"Nacionalni preiskovalni urad v sodelovanju s hrvaškim varnostnim organom Uskok izvaja preiskave stanovanjskih, poslovnih in drugih prostorov na območju Ljubljane, Maribora in Kopra in na Hrvaškem zaradi suma storitve več kaznivih dejanj zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in več kaznivih dejanj pranja denarja," so dopoldne na naše poizvedovanje potrdili na policiji. Pojasnili so še, da se obravnavana kazniva dejanja nanašajo na plačevanje ponarejenih računov slovenskih gospodarskih družb tuji off-shore družbi, ustanovljeni v Veliki Britaniji, za storitve, ki niso bile opravljene, v nadaljevanju pa so bila prejeta plačila oprana z veriženjem transakcij. "S kaznivimi dejanji so si storilci pridobili okoli 1,6 milijona evrov premoženjske koristi," so še pojasnili na policiji. Navedenih kaznivih dejanj je osumljenih šest oseb, od tega pet slovenskih državljanov in en hrvaški. Nobena oseba v času izvajanja hišnih preiskav ni bila pridržana. "Predkazenski postopek usmerja specializirano državno tožilstvo," je še v imenu policije pojasnil Drago Menegalija.
1,6 milijona evrov protipravne premoženjske koristi naj bi si bili pridobili osumljeni
Sodeloval z Mamićem, a strank je imel veliko več
Kaj več policija ni izdala, neuradno pa smo izvedeli, da se je Hrvaška obrnila na več tujih policij, med drugim tudi na slovensko, potem ko so pričeli preiskovati posle umaškega podjetnika Sandra Stipančića, ki naj bi bil prav ta hrvaški državljan, ki se je znašel med osumljenimi v dejanjih, zaradi katerih so bile danes opravljene hišne preiskave. Njegovo ime se kot ime obtoženega pojavlja v eni od obtožnic zoper zloglasnega Zdravka Mamića, nekdanjega podpredsednika Nogometnega kluba Dinamo in nogometnega menedžerja. Ta je bil sicer zaradi finančnega oškodovanja zagrebškega kluba in hrvaškega državnega proračuna že obsojen na šest let in pol zapora, nato pa je pobegnil v BiH in je hrvaškim organom pregona zdaj nedosegljiv.
Iz sicer še nepravnomočne obtožnice, ki jo je zoper Mamića vložilo hrvaško tožilstvo, je razbrati, da naj bi bil 48-letni Stipančić skupaj s podjetnikom Igorjem Kroto in Mamićevim sinom Mariem širom po svetu ustanavljal off-shore podjetja, namenjena temu, da se je preko njih pral denar. Stipančića so na Hrvaškem lani aretirali prav zaradi prometa londonske firme Barnes & Bell. Podjetnik naj bi se bil z nekaterimi drugimi podjetniki dogovoril, da iz svojih podjetij nakažejo denar za storitve, ki jih sploh ni bilo, na to londonsko podjetje, s tem pa se izognejo delnemu plačilu davka na dohodek in DDV. Nato se je z računa londonskega podjetja dvigovala gotovina, ki so jo nato dobili podjetniki, Stipančić pa si je del obdržal kot provizijo. Po podatkih, do katerih naj bi se bili prebili hrvaški preiskovalci, je bilo tovrstnih strank več, in to v več državah sveta, med strankami so bili tudi Slovenci. In prav londonsko podjetje Barnes & Bell naj bi bilo po naših podatkih tisto, na račun katerega so tudi slovenski podjetniki plačevali storitve, ki niso bile opravljene. S tem podjetjem, ki je trenutno v postopku likvidacije, naj bi bilo v zadnjih letih poslovalo tudi več slovenskih podjetij in posameznikov.
V Telekomu potrdili obisk NPU-jevcev
Policisti so po naših podatkih tako obiskali podjetnike, zastopnike podjetij, ki so na račun londonskega podjetja v letih 2015 in 2016 nakazovali denar kot plačilo računov za fiktivne storitve. V večini primerov naj bi šlo za zneske nekaj deset, največ sto tisoč evrov, kar milijon evrov pa naj bi bil tako na račun v Veliki Britaniji romal iz slovenskega Telekoma, podjetja, v katerem je država še zmeraj večinski lastnik. Po naših podatkih se je med osumljenci znašel tudi Zoran J., nekdanji član uprave Telekoma, pristojen za finance, ki je zdaj že v pokoju. Pri Telekomu Slovenija so nam potrdili, da so se danes zjutraj "predstavniki Nacionalnega preiskovalnega urada oglasili tudi na sedežu Telekoma Slovenije, kjer so prevzeli želeno dokumentacijo v skladu s sodno odredbo". Kaj več o tem niso želeli izdati.