Ni vse v megapikslih, že dolgo ne. Resda si uporabniki še zmeraj prvi vtis o kakovosti kamere, vgrajene v pametni mobilnik, ustvarijo s pomočjo številke, ki označuje število točk, ki jih zazna senzor, a temu je zadnja leta v vse večjo pomoč pri zagotavljanju kakovostnih fotografij tudi umetna inteligenca. Predvsem vodilni proizvajalci veliko časa in sredstev, tako človeških kot finančnih, vlagajo v razvoj umetne inteligence. Z njo so fotografije boljše, v veliko pomoč fotografom in videografom pa je predvsem v slabih svetlobnih pogojih.
Čeprav je prodaja mobilnikov v letu 2022 upadla, se nadgrajevanje zmogljivosti vgrajenih kamer ni ustavilo, ugotavlja družba Counterpoint s svojim Smartphone Camera Trackerjem. Kamera pri mnogih proizvajalcih namreč ostaja eno ključnih področij, zaradi katerih se kupci odločajo za nakup določenega modela.
- Odstotek mobilnikov s kamero z ločljivostjo 10 do 12 milijonov točk se je v letu 2022 povečal, največji delež ima Apple.
- Največjo rast so zabeležili v segmetnu mobilnikov s kamerami z ločljivostjo 50 milijonov točk, saj jih proizvajalci vse pogosteje vgrajujejo tudi v cenovno ugodne mobilnike in mobilnike srednjega cenovnega razreda.
- Število mobilnikov s kamero, ki ima ločljivost višjo od 100 megapikslov nenehno raste.
Pri Counterpointu napovedujejo, da se bo v letu 2023 delež mobilnikov s kamerami z ločljivostjo 10 do 12 megapikslov zmanjšal, predvsem zato, ker je Apple z modelom iPhone 14 Pro predstavil 48 megapiksel kamero. Delež mobilnikov s kamerami z ločljivostjo med 40 in 48 milijoni točk se je sicer že lani zmanjševal, saj so proizvajalci tudi v cenovno ugodne modele vgrajevali kamero z ločljivostjo 50 megapikslov.
Prav kamere z ločljivostjo 50 milijonov točk, ki so jih proizvajalci prvič predstavili leta 2020, so v minulem letu zabeležile največjo rast. Po pričakovanjih družbe Counterpoint je bilo v lanskem letu (končne številke še niso znane) prodanih več kot 260 milijonov mobilnikov s takšnim senzorjem. Precej manjšo rast beležijo mobilniki s 100 megapiksel kamerami ali boljšimi. Glavni razlog za to je visoka cena senzorjev, ki jih zato najdemo predvsem v mobilnikih višjega cenovnega razreda.