Nekatere stvari, ki jih imamo doma, so pomembnejše od tega, da bi cel teden prebil v Azerbajdžanu, je razloge za odpoved udeležbe na podnebni konferenci ZN (COP29), ki se začenja v ponedeljek, pojasnjeval predsednik vlade Robert Golob. Ne bo edini od voditeljev, ki ga ne bo. V Baku ne bodo leteli niti Joe Biden, Xi Jinping, Olaf Scholz, Ursula von der Leyen, Narendra Modi ... Saj ne, da bi Slovenijo po realpolitični teži šteli med te plejerje, a velja omeniti, da je Golob na začetku premierske poti oznanjal podnebno agendo kot zelo pomembno. Če bi bili cinični, pa nismo, bi sicer omenili, da imajo zgoraj omenjeni ta hip gotovo polno drugega dela in vsak svoje probleme, a ne gre prezreti, da zelena politika kljub vseobsegajoči inflaciji naravnih katastrof na vseh koncih in krajih iz političnih fokusov spet drsi proti obrobju. Pri Golobu bi lahko sicer še ocenili, da je od vseh zunanjepolitičnih turnej, nazadnje najbolj odmevne v OZN in Beli hiši, nekoliko utrujen in v zaostanku v domačih legah, predvsem pa mu glede na zadnje meritve javnega mnenja političnih donosov niso prinesle.
Golob se je odločil, da bo novembra 2024, leto in pol do volitev, (od)delal doma. S tem izpodbija eno bolj ikoničnih, viralnih izjav kakšne od ministric, namreč Irene Majcen, pri Miru Cerarju zadolžene za okolje in prostor. Ta je nekega deževnega dne za časa njenih vladnih dni dejala: "Ne da se delat'. Ker je november!" Izjava ima seveda kontekst, bilo je po poplavah - vzporednice s sedanjimi političnimi problemi so zgolj naključne! -, Irena Majcen je, ko so jo novinarji spraševali o sanaciji vodotokov, ciljala na to, da so proračunske postavke v tej fazi zaprte in jih brez daljših postopkov ni mogoče kar tako spreminjati, zato novih projektov do novega leta ne bo. No, aktualni premier pač meni drugače. Kar gre razumeti. Navzdol obrnjeni rejtingi vlade in Svobode niso več niti alarm pet pred dvanajsto. Ta je zvonil že pred časom. Finale sprejemanja proračunov za 2025 in 2026 je pred vrati, konec tedna bo zasedal odbor za finance, nato sledi še potrjevanje na seji državnega zbora. Lahko da je politika umetnost možnega, a pri proračunskih okvirih je ta umetnost nekoliko omejena. Proračuna bosta v grobem postavila okvirje, v katerih bo do konca mandata delovala oblast. To je zadnji manevrski prostor, ki ga Golobova vlada ima, da nekaj naredi.
Domače politične izložbe leto in pol do volitev
Naslednje leto bo v vsakem primeru predvolilno. Interpretacijski okvir, da koalicija ne izpolnjuje obljub, ne rešuje problemov in ne producira ustreznih politik, ki bi ljudem življenje naredili boljše ali vsaj znosnejše in tudi cenejše, je močno zabetoniran. Ni ga utrdila le opozicija, ki juriša nazaj na oblast, ampak predvsem oblast sama. Po celotni strukturi ima težave s kompetenco kadrov in verodostojnostjo njenega delovanja. Ter posledično dostavo rezultatov, ki se poznajo tukaj in zdaj. Nezadovoljstvo velja za mnoge dele civilne družbe, ki so pomagali odvoliti Janšo. A pozabite naslednji mandat, na katerega je Golob prestavil kar nekaj ključnih vprašanj, da spet ne uporabimo izraza reforma. Volitve se odločajo na podlagi tega, kar nekdo, ki vodi in vlada, postavi v predvolilno izložbo. ZDA so marsikje znanilec političnih trendov, Trumpova vrnitev je bila v veliki meri tudi posledica razočaranja nad demokratsko administracijo. Stava na to, da bo na koncu tekma spet le dilema ali Janša ali Golob, je drzna, v trenutnih razmerah celo predrzna.