Prestrašeni hrvaški ribiči: Zaradi lova v Piranskem zalivu ne bi mogli v Italijo

Boris Jaušovec Boris Jaušovec
03.01.2018 17:27

V Zagrebu jutri večresorski pogovori z ribiči iz hrvaške Istre, ki se bojijo, da bodo morali slovenske globe plačati ob kopenskem prehodu hrvaško-slovenske meje, ko bodo izlov peljali prodat v Trst.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Hrvaški ribiči se bojijo, da ne bodo mogli več potovati čez Slovenijo.
Andrej Petelinšek

Slovenija mora od dneva novega leta naprej poskusiti implementirati razsodbo haaške arbitraže o meji s Hrvaško, nas prepričujejo viri blizu slovenske diplomacije. Reakcija Hrvaške pa bo lahko imela daljnosežne posledice, ki jim konca še ne vidimo.
Tako se je danes slovenski zunanji minister Karl Erjavec odzval na torkove besede hrvaške kolegice Marije Pejčinović Burić. Poudaril je, da ministrica zavaja hrvaško javnost, ko pravi, da je bila meja med Slovenijo in Hrvaško "potrjena leta 1991". Ravno zato, ker ni bila nikoli potrjena, se je šlo v arbitražo, je za STA sporočil Erjavec. "Ministrica Pejčinović Burić zavaja hrvaško javnost in govori neresnico, ko pravi, da je bila meja med Slovenijo in Hrvaško potrjena leta 1991. Ravno zato, ker meja ni bila nikdar potrjena, se je želelo najti rešitev za določitev meje najprej s sporazumom Drnovšek-Račan in kasneje z arbitražnim sporazumom," je poudaril slovenski zunanji minister. Opozoril je še na pismo tedanjega predsednika hrvaške vlade Nikice Valentića 18. maja 1994 tedanjemu slovenskemu premierju Janezu Drnovšku, da je mejni prehod Sečovlje le začasen in da ga bo hrvaška stran premaknila, ko bo določena meja.

"Nedvomno hrvaško ozemlje"

Hrvaška zunanja ministrica je namreč v torek v večernem pogovoru za hrvaško komercialno televizijo RTL dejala, da Slovenija ne more kaznovati hrvaških ribičev v Piranskem zalivu. "Napovedi s slovenske strani, s katerimi grozijo s postopki proti hrvaškim ribičem, so popolnoma neprimerne in nesmiselne. Gre nedvomno za hrvaško ozemlje. Nobenih slovenskih zakonov ni možno uveljaviti na hrvaškem teritoriju," je izjavila in dodala, da velja meja med državama, ki je bila potrjena leta 1991. Napovedala je še, da se bo Hrvaška zaščitila z vsemi sredstvi, s katerimi razpolagajo. Dodala je, da hrvaška policija ščiti hrvaške ribiče v Piranskem zalivu. Z ribiči iz Istre oziroma Savudrije in Umaga naj bi se jutri v Zagrebu sestali na kmetijskem ministrstvu, kjer bodo imeli večresorske pogovore. Na njih naj bi jih pomirili in povedali, kako naj ravnajo v prihodnje.

Kako bodo hrvaški ribiči ulov pripeljali v Italijo?

Od 1. januarja, ko so do sredine Piranskega zaliva lovili trije ribiški čolni iz Hrvaške v spremstvu njihove policije, je slovenska policija čolne od daleč popisala. Hrvaškim lastnikom, ki svoj izlov največ prodajo v Italiji, v Trstu, sedaj grozi, da bi jim na kopenski meji slovenska policija odvzela dokumente, dokler ne plačajo predvidene globe. Tega so se očitno ovedeli in sedaj je od hrvaških ribičev slišati, da se jim v Piranski zaliv nekje do marca tako ali tako ne bo splačalo pluti, češ da je v tem času rib tam premalo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta