Foto: Andrej PETELINŠEK
V zadnjih tednih je bilo spet veliko govora o pokojninah. Najprej je upokojence razburila Alenka Bratušek (SAB) z izjavo, da je fiskalni svet izračunal, da se bodo morale pokojnine v letu 2022 znižati za 6,4 odstotka. Napovedala je tudi, da tega ne bodo dovolili, in k zavezništvu pozvala Desus, ki mu je primat v boju za upokojence že pred časom dodobra omajala na političnem parketu. Seveda to, da so upokojenci številni in zvesti volivci, dobro vedo tudi v poziciji, zato je njene ugotovitve takoj zanikal finančni minister Andrej Šircelj iz vladajoče SDS, kasneje pa še sam predsednik fiskalnega sveta Davorin Kračun s pojasnilom, da je šlo za nesporazum pri uporabi metodologije. Poznavalcem pokojninske politike je bilo že na začetku jasno, da znižanja pokojnin v volilnem letu zagotovo ne bo, prej še kakšna izredna uskladitev. Nobena vlada ne bi tvegala s takšno potezo, vsaj ne proti koncu mandata. Še najmanj pa ta, ker bi s tem izničila vse, kar je upokojencem dala v lanskem in letošnjem letu. In to ni malo.
Težko bi v zadnjem desetletju in več našli boljšo letno bero za upokojene. V dvanajstih mesecih so se pokojnine zvišale kar trikrat, za skupno 7,9 odstotka, poleg tega so tisti z nizkimi pokojninami dobili zaradi epidemije še dvakrat solidarnostni dodatek, izplačan je bil tudi letni dodatek. Če seštejemo vse to, so tisti z res najnižjimi pokojninami dobili še tri svoje pokojnine in pol zraven. Vse to ni uspelo nobeni drugi vladi, kljub temu da sta bila SAB in Desus zraven.
Znižanja pokojnin v volilnem letu zagotovo ne bo, prej uskladitev
So pa poslanci upokojenske stranke očitno izbrali pravšnji čas za predlog o še eni povišici letos. Kljub vsem zapletom v parlamentu in v svoji stranki po "izstopu" iz vladajoče koalicije so očitno presodili, da je treba rejtinge dvigniti s popravo starih krivic, saj je jasno, da te točke zagotovo ne bi nihče upal umakniti z dnevnega reda. Pa še SAB so prehiteli. Rivalstvo za upokojence med tema dvema strankama sega daleč nazaj, še v čas Karla Erjavca, ko se je z Bratuškovo sporekel zaradi letnega dodatka, na koncu pa so kratko potegnili upokojenci. Kasneje pa še zaradi tega, ali naj se pokojnine zvišajo vsem v enakem znesku ali v odstotku glede na višino pokojnine posameznega upokojenca.
A saj veste, tam, kjer "tekmujeta" dva, tretji dobiček ima. Tako ni naključje, da je finančni minister pohitel najprej z izjavo, da ta vlada nikakor ne načrtuje kakršnegakoli zmanjševanja izdatkov za pokojnine, kaj šele znižanja pokojnin, zdaj pa še s svojo naklonjenostjo izrednemu povišanju pokojnin. Celo več. Upokojencem, starejšim od 70 let, naj bi vrnil tudi seniorsko olajšavo, ki je bila pred leti z zloglasnim zujfom ukinjena. Kakorkoli, vse te obljube so zdaj še v rokah poslancev, koalicijskih in opozicijskih, ki pa imajo vse več težav s preštevanjem glasov.