Koalicijska partnerica v tretji vladi Janeza Janše Nova Slovenija (NSi) obeležuje dve desetletji od ustanovitve. Po ustanovitelju in prvem šefu Andreju Bajuku je med letoma 2008 in 2018 delovala pod vodstvom Ljudmile Novak, vse do njenega dogovornega odstopa, ko je stranko predala Mateju Toninu. "Stranka je v dobri kondiciji, ekipa treh ministrov iz vrst NSi je uspela v le nekaj mesecih premakniti stvari in projekte, ki so stali tudi več kot desetletje. Programsko je NSi med najmočnejšimi v slovenskem političnem prostoru, veseli nas tudi visoka podpora med mladimi volivci," je za Večer dan pred obletnico povedal šef stranke Tonin, tudi podpredsednik vlade.
Negovati zlate volivce, ne pozabiti na korenine
"NSi je v vseh teh viharnih časih preživela zaradi trdnih korenin in neomajnega zaupanja v vrednote, ki jih pooseblja krščanska demokracija," je Tonin naznanil tudi v facebook zapisu, kjer je dejal, da so ustanovitelji stranke krščanski demokraciji "dali mesto v političnem prostoru in odločilno prispevali k izboljšanju politične kulture, utrjevanju demokracije in zagotavljanju blaginj". "Stranka je nastala na pobudo Andreja Bajuka in mene, potem ko je združena SLS + SKD obšla sklepe na treh kongresih, da podpremo volilni sistem, kakršnega je prinesel referendum," pa se medtem spominja Lojze Peterle, predsednik prve demokratično izvoljene slovenske vlade.
Nova generacija v stranko iz podmladka
Kot pomemben del obletnice predsednik NSi razume politični podmladek Mlada Slovenija, v katerem je tudi sam ob skoraj vseh mlajših funkcionarjih NSi pridobival izkušnje. Tako tudi predsednica podmladka Katja Berk Bevc vlogo podmladka med drugim razume v smislu ustvarjanja bodočih političnih funkcionarjev: "Da se že v podmladku naučijo zgodovine, kako deluje država, kako javno nastopati, zato da potem, ko enkrat prevzamejo odgovornost, to delo opravljajo dobro in z neko integriteto." Matični stranki sicer zlasti posredujejo predloge, ki se tičejo študentov, dijakov, mladih družin in mladih zaposlenih, razlaga predsednica, ki pravi, da z NSi veliko sodelujejo, a to poteka interno in ne na očeh javnosti. "Menjava generacije v vodstvu stranke je prinesla nov pristop, svež zagon in na tem moramo vsi skupaj graditi. Čez noč se z menjavo enega človeka stvari ne spremenijo, tako da je na tem treba graditi in verjamem, da se bo z dobrim delom tudi podpora zviševala," Berk Bevčeva komentira menjavo generacij v vodstvu, kar tudi Tonin prepoznava kot enega ključnih momentov.
Ne bodo se odzivali na namišljene bitke
"Leto 2008 je bilo za NSi pomembna lekcija, iz katere se je stranka naučila, da mora ves čas ohranjati svojo identiteto in imeti močne programske iniciative," se strankinega zdrsa zaveda Tonin. "V sedanji Janševi koaliciji je mnogo več komunikacije med partnerji, kot je je bilo v prejšnjih," še odvrne ob vprašanju, katere vzporednice lahko potegnemo med obema. A tradicionalno je stranka deležna očitkov nenehnega vračanja v neposredno bližino SDS, čeprav sama poudarja sredinskost. Pot v sredino je napovedal na mariborskem kongresu leta 2019.
Peterle meni, da tokratnega sodelovanja ne gre jemati v smislu zatekanja v Janšev objem: "Eno je koalicija, eno pa objem v koaliciji. Asimetrični objem smo doživeli v času, ko je stranko vodil gospod Bajuk." Sogovornik si želi, da NSi "deluje z visoko politično kulturo in pripravljenostjo za dialog z vsemi, s katerimi se da pogovarjati, problem je, da s temi, ki kolesarijo, ni možen pogovor, ker ti vejo vse in pozivajo celo k nasilju".
Tonin: "V sedanji Janševi koaliciji je mnogo več komunikacije med partnerji, kot je je bilo v prejšnjih"