Božansko vreme na zimski Luftarci ... Naši barmani za vas mešajo koktejle ... Vstopnice boste lahko kupili pri vhodu v Luft ... Tako Bojan Belna v zadnjih tednih na socialnih omrežjih vabi v najvišji lokal v mestu, kar ne bi bilo nič neobičajnega, če ne bi bil ravno Belna kot najemnik lokala z neplačilom davkov, predvsem DDV-ja, prispevkov za socialno varnost zaposlenih in drugih davkov ustvaril za več kot 150 tisoč evrov dolga.
Zaradi hujših davčnih kršitev je finančna uprava zaprla vrata tega priljubljenega mariborskega lokala, danes pa Belna v Luftu še naprej sprejema goste, dela za točilnim pultom in vabi na dogodke.
Zaposlen za 40 ur na mesec
Vodenje lokala je po njegovem odpečatenju v začetku decembra prevzel kungoški podjetnik Renato Hlade s podjetjem Nereus, ki je lastnik enajstnadstropne stavbe nekdanjega hotela Slavija. Že takrat so se pojavila namigovanja, da četudi Hlade to stori, bi lahko v ozadju posle še naprej vodil Bojan Belna. Hlade je takrat odgovoril: "Par nasvetov bo že moral dati, ker jaz namreč nimam pojma, kaj dela. Bo pa v enem dnevu prost svojih obveznosti in lahko gre."
Črno-bela izterjava družb z omejeno odgovornostjo
Izterjava družb z omejeno odgovornostjo je vselej črno-bela, ugotavljajo v podjetju Prohit, kjer se ukvarjajo z izterjavo: "Podjetja, ki imajo gospodarski čut in dolgoročno vizijo poslovanja in tako tudi do poplačila obveznosti, te v večini primerov poravnajo. Pri podjetjih, ki pa so ustanovljena z namenom izigravanja upnikov, pa je uspešnost izterjave skoraj nična." Bistvo družbe z omejeno odgovornostjo je, da družbeniki in direktorji za njene obveznosti ne odgovarjajo. "Upniki (zlasti banke) si pogosto preventivno zavarujejo obveznosti do družbe z omejeno odgovornostjo z dodatnim poroštvom direktorja, podpisom menic, itd., s katerimi k izpolnitvi obveznosti dodatno zavežejo tudi direktorja družbe. Če si upniki teh zavarovanj v fazi sklenitve pogodb ne izborijo in kasneje pride do njihovega oškodovanja, lahko zoper direktorja družbe sprožijo tudi kazenski pregon iz naslova poslovne goljufije, za katero je zagrožena zaporna kazen do petih let," dodajajo v Prohitu.
Davčni dolžnik brez premoženja
Podjetja, v katerih je bil Bojan Belna direktor, pa naj ne bi bila dolžna samo Fursu, ampak tudi najemodajalcu, podjetju Nereus. Šlo naj bi za več deset tisoč evrov. "Gospod Belna se bo moral sam organizirati, kako bo dolg saniral. Mi ga bomo v vsakem primeru terjali. Terjati pa moramo od podjetja Luft, ker nam je to podjetje dolžno. Kaj bo iz tega, glede na to, da podjetje ne posluje in nima nekega premoženja, pa je vprašanje," pravi Hlade, ki doda, da bo mogoče Belna osebno prevzel dolg. Toda zakaj bi to storil, saj direktorji družb z omejeno odgovornostjo za njene obveznosti ne odgovarjajo? "To možnost ima, saj je to ne nazadnje njegova firma. Verjetno se tudi čuti malo odgovornega, ker kako bo drugače hodil po Mariboru, če bomo vsi s prstom kazali za njim. Enkrat bo moral svoje dolgove začeti poplačevati," pravi Hlade.
"Kako bo hodil po Mariboru, če bomo vsi s prstom kazali za njim. Enkrat bo moral svoje dolgove začeti poplačevati"