"Danes mineva natanko pet let od prvih hišnih preiskav pri meni doma in ves proces, ki je sledil, je pomenil veliko trpljenja zame, za mojo družino in za moje sodelavce. Popolnoma sem miren, ni pa mi prijetno, je težko, ne morem reči, da sem srečen. Sem pa pomirjen, ker sem ves čas vedel, da bo pravica zmagala na sodišču, ne pred njim ali preko medijev. Povem vam, da bom uporabil vsa pravna sredstva proti vsem, ki so me zadnjih pet let neupravičeno preganjali," je na današnji novinarki konferenci povedal ljubljanski župan Zoran Janković. Konferenco je sklical zaradi pravnomočnega sklepa višjega sodišča glede izločitve prisluhov v tako imenovani zadevi farmacevtka.
Ljubljanski župan se je na novinarski konferenci zahvalil tudi svojemu odvetniku Janezu Koščaku in ostalim odvetnikom iz odvetniške pisarne Čeferin. "Res je, da odvetniki stanejo pol mojih mesečnih plač, a se zadevam zelo posvetijo, zelo so dobri in sem jim zelo hvaležen za vso podporo in znanje,“ je dejal Janković.
Odziv ministrstva za pravosodje
"Odločitev višjega sodišča, ki je zavrnilo pritožbo tožilke Blanke Žgajnar glede uporabe gradiva, pridobljenega s prikritimi preiskovalnimi ukrepi v zadevi zoper ljubljanskega župana Zorana Jankovića, je dejstvo, ki bo po naši oceni močno vplivalo na kazenski pregon zahtevnih oblik kriminalitete. Ministrstvo se glede tega strinja z vrhovnim državnim tožilstvom, ki je opozorilo na posledice morebitne zavrnitve pritožbe.
Glede naše napovedi o spremembi zakona opozarjamo, da je v državnem zboru že predlog za sprejetje avtentične razlage četrtega odstavka 153. člena in drugega odstavka 154. člena zakona o kazenskem postopku, ki bo odpravil pravne nejasnosti na tem področju. Ministrstvo podpira avtentično razlago, kot jo je predlagala poslanska skupina NSi, obravnavala in sprejela pa jo je tudi vlada in upa, da jo bo državni zbor čim prej potrdil."
Generalni državni tožilec Drago Šketa je povedal, da se na vrhovnem državnem tožilstvu ne strinjajo z odločitvijo višjega sodišča v Ljubljani glede zadeve imenovane Farmacevtka. "Ocenjujemo namreč, da takšna odločitev sodišča spreminja dosedanjo prakso, pri čemer upamo, da bo takšno stališče sprejel tudi državni zbor, ki bo odločal o avtentični razlagi četrtega odstavka 153. člena in drugega odstavka 154. člena zakona o kazenskem postopku, ki bo odpravil pravne nejasnosti na tem področju. Prepričani smo, da je določbe omenjenih členov treba razumeti tako, da je rok dve leti po koncu izvajanja ukrepov instrukcijski in ne prekluzivni rok. V obravnavani zadevi je bilo iz aktivnosti državne tožilke, ki je potekala znotraj instrukcijskega roka, jasno, da namerava nadaljevati kazenski pregon. Zato smo v konkretni zadevi prepričani, da se gradivo, pridobljeno z zakonito izvedenimi prikritimi preiskovalnimi ukrepi, sme uporabljati kot dokaz v kazenskem postopku,“ je povedal Šketa.
Specializirano državno tožilstvo se z odločitvijo Višjega sodišča v Ljubljani, ki je pritrdilo uničenju prisluhov ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću v zadevi farmacevtka, ne strinja. Zato napovedujejo, da bodo v zvezi s to odločitvijo na vrhovno državno tožilstvo podali pobudo za vložitev zahteve za varstvo zakonitosti.
Kot so zapisali v odzivu za STA, namreč vztrajajo, da je dveletni rok, ki ga je po mnenju sodišča zamudila tožilka, "instrukcijski rok, ki nima pravnih posledic". STA