Najstarejša in največja univerza pri nas, Univerza v Ljubljani, zaznamuje letos visok jubilej. Tretjega decembra bo minilo sto let od prvega predavanja v slovenskem jeziku, zato ta dan štejejo za uradni začetek delovanja univerze. Na začetku jo je sestavljalo le pet članic - filozofska, medicinska, pravna, tehniška in teološka fakulteta -, danes jo gradi 26 članic, število 942 študentov, ki jo je obiskovalo na začetku, pa se je razbohotilo na današnjih skoraj 38 tisoč.
Na univerzi so praznovanje in številne dogodke začeli ob mednarodnem dnevu žena, z okroglo mizo o ženskah v umetnosti in umetnicah na ljubljanski univerzi. Prav ženski pa je bil na ljubljanski univerzi podeljen prvi doktorski naziv. Ana Mayer ga je prejela leta 1920, ko so bile doktorice znanosti redkost tudi v evropskem merilu.
Med tremi odstotki najuspešnejših na svetu
Praznovanje stoletnice ljubljanske univerze pomeni pomemben jubilej za celotno družbo, poudarja rektor univerze dr. Igor Papič. "Od prvega dne naša univerza aktivno prispeva k razvoju slovenske države," pravi. Univerza je danes najbolj uveljavljena znanstvenoraziskovalna ustanova pri nas, z okoli 5800 zaposlenimi, v svetovnem merilu pa se uvršča med tri odstotke najuspešnejših univerz na svetu, poudarja rektor. "Na ozkem področju tekmujemo. Nekatere univerze, s katerimi se uvrščamo med najboljše na svetu, dobijo tudi stokrat več sredstev iz proračuna na študenta kot naša univerza, pa te univerze niso stokrat boljše od naše. Imajo pa boljše materialne in delovne pogoje," je ilustriral Papič in poudaril, da je ljubljanska univerza "sodobna in celovita" ter pokriva vsa področja znanosti in umetnosti.
Istočasno s stoto obletnico pa praznuje tudi mesto Ljubljana, ki je pred dvajsetimi leti s podpisom sporazuma med tedanjo županjo Viko Potočnik in tedanjim rektorjem dr. Jožetom Mencingerjem postala univerzitetno mesto, ki ga v velikem številu naseljujejo študenti.
Obrniti se k javnosti in razgrniti svoj smisel in poslanstvo
5
članic - filozofska, medicinska, pravna, tehniška in teološka fakulteta - je univerzo sestavljajo ob ustanovitvi.
25
članic ima Univerza v Ljubljani danes.
942
študentov je imela univerza ob svojem začetku.
38
tisoč študentov danes študira pod njenim okriljem.
V evropsko mrežo univerz
Izzivov pred univerzo je v naslednjih sto letih kar nekaj. Še vedno je veliko pomislekov o bolonjski reformi, kjer bi se marsikaj dalo speljati drugače, a ravno ta reforma je omogočila zagon internacionalizacije in pridobivanje znanja študentov na tujih univerzah, pojasni Papič. Bolj sveža je zgodba vzpostavitve evropske mreže univerz. Gre za novo ero povezovanja univerz, v bolj kakovostnem smislu. Ljubljanska univerza je že pristopila k podpisu evropske univerzitetne zveze Eutopia, ki je pristop k evropski pobudi Univerze prihodnosti francoskega predsednika Emmanuela Macrona.
Številni dogodki, ki so jih pripravili na univerzi, posameznih članicah in v študentskih vrstah, se bodo zvrstili do junija 2020. Med njimi bosta tudi izida priložnostne znamke Pošte Slovenije in spominskega dvoevrskega kovanca Banke Slovenije, najpomembnejša pa bo slavnostna akademija v Cankarjevem domu z neposrednim prenosom nacionalne televizije na obletnico dneva ustanovitve decembra. Prorektor univerze za področje umetniškega dela Boštjan Botas Kenda in član programskega sveta dr. Primož Vitez s filozofske fakultete pa sta poudarila, da je stoletnica univerze priložnost za to, "da se univerza obrne k javnosti in razgrne svoj smisel in poslanstvo".