Ste inženirka leta 2018. Za uvod klasično vprašanje, kaj vam pomeni laskavi naslov?
"Zelo sem bila vesela že same kandidature. Nominiralo me je podjetje, v katerem sem zaposlena. Kar pomeni, da cenijo moje delo in mi zaupajo. Nato sem spoznala kolegice inženirke (kandidatke), ki so me naravnost impresionirale s svojimi dosežki. So vrhunske strokovnjakinje, ki pogosto prevzemajo tudi izredno odgovorna dela. Počutim se počaščeno, da sem bila izbrana med skoraj 30 tako odličnimi kandidatkami. Še bolj prijetno pa me je presenetilo, kako pozitivno je projekt pozdravila javnost. Pogosto namreč s tehniko povezani natečaji ostanejo v zaprtem krogu inženirjev."
Prvi slovenski izbor inženirke leta v središče ni postavljal inženirskih dosežkov posameznic, temveč njihov potencial, da so zgled in navdih mlajšim generacijam deklet. Ali menite, da boste kateremu od deklet tolikšen navdih, da bo šlo po vaši poti?
"Upam, da bom komu navdih (nasmeh). Udeležila sem se nekaj dogodkov za predstavitev inženirskega poklica, na primer Inženirke in inženirji bomo! na Gimnaziji Bežigrad ter Svet išče ideje pri predsedniku republike. Upam, da sem navdušila vsaj kakšno učenko. Sicer pa drži, izbor inženirke leta ni bilo tekmovanje, ampak natečaj. Namen izbora ni bilo ocenjevanje, kateri dosežek v znanosti je bil najbolj prebojen, temveč da inženirke predstavimo svoje delo in sebe. Zmagovalka je le, kot je posrečeno dejal voditelj dogodka Jure Longyka, nekakšna predsednica razreda, ki je stopila od nevidnosti k navdihu."
Nisem si delala sivih las glede stereotipa, da je to moški poklic. Mi je pa žal, da se zaradi takšnih predsodkov ne vpiše več deklet
V Evropi četrtina deklet, pri nas tretjina
Prvi slovenski izbor inženirke leta v središče ni postavil inženirskih dosežkov posameznic, temveč njihov potencial, da so zgled in navdih mlajšim generacijam deklet. Namen izbora je bil čim širša in učinkovita družbena promocija inženirk. V Evropi je na študijskih področjih STEM (angl. science, technology, engineering, mathematics) le dobra četrtina deklet, v Sloveniji tretjina. Med pomembnimi vzroki, da se dekleta ne odločajo za inženirske poklice, je tudi pomanjkanje zgledov.
Zdi se mi prav, da s svojim znanjem in plačanimi davki pomagam državi, ki mi je omogočila šolanje.
Številne nagrade
Kljub mladim letom je biografija Dore Domajnko obsežna. S kupom zlatih, srebrnih priznanj in Zoisovo štipendijo je leta 2006 Dora vstopila v eno najboljših slovenskih gimnazij, Gimnazijo Bežigrad. Tudi na njej je nizala tekmovalne uspehe in jo s 30 točkami zaključila kot zlata maturantka. Na študiju elektrotehnike na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani je ob nizu obštudijskih in raziskovalnih ter tekmovalnih aktivnosti kar štirikrat prejela nagrado dekana za učni uspeh. Leta 2016 je vpisala doktorski študij elektrotehnike.
DOBRODELNA AKCIJA
K sodelovanju vabljeni tako posamezniki kot podjetja
Majhne ali velike pozornosti, ki bodo zagotovo pričarale velike nasmehe, lahko do konca marca podarite tako, da na 1919 pošljete SMS-sporočilo s ključno besedo ZENSKE5 in prispevate pet evrov. Denar lahko nakažete tudi na TRR z naslovom Socialna zbornica Slovenije, Sekcija za varne hiše, materinske domove in sorodne organizacije v Sloveniji, Ukmarjeva ulica 2, 1000 Ljubljana, IBAN SI 56 0201 0001 8187 078, Ljubljanska banka, sklic: SI 00 110. V Mercatorjvih in Sparovih trgovinah po Sloveniji lahko donirate tudi higienske potrebščine, trajna živila, igrače, družabne igre …
Akcijo je podprla Generali zavarovalnica.
Več si lahko preberete na naši spletni strani www.meseczensk.com.