Elektrika pri tej korejski znamki predstavlja izjemno majhen delež prodaje, kar se že v prihodnjem letu utegne spremeniti, saj k nam pripeljejo cenovno ugodnejši električni modeli EV3, EV4 in EV5. Prednost predstavlja tudi odločitev, da bodo del proizvodnje električarjev v kratkem preselili iz Južne Koreje v slovaško Žilino. Tokrat smo pobliže spoznali največjega brata z oznako EV9, ki bo letos pri nas našel morda deset kupcev. Gre za posebneža v celotni ponudbi, saj izstopa zaradi svojih dimenzij, oblike in ne nazadnje tudi cene. V dolžino meri natanko 5,01 metra, širok je 1,98 metra, visok 1,75 metra, medtem ko je medosna razdalja zajetnih 3,1 metra. Potopne zunanje kljuke omogočajo dostop do prostorne potniške kabine, kjer bodo še najbolj uživali potniki v drugi vrsti. Omeniti velja, da je konfiguracija s sedmimi sedeži v serijski ponudbi, dodatno pa si lahko kupec omisli šestsedežno verzijo z dvema (vrtljivima za 180 stopinj) sedežema v drugi vrsti. Po velikosti ne razočara niti prtljažnik, ki v osnovi meri 828 litrov.
Potniška kabina glede na premijski značaj celotnega avtomobila prinaša izbor kakovostnih materialov, dobro končno izdelavo in zvočno izolacijo ter jasno napredno digitalizirano upravljanje. Za slednje osnovo predstavlja dolg prikazovalnik, ki združuje dva 12,3-palčna zaslona in manjši 5,3-palčni zaslon za upravljanje klimatske naprave. K digitalizaciji upravljanja štejemo še napreden zaslon za projekcijo podatkov na sprednjo šipo, brezžično povezovanje s pametnimi telefoni, komunikacijo z avtomobilom na daljavo preko mobilne aplikacije in telefon v vlogi digitalnega ključa. Tudi vse posodobitve sistemov potekajo na daljavo. EV9 je pri dražji različici GT Line serijsko opremljen s pomično panoramsko stekleno streho, na voljo so še digitalna vzvratna ogledala in ozvočenje Meridian s 14 zvočniki. Razvojniki so pri EV9 ohranili določen delež fizičnih gumbov, obenem pa so uredili tudi tako imenovane skrite gumbe, ki postanejo aktivni šele ob zagonu vozila. Gumb za zagon, ki je rahlo skrit, ima mesto na obvolanski ročici, s katero upravljamo delovanje pogona.
Ker je avtomobil izdelan na koncernski platformi e-GMP, je ta dobil zmogljiv baterijski zalogovnik (99,8 kWh) in 800-voltno polnilno arhitekturo. Ta mu omogoča zelo hitro polnjenje (v idealnih razmerah okrog 250 kW), kar pomeni, da se ta z 10 na 80 odstotkov napolni v 24 minutah. Obenem je opremljen tudi s tehnologijo, ki omogoča, da avto lahko oddaja elektriko za zunanje naprave. Denimo, nanj je možno priključili kavni avtomat. Napolnjene baterije pomenijo, da bo doseg avtomobila po protokolu WLPT znašal 563 oziroma 512 kilometrov. Manj kilometrov bo prevozila različica s štirikolesnim pogonom (dva elektromotorja z 282 kW moči), več pa tista z motorjem zgolj na zadnji osi, ki razvija največ 149,5 kW moči.
Cena za Kijin električni SUV znaša 90 tisočakov
EV9 je zelo bogato opremljen z varnostnimi sistemi in asistencami. Na voljo je denimo asistent za preprečevanje trčenja med vzvratno vožnjo, pa opozorilo na parkirno razdaljo, uporabni so tudi pomočnik za preprečevanje trka pri parkiranju, sistem za nadzor mrtvega kota in asistenca za preprečevanje trka v mrtvem kotu, na seznam varnostne opreme pa so Korejci uvrstili tudi asistenčni sistem druge generacije za preprečevanje naleta s funkcijo zavijanja. Kot so nam povedali pri zastopniku, je nekaj avtomobilov že v zalogi v Sloveniji, za vsa ostala naročila pa velja od štiri- do šestmesečna čakalna doba. Cena za električnega velikana z vključenim popustom je 84 oziroma 90 tisoč evrov.