Zaradi narave dela, ki ga opravlja, bi ji pripisala togost, natančnost, neizprosnost, morda celo dolgočasnost. Vendar je Ksenija Benedetti, šefinja Protokola RS, ravno nasprotno: je zelo pronicljiva, subtilna, dosledna, s sledmi rokerice in upornice. "Sicer pa pri pravilih hodim pogosto po robu," pravi, "in če sta na voljo dve izbiri, izberem manj zapeto, svobodnejšo," še prizna.
In ravno o pravilih in o tem, kako so močno prepletena z našim vsakdanom, bova govorili na dogodku Večer v živo. "Pravila primernega vedenja so sicer najpomembnejša postranska stvar na svetu, podobno kot nogomet. Nič strašno groznega se ne zgodi, če se ne znamo primerno obnašati. Razen ko smo, zaradi pomanjkljivega poznavanja teh pravil, na primer ob posel ali celo ob prijatelja," pove sogovornica.
{embed_youtube}https://youtu.be/JuSHsbq3I7U{/embed_youtube}
Protokol je …
Ah, definicij protokola je skoraj toliko, kolikor je avtorjev knjig o njem. Nekateri so zanj prepričani, da je samo forma brez vsebine. A s to formo se pogosto zelo jasno sporoči veliko vsebine. Če seveda znate formo prebrati tudi drugače, ne le po gladini.
Kdaj lahko kršimo protokolarna pravila?
Priznam, da so pravila včasih res preveč toga. In ni dobro, da se jih držimo kot pijanec plota. Zato je treba tu pa tam tudi kakšno prekršiti. A da pravilo prekršite, ga morate najprej poznati. Brez kršenja pravil sicer ne bi bilo nobenega napredka. Poglejmo primer Elizabeth Smith Miller, borke za pravice žensk. Bila je prva, ki je leta 1851 prekršila pravilo, da morajo ženske nositi krila. Še danes sem ji hvaležna in verjetno nisem edina. Sicer pa pri pravilih hodim pogosto po robu, a vedno s spoštovanjem do drugega. Spoštovanje je namreč osnova, na kateri temeljijo vsa pravila.
Kje in kdaj
Večer v živo s Ksenijo Benedetti bo v petek, 8. 6., ob 18. uri v dvorani Union v Mariboru. Vstopnice lahko kupite v prizidku Večera, pri Eventimu ali naročite po telefonu 02 23 53 112 ali e-pošti vzivo@vecer.com.
Protokol je forma, ki sporoča veliko vsebine