Obrtni sejem, kot še vedno pravimo sejmu MOS v Celju, je tokrat ponovno upravičil svoj sloves. Celje je bilo za en dan center Slovenije. Zavoljo množice visokih političnih gostov iz Madžarske in njihove skupne seje z našo vlado je sicer skoraj doživel prometni infarkt, hkrati pa je nase pritegnil vso slovensko in tudi čezmejno javnost.
Celjani so obisk dobro izkoristili. Običajno obiskovalci sejma vidijo le obrobje mesta, kjer se sejem tudi odvija, do centra mesta pa le redkokdo pride. Zdaj, ko so predstavniki obeh vlad kósili v celjskem Narodnem domu, so vsaj ti opazili, kaj vse se skriva v mestu.
Po obisku vlad, še bolj pa po regijskem obisku vlade dan prej, ni več skrivnost, kje si premier Janez Janša na prihajajočih volitvah lahko obeta podporo. Celjski župan Bojan Šrot je ob zaključku vladnega obiska javno dejal, da se bo osebno potrudil, da sedanja vlada dobi še en mandat. Le Janševa vlada namreč izvaja obiske regij in posluša lokalne skupnosti. Obisk vlade Mira Cerarja, ki je leta 2017 tudi bila na obisku regije, je dal zavestno iz spomina. In sicer zato, je pojasnil, ker se noben predstavnik vlade ni oglasil na Mestni občini Celje, "kar se nam je zdelo ponižujoče. Naj se slikajo," je pikro dejal Šrot.
Koliko je torej obisk regije bil namenjen poslušanju o težavah in koliko tudi krepitvi zavez pred prihajajočimi volitvami, lahko zgolj ugibamo. Zdravko Počivalšek, ki na tiste volivce, ki so ga izvolili zavoljo stranke SMC, ne more več računati, je vladni obisk v pretežni meri izkoristil za to, da je poslušal svoje sosede, katerih težave tako ali tako pozna kot lasten žep. Tudi začetek vladnega obiska se je odvil v Podčetrtku, skorajda na njegovem domačem pragu, čeprav regijo tvori 31 občin, od tega dve mestni. Naključje?
Obisk je razkril, da vsaj nekaterih naključij ni. Mnogi so se namreč spraševali, kako je možno, da vse šaleške občine želijo podaljšati delovanje Premogovnika Velenje in Termoelektrarne Šoštanj, le šoštanjski župan pa navija za letnico 2033. Že res, da imajo zavoljo energetike njegovi občani potrese, strahove in smrad, a to je bilo doslej v primerjavi z zneski, ki vsako leto iz teh podjetij prihajajo v občinski proračun, zanemarljivo. Ena plus ena so nekateri sešteli šele zdaj, ko so se "spomnili", čigav je župan, ki je moral javno tribuno, ki je govorila o prihodnosti energetike v dolini, predčasno zapustiti zaradi sestanka z Janšo.
Kot najbrž ni naključje, da so ravno teden dni pred napovedjo vlade, da je cenkanja o letnici konec, sicer bo TEŠ-a konec, v javnost prišli dokumenti, ki razkrivajo, v kakšno brezno je blok 6 potegnil šoštanjsko energetiko. "Če bi bili tako pametni, kot smo danes, se najbrž za tisti objekt ne bi nihče odločil," je komentiral državni sekretar in nekdanji prvi mož HSE Blaž Košorok. Finančna streznitev je tako vse oportuniste v regiji spremenila v pohlevne ovčke.
Vlada je na obisku regije po besedah premierja rešila okoli deset večjih problemov v regiji. Katere, ni povedal. Sestanki so se dogajali za zaprtimi vrati, določeni so bili le fototermini. Nekateri ministri so po obiskih dajali vljudnostne izjave, premier nikoli. Tako je z vidika zunanjih opazovalcev videti, da so se - tudi ti - zgolj slikali.