Kitajski lastniki Aerodroma Maribor, ki so še letos napovedovali 600-milijonske naložbe preko podjetja SHS Aviaton, očitno več ne zagotavljajo denarja za plačilo 98.300 evrov mesečne najemnine, saj še naprej ostajata neporavnani septembrska in oktobrska najemnina (skupaj 196.600 evrov), rok za plačilo novembrske pa poteče prihodnji četrtek. Še več, po poročanju Dnevnika so že konec avgusta zaprosili za državno pomoč, saj je Aerodrom po lanski 1,7 milijona evrov visoki izgubi letos zabredel še globlje.
Na ministrstvu za infrastrukturo so potrdili, da je Aerodrom Maribor z vlogo za pridobitev državne pomoči zaprosil za dodelitev pomoči za tekoče poslovanje obratovalcu letališča državnega pomena v skladu z Uredbo o pogojih za dodelitev pomoči letališčem državnega pomena v skupnem znesku 3,259.193 evrov, in sicer za leto 2018 1,823.485 evrov, za leto 2019 1,321.248 evrov in za leto 2020 114.460 evrov. "Vloga za dodelitev pomoči za tekoče poslovanje, ki jo je podal Aerodrom Maribor, d.o.o., je bila zavrnjena, ker ta ni izpolnjeval pogojev za pridobitev državne pomoči, ki jih določa omenjena uredba," so še pojasnili na ministrstvu, ki ga vodi Alenka Bratušek.
Glede na to, da so z ministrstva za infrastrukturo Aerodromu Maribor poslali že tri opomine za plačilo neporavnanih najemnin, in sicer 25. septembra., 17. in 25. oktobra, nas je zanimalo še, ali bodo najemniku odpovedali najemno pogodbo po preteku dveh mesecev od datuma prvega poslanega opomina, torej 25. novembra letos. Konkretnega odgovora nismo dobili, pojasnili pa so, da lahko na podlagi 16. člena najemne pogodbe med Aerodromom Maribor in Republiko Slovenijo odstopijo od najemne pogodbe, če je izpolnjen eden od razlogov, navedenih od 1. do 13. točke, med katerimi je tudi omenjena dvomesečna zamuda plačila najemnine.
Spomnimo, da so nam iz podjetja SHS Aviation, ki ga vodita Lingkun Meng in Marko Gros, ki je hkrati prokurist v Aerodromu Maribor, nazadnje zatrdili, da se kitajski lastniki ne umikajo iz lastništva Aerodroma Maribor in ne spreminjajo svojih načrtov. Da neplačilo zadnjih dveh mesečnih najemnin ni posledica finančnih težav, temveč objektivnih okoliščin, s katerimi je Republika Slovenija, kot najemodajalec, seznanjena, o razrešitvi situacije pa potekajo pogovori. Za Dnevnik pa so dejali, da so razočarani nad odločitvijo ministrstva, a da bodo skupaj z ministrstvom našli pravi odgovor tudi na to vprašanje.