Zaradi obtožb, da je v sostorilstvu z bratom, 20-letnim Marjanom Grmom, ter 23-letnim Markom Belclom in 24-letnim Marjanom Brajdičem sodeloval pri umoru 77-letnega Slavka Knaflja, ki je bil 18. marca letos v gozdu pri Zgornjih Duplicah na Dolenjskem zvezan in brutalno pretepen ter je v hudih mukah umiral skoraj 24 ur, se je danes na zatožni klopi ljubljanskega okrožnega sodišča znašel komaj 19-letni Mihael Grm. Vsi obtoženi so doma iz Kočevja. Za Mihaela Grma je bil opravljen predobravnavni narok, na katerem pa ni priznal krivde po obtožnici ljubljanske tožilke Petre Vugrinec. Za druge obtožene je bil narok opravljen pred dvema tednoma in tudi oni niso priznali, da so krivi očitkov iz obtožnice. Tožilstvo jim očita, da so Knaflja ubili zaradi premoženjske koristi, saj so mu po zločinu vzeli dva tisoč evrov ter dva mobilna telefona starejše izdelave. Ker krivde niso priznali, bo sodnica Maja Povhe, ki sodi v tej zadevi, za obtožene, ki so v priporu od 1. aprila letos, razpisala sojenje po rednem postopku. Datum sojenja še ni znan, saj mora sodnica najprej odločiti o izločitvi dokazov ter zaslišanju prič, kar je predlagala obramba vseh obtoženih.
Izločil bi izjavi soobdolženih
Na današnjem naroku je obtoženčev odvetnik Marko Makuc zahteval, da sodišče iz spisa izloči uradne zaznamke o izjavi Brajdiča in Belcla na policiji, ko sta imela še status osumljenih in sta policiji marsikaj povedala. V sodni preiskavi se potem nobeden od osumljenih ni več zagovarjal. Policistom je Brajdič priznal, da so pri zločinu nad Knafljem sodelovali vsi štirje, Belcl pa je pripovedoval o tem, kdo je nesrečnega Slavca, kot so ga klicali prijatelji in znanci, usodno pretepel z vejo. Pri tem je sicer spreminjal izjave. Policistom je sprva rekel, da ga je on pretepal, ko pa je tedaj osumljeni Brajdič policistom zatrjeval, da je vejo v rokah držal Marjan Grm, si je tudi Belcl premislil in okrivil njega. Odvetnik Makuc je zahteval izločitev Brajdičeve in Belclove izpovedi na policiji zato, ker na policiji pred zaslišanjem naj ne bi bila opozorjena na svoje pravice, ki jima po zakonu gredo. Med drugim, da nista dolžna ničesar izjaviti in da imata pravico do zagovornika. "Če bi bila pravilno opozorjena, bi verjetno zahtevala odvetnika," je dejal odvetnik Makuc. Tožilka Petra Vugrinec je predlogu o izločitvi dokazov nasprotovala. Povedala je, da iz dokumentacije izhaja, da sta bila Belcl in Brajdič seznanjena s svojimi pravicami ter da nista zahtevala odvetnika. Odvetnik Makuc je na to dejal, da iz zakona o kazenskem postopku izhaja, da je treba podati pravni pouk osumljencem, neposredno preden jih začne policija zasliševati, v tem primeru pa ni bilo tako, saj naj bi bila Belcla policija opozorila na njegove pravice, 14 ur preden ga je zaslišala. Tožilka je na to odgovorila, da je bila obema odvzeta prostost pred pobiranjem izjav, pri tem sta bila tudi seznanjena z vsemi pravicami, ki jih zahteva zakon, in sta te pravice tudi razumela.
Policija našla obremenilne dokaze
Da so bili obtoženi na kraju zločina in umorili gozdnega Slavca, po prepričanju tožilstva kažejo najdeni sledovi. Preiskovalci so našli Belclov DNK na zunanji kljuki bivalnika in v brisu desne roke oškodovanca Knaflja, kar je po trditvah tožilstva nakazovalo, da je bil prav on tisti, ki je Knaflja zvezal. Policijski specialci potapljači pa so v strugi potoka Ižica v bližini ljubljanskega Iga našli jakno, v njej šest parov rokavic, dve kapi, tri podkape, naboj za pištolo, dva cigaretna ogorka in dele razbitega telefona, ki je pripadal Knaflju. V forenzičnem laboratoriju Nacionalnega preiskovalnega urada so na teh najdenih predmetih našli biološke sledi obtoženih Belcla, Brajdiča in bratov Grm.
Žrtev pred prihodom reševalcev le še stokala
Tožilka Petra Vugrinec četverici očita, da so 18. marca letos v popoldanskih urah prišli do zelo priljubljenega Slavka Knaflja, ki je živel v gozdu, da bi mu vzeli njegove premične stvari in si jih razdelili, a jih je ta pri dejanju zalotil. Obtoženi so po trditvah tožilstva starejšega moškega "z namenom, da mu vzamejo življenje", najprej z veliko silo udarili v glavo, nato so ga že ležečega na tleh udarili še v prsni koš, stegno in kolk ter mu z električnim kablom zvezali roke in noge. Tako so mu povzročili poškodbe možganov, prsnega koša, rok in nog. Po dejanju so vzeli oškodovančeva starejša mobilna telefona in dva tisoč evrov ter se odpeljali, žrtev pa poškodovano in zvezano pustili v gozdu. V takem stanju ga je šele naslednjega dne našel njegov prijatelj Stanislav F., ki je poklical pomoč. Slavc, kot so klicali priljubljenega vaščana, je ob prihodu prijatelja le še stokal. Umrl je zaradi hude stisnjenosti možganov in prenehanja bitja srca. Slavca Knaflja se je oprijel vzdevek gozdni mož oziroma gozdni Slavc, saj je zadnjih 15 let živel v gozdu, zaradi razkošnih brkov pa so ga nekateri klicali Cankar. Zelo rad je kolesaril, bil je zelo prijazen do ljudi, z njim ni bilo nikoli nobenih težav.