Ustanovno zasedanje novega avstrijskega parlamenta na Dunaju bo jutri, a poslanci se bodo zbrali v cesarski palači Hofburg, tako rekoč čez cesto, saj so 130 let staro parlamentarno stavbo letos začeli temeljito obnavljati. Obnova parlamenta, katerega veličastno zgradbo so zgradili še za časa monarhije, bo trajala tri leta in naj bi stala več kot 350 milijonov evrov. Za poslanske klube so na zelenici pred Hofburgom postavili tudi dva kvadratasta paviljona. Njuna izgotovitev naj bi proračun stala dobrih 52 milijonov evrov.
2 ženski sta Petra Pilza, šefa in ustanovitelja istoimenske parlamentarne Liste, obtožili spolnega nadlegovanja.
Kreganje za sedeže
183 poslanskih mest je po predčasnih volitvah 15. oktobra med pet strank, ki so prestopile štiriodstotni parlamentarni prag, razdeljenih takole. Zmagovalna Ljudska stranka, ÖVP, ki jo je bodoči kancler Sebastian Kurz v predvolilnem boju preimenoval v Listo Sebastiana Kurza - Nova ljudska stranka in ji je strankarsko črno barvo spremenil v turkizno modro, zaseda 62 sedežev. Poražena socialdemokracija (SPÖ) dosedanjega kanclerja Christiana Kerna, ki bo naslednjih pet let v opoziciji, ima 52 poslancev. Kar 51 poslancev imajo desničarski populisti svobodnjaki (FPÖ), ki se s Kurzem te dni dogovarjajo o pogojih vstopa v vladno koalicijo. Neoliberalni Neos dobi 10 mest, Lista Pilz pa 8.
Kot je poročal avstrijski liberalni dnevnik Der Standard, med najmanjšima strankama, torej med Neosom in Pilzem, potekajo ostre debate, kdo bo v parlamentu sedel bolj levo, torej kot sosed SPÖ. Kajti v sredini desno od njih so že svobodnjaki, saj so se v Ljudski stranki odločili, da zasedejo čisto desno stran parlamenta. Do torka še niso našli rešitve.
Otipaval jo je "vsepovsod"
Toda Avstrijo veliko bolj zabava, hkrati pa tudi marsikoga skrbi neki drug škandal. Zaradi obtožb o spolnem nadlegovanju, ki so iz Hollywooda pljusknile v Evropo in očitno tudi v Avstrijo, je minulo soboto odstopil vodja Liste Pilz in njen aprilski soustanovitelj, nekdanji poslanec Zelenih Peter Pilz. Dejal je, da poslanskega sedeža ne bo zasedel, vendar se iz politike ne namerava umakniti. Avstrijski javnosti sedaj ni najbolj jasno, kako bo to šlo skupaj. Tudi mediji na veliko ugotavljajo, kako naj Lista še obdrži ime po njem.
Nekoliko nagnjen k demagogiji
O Petru Pilzu smo se tik pred volitvami pogovarjali s sociologom graške Univerze Karla in Franca dr. Christianom Fleckom. Fleck je na vprašanje, ali se strinja, da je Pilz neke vrste levičarski populist, dejal: "S Petrom Pilzem se poznava iz mladosti, iz Kapfenberga. Zato menim, da je v predvolilni kampanji levičarskega populista bolj igral. Je pa nekoliko nagnjen k demagogiji in prav zategadelj se je razšel z Zelenimi, katerih vodilni član je bil. V nasprotju od drugih v stranki je pač menil, da malo demagogije ne škodi. Tako je opozarjal, kaj neki da se dogaja v naših mošejah in podobno. Vseskozi je na primer poudarjal, da bo on edini sposoben nadzorovati druge in jim gledati pod prste."