Po podatkih Globalne teroristične podatkovne baze (GTB) se je od leta 1970 do danes zgodilo več kot 170 tisoč terorističnih napadov. V zadnjih letih so medijsko najbolj odmevni teroristični napadi predvsem v največjih zahodnih prestolnicah, za katere je odgovornost prevzela skupina Islamska država. Teroristi za širjenje svoje džihadistične ideologije spretno izkoriščajo veliko medijsko pozornost po napadih. Glede na to, da so teroristi vedno bolj pod nadzorom varnostnih služb, prav tako pa se je zelo povečalo varovanje najbolj ranljivih, mehkih točk velemest, se teroristi poslužujejo relativno primitivnih tehnik napadov, vse bolj pogosti so napadi s prevoznimi sredstvi. Zaradi zatona Islamske države in posledičnega upada finančnih sredstev za terorizem postajajo napadi nediskriminatorni. Poudarek je na številu žrtev in odmevnosti napada.
Pregled: Večji napadi v Evropi od napada v Madridu leta 2004
(1) 11. marec 2004 - Med jutranjo konico je na štirih potniških vlakih v Madridu odjeknilo deset eksplozij. V napadu je umrlo 191 ljudi, več kot 2000 pa je bilo ranjenih. Odgovornost za usklajene napade so prevzeli skrajneži, ki naj bi delovali v imenu Al Kaide, napad pa naj bi bil kazen za sodelovanje Španije v invaziji na Irak pod vodstvom ZDA. Sedem glavnih osumljencev je aprila 2004 storilo samomor; razstrelili so se v stanovanju blizu Madrida, pri čemer je umrl policist.
Teroristični napadi so bili v začetku novega stoletja bolj kompleksni in jasneje politično motivirani. Takrat je smrt in strah sejala predvsem Al Kaida največjega terorističnega zlikovca sodobnega sveta Osame Bin Ladna. Al Kaida je smrtonosni napad v Madridu izvedla zaradi sodelovanja Španije v invaziji brez kritja v mednarodnem pravu na Irak pod vodstvom ZDA. Podoben motiv je iste napadalce vodil leta 2005 v Londonu, saj je znano, da je Velika Britanija poleg ZDA najbolj podpirala intervencijo v Iraku, čeprav se je kasneje izkazalo, da Irak ni razpolagal z orožjem za množično uničevanje, dokazi pa so bili celo fabricirani.
V obdobju med letoma 2006 in 2013 je bila pod udarom terorizma predvsem Rusija. V tem obdobju se je zgodilo pet velikih terorističnih napadov. Odgovornost za napad so prevzemali islamski skrajneži, ki so trdili, da odgovarjajo na krvavo rusko politiko na Kavkazu. Šlo je predvsem za teroriste iz Čečenije in Dagestana, dveh ruskih republik z islamskim prebivalstvom. Dve brutalni rusko-čečenski vojni sta terjali na desettisoče žrtev in uničenje velikega obsega, zadnje vojaško-teroristične operacije pa so se končale šele leta 2009.
Z norveškim skrajnežem Andersom Brevikom pa se je leta 2011 začel spreminjati modus operandi terorističnih skupin. Napade so poleg samoradikaliziranih volkov samotarjev začeli pretežno izvajati potomci priseljencev, ki so bili (preslabo) integrirani v družbo, zaradi tega pa toliko lažja tarča za novačenje za ekstremistične cilje. Ekstremistične ideologije so razmah doživele po koncu svetovne gospodarske krize, iz katere so kot največje poraženke izšle etične in verske manjšine v zahodnih družbah.
Po napadu v središču Barcelone še streljanje v bližnjem kraju Cambrils. #spremljamo pic.twitter.com/YPuMDXmzbN
— Večer (@vecer) August 18, 2017