"Zgolj tri mesece je trajalo. Kar ni dolgo za tako kompleksen projekt. Je pa sodelovala velika ekipa," so se na Dunaju pohvalili pri družbi Huawei, ki je skušala najti čim bolj nazoren način za prikaz delovanja in zmožnosti umetne inteligence.
Prvi korak pri projektu Sound of Light (Zvok svetlobe) je bil zajeti polarni sij na Norveškem. Ključni je bil lovec avrore Kjetil Skogli. "On je omogočil tako hiter razvoj. Če bi sami morali iskati in fotografirati severni sij, bi zagotovo trajalo dlje," so izpostavili predstavniki družbe. Poseben sistem umetne inteligence na telefonu Huawei Mate 20 Pro so nato naučili samodejne prepoznave ključnih značilnosti posnetkov severnega sija in jih pretvorili v glasbene elemente, ki so jih potem s pomočjo telefona vkomponirali v edinstveno simfonijo. Kot zanimivost: analiza 14 podob, iz katerih je nastala več kot 10 minut trajajoča simfonija, je trajala zgolj nekaj minut, vse računske operacije pa je izvedel en sam mobilnik.
{embed_youtube}https://youtu.be/zo4AhABjLjs{/embed_youtube}
V zadnjem delu izziva se je skupina umetnikov soočila z ustvarjanjem večsenzorične izkušnje, ki povezuje inovacije na področju umetne inteligence z nikoli prej slišanim jezikom polarnega sija oziroma avrore. Toda zakaj so za projekt izbrali prav podobe avrore borealis in ne česa drugega, denimo mavrice. Pri Huawei odgovarjajo, da se jim je zdel severni sij najbolj magičen in skrivnosten.
Največji izziv je bil razviti UI, ki je sposobna subjektivne razlage. Če umetno inteligenco uporabljaš za iskanje kožnega raka na podlagi fotografij, dobiš zanesljiv odgovor: da ali ne. Pri tem projektu pa ni bilo pravega odgovora. Vsak je v podobah videl svoje.