Salzburg ponuja več kot 4000 kulturnih prireditev letno, poleg tega navdušuje z obilico kulturnozgodovinskih stavb, kot je trdnjava Hohensalzburg, zgrajena v 11. stoletju, ki velja za največjo v celoti ohranjeno srednjeevropsko utrdbo. Medtem ko v mestni podobi prevladujejo cerkve, dvorci, gradovi in palače, je Mozartov rojstni kraj prepoznaven tudi kot festivalsko mesto. Turistično se je mesto ob reki Salzach začelo razvijati sredi 19. stoletja, za kar je bila sprva zaslužna železniška povezava z Dunajem. Kakor magnet privlačen je postal Salzburg za popotnike iz vsega sveta, ko so v njem pred več kot pol stoletja posneli glasbeno filmsko klasiko Moje pesmi, moje sanje. Z 1,2 milijona turističnih prenočitev na leto in več kot 80 odstotki obiskovalcev povratnikov priča o njegovi popularnosti tudi statistika.
Bogata kulturna dediščina. Kaj pa želodec?
Zdi se, kot da solni kristali, ki so mestu prinesli neverjetno bogastvo, še danes s posebno energijo oplajajo zrak in očarajo malodane vsakogar, ki se napoti v Salzburg. Ta velja za eno najlepše ohranjenih baročnih mest na svetu in je od leta 1997 pod Unescovo zaščito kot svetovna kulturna dediščina.
A najsi je kraj še tako slikovit, vam bo ob pohajkovanju po njem prej ko slej zakrulilo v želodcu. In ker prazna vreča ne stoji pokonci, je dobro že prej pomisliti na to, kam boste sedli in kaj pojedli. No, obstaja tudi druga rešitev: da se prepustite strokovnemu vodenju po kulinarično raznolikem mestu, kot smo to naredili mi.
Pokušnja dobrot
Turistično-kulinarična vodnica po mestu Michaela Muhr priporoča, da se za gastronomska doživetja podate na desni breg Salzacha, saj je kulinarično pestrejši od levega. Muhrova se je iz avstrijske Štajerske v Salzburg preselila pred približno 20 leti in se v mestu, ki ga je močno vzljubila, specializirala za vodenje turistov po privlačnih točkah z možnostjo pokušenj, ki bi jih običajni obiskovalec mesta zagotovo prezrl.
Triurna kulinarična tura s štirimi ali petimi postanki, ki stane 69 evrov na osebo, se je začela s pokušnjo čabate s kuhano šunko in hrenom ter kozarcem penečega vina prosecco v malem lokalu Feinkost Salzburg, le streljaj od Mozartove rojstne hiše. Sledila sta sprehod po Linzer Gasse in postanek v trgovinici Vom FASS, kjer z aromatičnimi olji in kisi razvajajo brbončice. Če boste tam pokusili lešnikovo olje in kis z divjim mangom, boste doživeli čisti užitek.
Imate radi začimbe? Potem nikar ne izpustite zeliščne hišice St. Wolfganger Kräuterhaus, kjer boste poleg začimb, suhomesnih izdelkov, čokolad in čajev lahko kupili tudi sol iz rudnika soli. V bližini Salzburga leži hribovita pokrajina Salzkammergut, kjer so že več kot 2000 let pred našim štetjem pridobivali kameno sol. Začimba, ki so ji rekli tudi belo zlato, je bila v preteklosti sinonim za bogastvo in plačilno sredstvo.
Znamenite kroglice in trije vrhovi
Vsekakor se je v Salzburgu fino tudi posladkati in spoznati skrivnosti Mozartovih kroglic. Katere so originalne? Kar dvanajst ponudnikov s čokolado oblitih kroglic, polnjenih z marcipanom in pistacijo, zatrjuje, da so njihove prave, a Muhrova poudari: "Fürst was the first." Paul Fürst je bil prvi, in to že davnega leta 1884, žal pa ni zaščitil originalnega recepta ali imena.
Na turi dobrot se lahko ustavite tudi v trgovini R. F. Azwanger, tam so specialisti za vina, žganja in likerje. Potem ko razkužite grlo z dišečim mareličnim žganjem, sledi še zaključek kulinarične poti z okusnim kosilom v tipični avstrijski gostilni. Po glavni jedi si vsekakor privoščite še Salzburger Nockerl. To je sladica iz stepenih beljakov in sladkorja, ki jo oblikujejo v tri vrhove. Ti ponazarjajo hribe, ki obdajajo mesto Salzburg: Mönchsberg, Kapuzinerberg in Gaisberg. Domačini pravijo, da je sladica iz beljakov pravilno pripravljena, če je sladka kot ljubezen in nežna kot poljub. In res smo se s sladkim priokusom poslovili od mesta, v katero se bomo zagotovo še vrnili.