Jim lahko zaupamo?

Urban Červek
04.05.2021 05:00
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Natalija Jurše

Včeraj je gibanje Mladi za podnebno pravičnost v Mariboru podprlo kampanjo zbiranja podpisov za referendum o spremembah zakona o vodah. Te je prejšnji mesec sprejela vladajoča koalicija kljub enotnemu nasprotovanju strokovnjakov, ki opozarjajo, da spremembe odpirajo vrata posegom v priobalni pas, s tem pa slabijo varovalke za zaščito voda.

Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak vztraja, da nasprotniki zakon berejo narobe, češ da želi kot minister pravzaprav zaostriti pogoje za posege. Vsi strokovnjaki so torej zavedeni, pravi nekdanji minister za gospodarstvo. Nevladne okoljevarstvene organizacije pa so itak "proti vsemu", kot je prejšnji teden na televiziji modroval "zeleni" politik v službi ministrstva za gospodarstvo Andrej Čuš.{infobox-quote_full}161183{/infobox-quote_full}

Komu verjeti? Tehtnica se tukaj zagotovo obrne na stran nasprotnikov novega zakona. Na eni strani je namreč minister Vizjak, ki svoje antipatije do varovanja okolja niti ne skriva, prav tako ne svoje naklonjenosti "razvoju" in odpravljanju "birokratskih" ovir v korist gospodarstva. Na drugi pa je ves spekter strokovnjakov, od hidrologov, komunalcev, gradbenikov do biologov in članov civilne družbe. Med njimi so mladi, ki od sedanjih odločevalcev upravičeno zahtevajo, da jim ne zapustijo opustošenega okolja, v katerem ne bo mogoče živeti.

Zelo veliko arogance je potrebne za trditev, da so vsi nasprotniki sprememb zakona zavedeni, da tako rekoč ne znajo brati kratkega besedila sprememb zakona o vodah. A arogance oblastnikom res ne manjka, kar nam dokazujejo iz dneva v dan v številnih primerih. Če so nameni še tako čisti, bi minister Vizjak strokovnjake najprej povabil na posvetovanja, jih prepričal v blagodejne koristi sprememb in šele nato zakon poslal v državni zbor. Izbral je povsem nasproten pristop. Tudi grožnje z izgubo milijonov, ki jih zakon prinaša za vzdrževanje (beri: buldožeriranje) vodotokov, so čisto izsiljevanje, saj bi z umikom spornih členov ta denar lahko zagotovili.

Ker javne razprave ni bilo, bo sedaj pač potekala v okviru kampanje zbiranja podpisov za referendum in nato še pred referendumom, če bo do njega prišlo. Tvegamo oceno, da so Vizjak in njegovi sodelavci v tem primeru odprli fronto, ki jo bodo težko premagali. (Čista) voda je simbol, ki ga ljudje razumejo. To ni "neki nepomemben" barjanski metulj, ki zavira gradnjo ljubljanske obvoznice. Tudi aroganten pristop v smislu "mi najbolje vemo, kaj je dobro za vas" gre marsikomu težko po grlu. In na koncu je tukaj še preprosto vprašanje: koliko zaupanja ljudi vladajoči sploh še imajo? S katerimi ukrepi do sedaj je vlada Janeza Janše dokazala, da deluje v korist vseh, tudi tistih, ki niso volili SDS in NSi in ki od ukrepov nimajo neposrednih (finančnih, političnih) koristi? Kako dobro se je vlada do sedaj izkazala pri zdravstvu, šolstvu, sociali, kulturi? Ali lahko verjamemo v njeno dobronamernost?

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta