V Egiptu se je prvič po pet tisoč letih pojavila ta žival, a so jo ubili

M.R.
24.01.2025 10:57

Na jugovzhodu Egipta so glede na novo študijo, objavljeno v časniku Mammalia, opazili pegasto hijeno. Gre za izredno odkritje, saj so hijeno našli 500 kilometrov severno od znanega habitata hijen v sosednjem Sudanu.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Znanstveniki menijo, da je pegasta hijena prišla v Egipt zaradi podnebnih sprememb.
Profimedia

Osamljeno hijeno so spremljali in potem ubili konec lanskega februarja. Sledili so ji približno 30 kilometrov od sudanske meje. Ujela je dve kozi lokalnih pastirjev v Wadi Yahmibu v zaščitenem področju Elbe. 

Glavni avtor študije Adbullah Nagy z egiptovske univerze Al-Azhar je povedal, da je bil sprva zelo nejeveren, vse dokler ni videl fotografij in videozapisov. "Popolnoma sem bil presenečene. Tega v Egiptu nismo pričakovali," je dodal. 

Pegaste hijene so v tropih zelo vešči lovci, običajno se nahajajo v različnih habitatih v subsaharski Afriki. Vsak dan lahko pretečejo do 27 kilometrov, pogosto sledijo migracijam živine, hrano pa iščejo tudi na odlagališčih odpadkov. V Egiptu jih niso opazili že več tisoč let.

So nove migracijske poti odprle podnebne spremembe?

Raziskovalci menijo, da bi lahko podnebne spremembe odprle nove migracijske poti. Namigujejo, da sta povečana količina padavin in rast vegetacije v regiji omogočili pogoje, ki so hijeni olajšali migracijo. 

Svojo hipotezo so preverili s pomočjo satelitskih posnetkov, ki so nastali med letoma 1984 in 2022. Analizirali so spremembe v različnih vegetacijskih pasovih. Odkrili so izmenična obdobja suše in relativne vlažnosti, pri tem pa so v zadnjih petih letih opazili večjo rast rastlin kot v predhodnih dveh desetletjih. Prav zaradi tega pa bi bilo območje lahko bolj prijetno za hijene. 

"Še vedno pa je skrivnost, zakaj se je prav ta hijena odpravila na tako dolgo potovanje v Egipt. Da bi razumeli njen namen, bodo potrebne nadaljnje raziskave," je povedal Nagy. Avtorji pa menijo, da odkritje dokazuje vpliv regionalnih podnebnih sprememb na gibanje divjih živali.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta