(FOTO) Zakaj? Najbolj nenavaden most na svetu se nekaterim zdi najbolj absurdna in nesmiselna gradnja v zgodovini

D.Ži
14.01.2025 11:11

Avtomobilom so želeli omogočiti hitro prečkanje lagune, vprašanje na mestu pa je, ali so za to res nujno potrebovali krožno cestišče.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na prvi pogled se gradnja zdi zgolj potratna, a so arhitekti svoje odločitve argumentirali.  
Profimedia

Most, ki povezuje obale lagune Garzón v Urugvaju, je morda najbolj nenavaden na svetu. Čeprav svojo funkcijo opravlja brezhibno, je marsikdo presenečen nad njegovo obliko. Namreč, namesto da bi ta most prečkal laguno po najkrajši možni poti, torej v ravni liniji, poteka čeznjo krožno.

Promet na krožnem mostu ni urejen kot v krožnem križišču, ampak se preprosto dve cestišči, po eno za vsako smer, ločita ob prihodu na most in se v obliki polkroga ponovno povežeta in nadaljujeta vzporedno vožnjo.

Zakaj krog?

Nenavaden in fotogeničen most že desetletje razveseljuje družbena omrežja in vedno se najde kdo, ki z ročno narisano rdečo črto čez fotografijo namigne, da bi bil most čez laguno lahko tudi raven.

Gradnja tega atraktivnega mostu, ki je stal več kot 10 milijonov evrov, se je začela septembra 2014. 
Profimedia

Most so zasnovali arhitekti podjetja Rafael Viñoly z več cilji v mislih. Prvi je bil seveda omogočiti avtomobilom hitro prečkanje lagune. Preden je bil most zgrajen, so to počeli z motornimi trajekti, ki so lahko sprejeli eno vozilo naenkrat, zato je bilo potovanje na drugo stran lagune veliko počasnejše in bolj zapleteno, piše portal PunKufer.

Drug cilj je bil ohraniti biotsko raznovrstnost in tudi za to se je krožna oblika izkazala kot dobra rešitev. Obročasta senca mostu se namreč ves dan premika s Soncem in če bi bila konstrukcija takšna, da bi bila na sredini polna, bi bil del lagune pod mostom ves čas brez svetlobe. Laguna Garzón je tudi območje velikega ornitološkega pomena, kjer živijo številne vrste ptic, vključno s čilskim flamingom, pa tudi ogrožene dvoživke, kot je Darwinova krastača.

Želeli so ohraniti biotsko raznovrstnost pod mostom. 
Profimedia

Ovinek sili k počasnejši vožnji

Tretji razlog, zakaj je ta most krožen, je – varnost. Prihod z dovozne ceste v ogromen ovinek prisili k upočasnitvi, medtem ko ravna, pregledna cesta marsikoga "izzove", da pritisne stopalko za plin do tal.

In ne nazadnje, čeprav voznikom to morda ne bo všeč, bodo potniki ob počasnejši vožnji bolj uživali v pogledu na laguno.

Gradnja tega atraktivnega mostu, ki je stal več kot 10 milijonov evrov, se je začela septembra 2014, most pa je bil za javnost odprt konec leta 2015. Zgrajen je iz več kot 450 ton železa in treh in pol tisočakov kubičnih metrov betona. Premer obroča je 202 metra, most pa je dovolj visok, da omogoča neovirano plovbo pod njim.

Prihod z dovozne ceste v ogromen ovinek prisili k upočasnitvi. 
Profimedia

Poleg tega, da povezuje urugvajski regiji Rocha in Maldonado, je most Laguna Garzón postal prava turistična atrakcija, pa tudi priljubljena rekreacijska točka prebivalcev, ki zdaj lahko hodijo, kolesarijo in uživajo v 360-stopinjskem panoramskem razgledu na laguno, še piše PunKufer.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta