Afganistanec bi ostal v Sloveniji, a ga država ne želi

Tina Recek Tina Recek
05.12.2019 17:43

Nevladniki poskušajo zaustaviti deportacijo novomeškega Afganistanca in pozivajo k amnestiji tujcev brez statusa.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vesna Kelbl Canavan se zavzema za preprečitev deportacije Afganistanca Noorulla Oriyakhela.
Robert Balen

S transparentoma "Afganistan ni varna država" in "Stop deportacijam" se je na današnji tiskovni konferenci pred stavbo notranjega ministrstva zbrala peščica podpornikov 28-letnega Afganistanca Noorulla Oriyakhela, ki se zavzema za preprečitev njegove deportacije v Afganistan. Med njimi so bili njegova partnerica Dragana, Goran Lukić in Laura Orel, oba iz Delavske svetovalnice, Miha Blažič iz Delovne skupine za azil, ki deluje v okviru ambasade Rog, in še nekateri drugi.

Prosi za azil

Kot je dejala Vesna Kelbl Canavan, je Oriyakhel leta 2015 prišel v Novo mesto in zaprosil za azil, a ne uspešno. Nakar je zaprosil za začasno zadrževanje. Prošnjo so mu zavrnili, on pa je pristal v centru za tujce, kjer je bival pol leta. Ko je zapustil center, mu je skupina novomeških prostovoljcev priskočila na pomoč in priskrbela sobo in osnovno oskrbo. V tem času se je vključil v novo okolje, se zaljubil v domačinko, postal aktiven v lokalnem prostovoljnem društvu in se naučil slovenskega jezika. Tedensko se je moral javljati na policijski postaji. Ob tej priliki so ga oktobra letos znova odpeljali v Center za tujce, kjer je še danes in zanj teče postopek deportacije. "Ne zdi se nam prav, da se nekoga, ki se je asimiliral, odstrani iz naše države na podlagi morebitno moralno spornih razlogov, čeprav so ti zakoniti. Naša želja je, da bi se Noor čim prej vrnil v Novo mesto in da legalno postane naš someščan," je poudarila njegova prijateljica Kelbl Canavan. Afganistanec je vložil zahtevo za uvedbo ponovnega postopka za azil, o njej še ni bilo odločeno.

Poziv predsedniku, vladi in drugim pristojnim

Orlova je pojasnila, da sta Noor in njegova slovenska partnerica vložila zahtevo za združevanje družine in prejela tudi potrdilo, ki mu dovoljuje začasno prebivanje v Sloveniji do izdaje dovoljenja za prebivanje. Zato po njenih besedah ne bi smel biti v deportacijskem postopku.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta