Skupina Gorenje je leta 2017 dosegla zastavljeni cilj prihodkov, ki po ocenah znašajo 1,307 milijarde evrov in so od leta prej višji za štiri odstotke. Dobiček iz poslovanja je znašal 21,7 milijona evrov, Skupina pa je ustvarila 1,2 milijona evrov čistega dobička, kar je precej manj od napovedi.
Uprava Franja Bobinca napoveduje za letos osredotočanje na dejavnost Gospodinjskih aparatov, kar so od njega zahtevali tudi delničarji na skupščini ta torek. Zato teče postopek prodaje mariborske družbe Gorenje surovine. Nadaljevali bodo tudi z razdolževanje, saj naj bi bile konec leta 2018 čiste finančne obveznosti znižali za 75 milijonov evrov na 274 milijonov evrov. Letos načrtujejo 1,33 milijarde evrov prihodkov od prodaje, v diviziji Gospodinjski aparati pa za desetino višjo prodajo - na 1,19 milijarde evrov. Konec leta naj bi bilo čistega doblička za 8,1 milijona evrov, dividend družba ne namerava izplačevati.
Med gospodinjskimi aparati pričakujejo najvišjo rast prodaje pralno-sušilnih aparatov (14,5 -odstotna rast). S povečanjem deleža naprednih aparatov blagovne znamke Gorenje ciljajo na višje skupne prihodke od prodaje v Nemčiji, na Hrvaškem, na Poljskem, v Rusiji, Sloveniji in Ukrajini.
Nadzorniki Gorenja so se z oceno poslovanja v preteklem letu in z gospodarskim
načrtom Skupine Gorenje za letos seznanili na seji ta četrtek. Uprava Gorenja jim je poročala tudi o poteku procesa iskanja ustreznega strateškega partnerja. Nadzorniki, ki jih vodi Marko Voljč, so se seznanili tudi s postopki, ki sta jih takratna revizijska komisija in nadzorni svet v letih 2010 in 2011 obravnavala v povezavi s posojilom družbi Intersolar. Ugotovili so, da so bili vsi postopki zaključeni v letu 2012, ko je bilo poročilo o delu nadzornega sveta predstavljeno tudi na skupščini delničarjev, predočili pa so ga tudi pristojnim državnim organom. Glede na to, da je bilo posojilo skupaj z obrestmi v celoti poplačano, je nadzorni svet sprejel odločitev, da se s tem primerom ne bo več ukvarjal, sporočajo iz Gorenja in dodajajo, da je v povezavi s sponzoriranjem ruskega nogometnega kluba Torpedo Moskva na predlog Franja Bobinca in revizijske komisije nadzorni svet sprejel odločitev, da ta posel vzame pod drobnogled. Bobinac je nadzornike seznanil tudi z odločitvijo, da v prihodnjem mandatu v upravi ne računa več na dosedanja člana Branka Apata in dr. Petra Kukovico.