Minister za obrambo Karl Erjavec, v prejšnji vladi zunanji minister, je zadovoljen z zaslišanjem nekdanje agentke v arbitraži Simone Drenik in nekdanjega arbitra Jerneja Sekolca pred komisijo DZ za nadzor obveščevalnih služb v sredo, a ugotavlja, da se z afero ne želi končati. Predsedniku komisije Mateju Toninu očita, da zlorablja komisijo, da je notoričen lažnivec in da s svojim ravnanjem škodi slovenskim interesom.
Komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) je v sredo opravila pogovore z bivšim direktorjem Sove Andrejem Rupnikom ter s Sekolcem in Drenikovo. Tonin je po seji povedal, da se pričanje bivših direktorjev Sove ne sklada s pričanjem Drenikove. Napovedal je, da bodo 4. junija opravili pogovore še s preostalimi bivšimi direktorji Sove. 28. junija bosta pred Knovsom pričala tudi bivša zunanja ministra Samuel Žbogar in Karl Erjavec, v komisiji pa razmišljajo, da bi na pogovor povabili še vodjo Erjavčevega kabineta Vlasto Vivod in Tomaža Kunstlja.
Erjavec se je na dogajanje na Knovsu odzval po današnji seji vlade in uvodoma izrazil upanje, da se bo "počasi nehalo laganje Tonina". Kot je navedel, je bil štiri leta tarča očitkov, da naj bi bil on zakuhal afero, da naj bi imele hrvaške tajne službe določene zadeve in da je bil predmet izsiljevanja, očitali pa so mu tudi vikend na Hrvaškem.
Po njegovih navedbah so se v zadnjem času zlasti od Tonina pojavile govorice, da naj bi bil on naročil Drenikovi pogovore s Sekolcem. A je Tonin v sredo povedal, da je Sekolec priznal in obžaloval napako, je spomnil Erjavec.
Tudi vodja poslancev DeSUS Franc Jurša je po koalicijskem srečanju dejal, da je "nekdo jasno in glasno povedal, da je zamočil". "Ta ugotovitev tega posameznika je tudi rešila ministra Erjavca očitkov, da je nekatere zadeve tudi naročal. Jaz mu verjamem, da tega ni počel," je dejal Jurša. Tako Jurša kot vodja poslanske skupine SD Matjaž Han sta danes ocenila, da je v sredo "nekdo želel imeti šov, a ga ni bilo".
Tonin: Resnica bo odgovorila na žaljive opazke ministra
"Arbitražni proces je Slovenijo stal 6,7 milijona evrov, mejni spor s sosednjo Hrvaško pa kljub temu ni končan in še vedno krni medsebojne odnose. Arbitražno sodišče je v vmesni sodbi ugotovilo nepravilnosti, vendar tudi ocenilo, da ne gre za takšne, da ne bi mogli nadaljevati procesa in ga tudi dokončati. Meja je danes določena, žal pa še ni uveljavljena. Obramba vpletenih v arbitražni fiasko s poudarjanjem, da bi morali na vse skupaj pozabiti, je razumljiva, vendar pa v vsaki demokratični državi nesprejemljiva. Pravico imamo vedeti, zakaj je prišlo do nepravilnosti, ki jih je ne nazadnje v svoji vmesni sodbi ugotovilo tudi arbitražno sodišče. Z iskanjem resnice o stvareh, ki jih je arbitražno sodišče že ugotovilo in so dejstvo, ne moremo v ničemer ogroziti slovenskih interesov, lahko pa preprečimo tovrstne napake v prihodnosti," se na ostre besede ministra Karla Erjavca odziva Matej Tonin.
Dolžnost parlamentarne komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (KNOVS) je, pravi njen predsednik, da ugotovi, ali je Sova pri arbitraži ustrezno izobrazila in tehnično opremila ljudi na ministrstvu za zunanje zadeve. Cilj poročila, ki ga bo pripravila, pa je identifikacija pomanjkljivosti in šibkosti pri varovanju strateških interesov Slovenije, nato pa tudi priprava priporočil za njihovo odpravo. Očitki o zlorabah so neverodostojni in podli po njegovem. "Ker je vsebina včerajšnjih in tudi prihodnjih pričanj označena z oznako zaupno, bi bilo povsem nekorektno in tudi v nasprotju z zakonom, če bi o teh zadevah javno polemizirali. Minister Karel Erjavec ve, da javno ne smem govoriti o podrobnostih, kar mu trenutno omogoča napade na delo KNOVS in tudi name osebno." Na "žaljive opazke ministra" bo, tako Tonin, najbolj učinkovito odgovorila resnica v končnem poročilu.