Bolj ali manj je jasno, da je pandemija lani prizadela večino avtomobilskih trgov oziroma držav. Toda ta udarec ni bil enak za vse. Kaj se lani dogajalo na nekaterih največjih trgih?
Kitajska: minus, a skromen
Kitajski avtomobilski prostor je kljub vsemu v letu 2020 ostal največji in za številne avtomobilske tovarne izjemnega pomena. Pokazala se je njegova trdoživost, kajti lanski posel je bil manjši za vsega 1,9 odstotka, kar je skoraj izjemen dosežek. Skupaj je bilo prodanih 25,3 milijona avtomobilov, kar je daleč največ med vsemi avtomobilskimi trgi na obli, pri čemer drži, da številka zajema prodajo tako osebnih avtomobilov kot gospodarskih vozil. Omembe vredno je, da je prodajo precej pospešil dober posel z gospodarskimi vozili, kjer je bilo lansko povečanje nič manj kot 18-odstotno, medtem ko se je prodaja osebnih vozil zmanjšala za dobrih šest odstotkov. Sicer pa je bil lanski padec tretji po vrsti v zadnjih letih. Ob tem so že pohiteli z napovedmi za letošnje leto. Tako naj bi letos prodali vsaj 26,3 milijona avtomobilov, od tega naj bi bilo skoraj 22 milijonov osebnih vozil in več kot štiri milijone gospodarskih vozil.Med avtomobilskimi tovarnami so bile na Kitajskem lani najbolj uspešne japonske avtomobilske hiše, še posebej Honda, ki je že drugič zapored povečala prodajo za 4,7 odstotka, na skupaj 1,6 milijona vozil. Zelo uspešna je bila predvsem z accordom, CR-V in civicom.
ZDA: manj boleče kot v EU
ZDA so po obsegu prodaje drugi največji trg na obli, kar se je pokazalo tudi lani. Tam je bilo prodanih 14,6 milijona vozil, kar je bilo za 13,8 odstotka manj kot leto prej oziroma najmanj po letu 2011. To kaže, da so se ZDA v tem pogledu odrezale bolje oziroma manj boleče kot Evropska unija. Je bil pa lanski april prav tako kot v EU najskromnejši v vsem letu 2020, saj se je prodaja zmanjšala za 57,4 odstotka, potem pa septembra in oktobra celo zrasla za 6,9 oziroma 4,6 odstotka. Najbolje prodajani avtomobil na ameriškem trgu je bil lani ford serije F (786 tisoč).
Japonska: lahko bi bilo slabše
Japonska spada ne le med največje izdelovalce avtomobilov, pač pa je njen trg med največjimi oziroma pomembnejšimi. Toda lani je doživel enako usodo kot vsi drugi. Prodaja se je skrčila za 11,6 odstotka na 4,6 milijona avtomobilov. Tako kot v EU so na Japonskem zabeležili le en mesec s pozitivnim predznakom, in sicer se je prodaja oktobra povečala za 1,8 odstotka, medtem ko se je prodajna krivulja najbolj upognila navzdol maja, ko je bil obseg posla skromnejši za 36,8 odstotka, kar pa je vsekakor manjši padec kot v ZDA in EU. Med tovarnami si je največji tržni delež odrezala Toyota, najbolje pa je šla v promet honda N-box (247 tisoč vozil), sledila je toyota yaris (151 tisoč), Suzukijeva spacia pa je bila tretja (139 tisoč).
Norveška kot izjema
Norveško najpogosteje navajajo kot okolju najbolj prijazen trg oziroma državo - tudi ali predvsem ko so v mislih avtomobili. Na splošno katastrofalno leto 2020 je bilo v tej skandinavski državi manj katastrofalno, kajti prodaja je upadla za zelo skromnih 0,7 odstotka na skupaj 141 tisoč avtomobilov. Podatki o tem, kolikšen je bil delež električnih vozil, se precej razlikujejo, vse pa kaže, da je bil njihov lanski delež v skupni prodaji večji od 65 odstotkov. Sicer pa še vedno velja zaveza, da bodo do leta 2025 prenehali prodajati avtomobile na fosilna goriva. Zanimiva je lanska mesečna prodaja. Najbolj je padla maja (minus 39 odstotkov), zadnji štirje lanski meseci pa so bili presenetljivo ugodni, še posebej december, ko je bilo kupcev za kar 82,8 odstotka več! Najbolje je šel lani tam zgoraj v promet Audijev električni e-tron (9226 vozil), teslo 3 si je omislilo 7770 Norvežanov in volkswagna ID.3 7754.