plati telefonu ne moremo ničesar očitati, vgrajenega ima enega najzmogljivejših procesorjev ta hip, s pomnilnikom je bogato založen, do 1 TB hrambe podatkov pa je sploh največ, kar si lahko zaželimo od telefona. Glede na velikost (zaslona) in vgrajene komponente je jasno, da bo potreba po energiji nadpovprečna, vgrajena baterija pa bo pri res zahtevnih uporabnikih komajda kos celodnevni avtonomiji. Nič nimamo proti prepogljivim telefonom, Fold4 je prepričljiv tablifon, a je hkrati tudi okoren, drag in težak. Manjši brat nam je bistveno bolj všeč, oba pa lahko pohvalimo za še eno lastnost: sta namreč prva vodoodporna prepogljiva telefona na svetu.

Galaxy Z Fold4
Arhiv proizvajalca

Xiaomi 12S Ultra

Ko proizvajalec svojemu telefonu pripne pridevnik Ultra, to pomeni, da gre za res zmogljivo ali posebno različico. Nič drugače ni niti v primeru novega zastavonoše kitajskega proizvajalca Xiaomi. Xiaomi 12S Ultra je v več pogledih izjemen pametni telefon. Medtem ko na prednji strani odličnega 6,73-palčnega in izjemno svetlega AMOLED-zaslona naravnost fantastične ločljivosti kraljuje le reža za kamero, je hrbtna stran povsem nova. No, netipična za omenjenega proizvajalca, saj sistem kamer na hrbtu še najbolj spominja na telefon Honor Magic4 Pro. In ker je tudi slednji vrhunski »fotograf«, nas je seveda zanimalo, kako se po tej plati odreže 12S Ultra. Na kratko – fantastično. Za to je v prvi vrsti zaslužen Sonyjev paradni slikovni senzor IMX989, ki uporablja niz slikovnih pik Quad-Bayer in tehnologijo združevanja slikovnih pik, kar zmanjša šum, razširi dinamični razpon, poveča zajeto svetlobo in omogoči na splošno boljše fotografije v vsakršnih svetlobnih pogojih. Telefon, razvit v sodelovanju s fotografskim specialistom Leica, tako že trka na vrata fotoaparatov D-SLR. Xiaomi 12S Ultra navdušuje tudi z zmogljivostmi, za katere je zadolžen procesor Snapdragon 8+ Gen 1, in baterijo (vgrajena je silicijevo-kisikova anodna baterija zmogljivosti 4860 mAh); podpira 67 W žično hitro polnjenje, 50 W brezžično hitro polnjenje in 10 W obratno brezžično polnjenje (drugih naprav)! Telefon sicer še ni naprodaj pri nas, a če bodo držali podatki o ceni, ki se bo začela tik pod tisočakom, utegnejo imeti tekmeci veliko sivih las.

Xiaomi 12S Ultra
Arhiv proizvajalca

Xiaomi POCO M5s

V začetku septembra je Xiaomi predstavil še telefon »za žurerje«. POCO M5s ponuja vsestransko zabavo s popolno kombinacijo potreb po nadpovprečni kameri (premore primarno kamero ločljivosti 64 Mpik in ultra širokokotno kamero z ločljivostjo 8 Mpik), avdio-vizualnih vsebinah in zmogljivi bateriji. Glede na zelo ugodno ceno ima POCO M5s vgrajen osupljiv 6,43-palčni zaslon Full HD+ AMOLED DotDisplay, primeren za gledanje športa, prikazovanje videoposnetkov prijateljem ali predvajanje glasbe – da, tudi vgrajena zvočnika še zdaleč nista od muh. Nadpovprečno zmogljiva je tudi baterija (5000 mAh), ki zagotavlja do 12 ur neprekinjene poglobljene zabave ali poldrugi dan neprekinjenih glasovnih klicev. Če bi tako želeli, bi v stanju pripravljenosti lahko zdržal celo mesec dni! Od kje takšna varčnost? Zanjo je zaslužen varčen sistemski nabor MediaTek Helio G95, ki se ne ustraši niti igranja iger, čeprav premijskim telefonom s svojimi zmogljivostmi seveda ne bo hodil v zelje. Tudi zato ne, ker so kombinacije delovnega pomnilnika in hrambe podatkov naravnane v smer dostopne cene.

Xiaomi POCO M5s
Notebookcheck.net
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.