Kampiranje z avtodomom je tudi pozimi lahko prijetno. A upoštevati je dobro nekaj nasvetov

Mitja Sagaj Mitja Sagaj
19.11.2024 06:00

Če ne marate gneče, je lahko kampiranje zunaj sezone pravzaprav še veliko bolj prijetno, saj je vse več kampov odprtih tudi celo leto, gostov je manj, tisti, ki so, pa praviloma sedijo v svojih avtodomih ali prikolicah.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na pot se odpravite le z ustrezno opremo, v zimskem času tudi z zimskimi pnevmatikami.
Profimedia

Sezona kampiranja se v zadnjih letih s pomladi in poletja širi tudi na jesen in zimo. Vse več uporabnikov avtodomov (in nenazadnje tudi počitniških prikolic) se na pot odpravlja v hladnejšem delu leta, in če je nekoč veljalo, da mora biti avtodom (ali prikolica) letno-zimski, so te meje danes porušene. Vse kakovostnejša izdelava (izboljšani materiali, debelejše stene, dvojno dno ...) in vse boljša oprema (okna z dvojno zasteklitvijo, talno gretje ...)  zagotavljata, da je kampiranje tudi pozimi izvedljivo, morate pa tudi sami upoštevati nekaj nasvetov, da bo izkušnja res prijetna.

Če ne marate gneče, je lahko kampiranje zunaj sezone pravzaprav še veliko bolj prijetno, saj je vse več kampov odprtih tudi celo leto, gostov je manj, tudi tisti, ki so, pa praviloma sedijo v svojih avtodomih ali prikolicah oziroma pred njimi. Če zapade sneg, ta uspešno zaduši še nekaj zvokov, ki bi sicer lahko (z)motili mir v kampu.

Odvisno od velikosti avtodoma oziroma prikolice, zunanjih temperatur in predvsem želene temperature lahko posamezna jeklenka zadostuje za dva do pet dni.
Profimedia

Če je začetek doživetja že pot, potem naj velja, da se v zimskem času - zdaj je zaradi nizkih temperatur že tak čas - na pot ne odpravite brez zimskih pnevmatik. Zlasti ko se odpravljate v višje ležeče kraje, pa naj bo med zimsko opremo še lopata, priporočljive so tudi verige za pogonski par koles. Sneg s strehe vozila odstranjujte redno, vsekakor to storite pred vožnjo. Zato je dobrodošla tudi metla s teleskopsko palico. Lopata pa bo prišla prav tudi za odstranjevanje snega okoli avtodoma oziroma prikolice.

Brez plina ne bo kampiranja, vsaj ne prijetnega

Avtodom oziroma počitniška prikolica naj bo primeren za kampiranje pozimi. Poskrbite za oskrbo z vodo, ki naj bo zaščitena pred zmrzaljo. Predvsem bodite pozorni na morebitne luknje v izolaciji oziroma tako imenovane toplotne mostove. V trgovinah z opremo za avtodome obstaja veliko izolativnih pokrival, ki so lahko dobrodošla oprema za mrzel čas.

Brez plina ne bo kampiranja, vsaj ne prijetnega. Največ ogrevalnih sistemov deluje s čistim propanom, ki je na voljo v 11-litrskih jeklenkah, večina avtodomov in prikolic ima prostor za dve jeklenki. Ko plin v prvi jeklenki poide, je treba preklopiti na drugo, obstajajo pa tudi samodejni regulatorji za dve jeklenki (tak je na primer truma duocontrol). Tak sistem samodejno preklopi s prazne na polno jeklenko, kar pomeni, da vam ponoči ne bo treba ven, če bi sredi noči zmanjkalo plina. Odvisno od velikosti avtodoma oziroma prikolice, zunanjih temperatur in predvsem želene temperature lahko posamezna jeklenka zadostuje za dva do pet dni. Če jeklenki nista novi in če avtodom ne ponuja vpogleda v količino plina preko osrednjega zaslona (večina jih tega ne omogoča), ju je pred uporabo dobro stehtati (na jeklenki piše, koliko tehta prazna). Bodite pozorni, da boste na večini bencinskih servisov lahko kupili le mešanico butana in propana, ki v mrzlih dneh ne bo dobra izbira, saj ta mešanica ni odporna proti nizkim temperaturam. Zato pravočasno poskrbite za propanske jeklenke, ki jih lahko naročite tudi preko spleta z dostavo na dom.

Pazite na vodovodno napeljavo

Pravilno ogrevanje in prezračevanje: kot doma tudi v avtodomu velja, da zlasti prezračevanje z odpiranjem oken v celoti in za nekaj minut zagotavlja, da v avtodomu ne bo preveč vlage. Pri bolj zadržanem zračenju se bodo stekla zarosila in vlage v kabini bo naenkrat preveč. Slednje lahko preprečite tudi s tem, da v avtodomu ne obešate vlažnih oblačil. Dobro opremljeni kampi imajo sušilnico, kjer lahko gostje shranijo svoje stvari.

Pri počitniških prikolicah s strešnim dimnikom pazite, da cev za ogrevanje ni zamašena. Najboljši način, da to preverite, je vsakodnevno odstranjevanje snega s strehe. Priključni podaljšek za kamin je idealen za zimsko kampiranje.

Za odstranjevanje snega ne pozabite na lopato in metlo.
Profimedia

Pri temperaturah okoli ničle ali nižje morate paziti tudi, da vodovodne cevi ne zmrznejo. Težava je, če imajo avtodomi in počitniške prikolice velik rezervoar za odpadno vodo, ki pogosto ni zaščiten pred zmrzaljo. Lahko je tudi ogrevan, vendar morate to preveriti ... Rešitev je lahko, da preprosto odprete odtok za odpadno vodo in zbirate odpadno vodo v vedro, kar počne večina uporabnikov avtodomov in prikolic.

Ko govorimo o električni oskrbi, je predvsem v hladnih dneh, ko zmogljivost akumulatorja za bivalni del upade, ključna priključitev na zunanji električni priključek. Imejte v mislih, da akumulator, sploh če je shranjen v slabo ogrevanem prostoru v avtodomu, ne bo zdržal tako dolgo kot običajno. Poleg tega je pozimi večja tudi poraba električne energije: običajno preživite več časa v vozilu, zato uporabljate več luči ali pogosteje prižgete radio ali televizor. Z zunanjim napajanjem lahko tudi hladilnik deluje na 230-voltno omrežje, kar posledično prihrani plin za ogrevanje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta