"Človek, ki ne diha in se ne odziva, je mrtev. Če nič ne naredimo, bo tak tudi ostal," je ob današnjem svetovnem dnevu oživljanja poudaril zdravnik Matej Jenko iz Slovenskega reanimacijskega sveta (SRS). Z ljudmi, ki so pripravljeni pomagati, in z ustrezno mrežo avtomatskih defibrilatorjev se lahko izjemno zviša preživetje po srčnem zastoju. "Pomembno pa ni le preživetje, s hitrim ukrepanjem poskrbimo, da bo nadaljnje življenje kakovostno, brez okvar možganov," je še poudaril na tiskovni konferenci v UKC Ljubljana.
Štirikrat večja možnost preživetja
Srčni zastoj se lahko zgodi vsepovsod, komurkoli, v vsaki državi sveta. V Sloveniji vsak dan doživijo srčni zastoj 4 ljudje. Večina srčnih zastojev se zgodi v domačem okolju. Zato je poznavanje temeljnih postopkov oživljanja skrb za naše najbližje. Če takoj po srčnem zastoju očividci začnejo izvajati temeljne postopke oživljanja, se možnost preživetja namreč poveča za do štirikrat.
Zato je namen svetovnega dneva oživljanja spodbuditi ljudi, da pristopijo k sočloveku, ki potrebuje pomoč. Torej da prepoznajo nujno stanje, da pokličejo 112 in da ob srčnem zastoju začnejo izvajati temeljne postopke oživljanja. "Vse, kar potrebujemo za začetek oživljanja, imamo namreč vedno s seboj – to sta telefon in naše roke," je ob tem poudarila zdravnika Špela Baznik iz SRS.
{embed_youtube}https://youtu.be/4AxqY9dbJnM{/embed_youtube}
Kako prepoznati zastoj
In kako prepoznamo, da ima nekdo srčni zastoj? "Oseba s srčnim zastojem je neodzivna. Se ne premika, ne kašlja in se na bolečino ne odzove. Dihanje je nenormalno, vdihi so počasni in globoki, pogosto pa oseba sploh ne diha," opiše Andrej Fink, vodja Dispečerske službe zdravstva UKC Ljubljana. "Številko 112 pokličite tudi, če niste prepričani, ali ima oseba res srčni zastoj, in če je potrebno oživljanje. Naši zdravstveni dispečerji vam bodo z navodili preko telefona pomagali, kako pristopiti k reševanju oziroma oživljanju. Zelo pomembno je, da ostanete mirni in sledite prejetim navodilom," dodaja Fink.
Oživljanje ob srčnem zastoju
- Ni važno, kje si ali kaj znaš, pokliči 112 in poslušaj navodila zdravstvenega dispečerja.
- Pri izvajanju temeljnih postopkov oživljanja ti bodo z usmeritvam pomagali zdravstveni dispečerji.
- Potrebno je izvajanje stiskov prsnega koša 5 cm globoko na sredini prsnega koša s frekvenco 100 do 120/minuto.
- In ne pozabi – reševalci so na poti, a do njihovega prihoda moraš pomagati ti. Če ravnaš tako, se bodo osebi s srčnim zastojem bistveno povečale možnosti za preživetje.
Tečaji po vsej Sloveniji
Znanje, kako izvajati temeljne postopke oživljanja, lahko vsak pridobi ali obnovi na več kot 100 dogodkih SRS po vsej Sloveniji. Kje vse se lahko udeležite brezplačnih tečajev, preverite na spletni strani Slovenskega reanimacijskega sveta. Tečaje in izpite iz prve pomoči po vsej Sloveniji med drugim izvaja tudi Rdeči križ ter Društvo študentov medicine.