Nosilci javnih funkcij in demokratično izvoljeni predstavniki oblasti so v preteklosti že večkrat bili tarče nasilja, v nekaterih primerih je bilo to tudi politično motivirano. Po dveh razbitih šipah na Gostilni Maribor in eksploziji pred restavracijo Rožmarin mariborski župan Saša Arsenovič ocenjuje, da so ti dogodki bili politično motivirani.
Predsednik vlade Marjan Šarec v odgovoru na vprašanje, kako nevarni so takšni napadi za demokracijo v Sloveniji, ni želel špekulirati o motivu, je pa dejal, da je treba raziskati, kdo stoji za tem. "Vsako takšno dejanje vzbuja občutek nelagodja med ljudmi. Pričakujem od pristojnih organov, da bodo to raziskali," so v kabinetu predsednika vlade ob mariborskih dogodkih povedali za Večer.
Stroga obsodba vsakršnega nasilja
"Obsojam napad in poskus ustrahovanja župana Arsenoviča tako, kot obsojam vsak napad na posameznika ali družbeno skupino, pa tudi vsako izražanje nestrpnosti zoper kogarkoli," je bil od Šarca še bolj odločen predsednik državnega zbora Dejan Židan. V Sloveniji po njegovem ni in ne sme biti prostora za nestrpnost, zato pričakuje ukrepanje pristojnih organov. "Razlike v naših pogledih moramo reševati strpno, s pogovorom, ne pa z verbalnim, psihičnim ali fizičnim nasiljem zoper kogarkoli," je dodal Židan. Iz urada predsednika republike Boruta Pahorja je prišlo sporočilo, da predsednik republike strogo obsoja vsakršno nasilje, kar tudi vedno poudari.
Vzor v Štajerski vardi
Musil je prepričan, da vse, kar se v Mariboru dogaja od primera postroja Štajerske varde naprej, ima vpliv na klimo v Mariboru. "Ne bom trdil, da gre v zadnjih primerih za neposredno povezavo s Štajersko vardo, posredno pa gotovo." Takšni esktremni dogodki se po njegovem mnenju med sabo ojačujejo: "S Štajersko vardo je bil postavljen vzor, nekdo pa je lahko kasneje nepovezano dobil idejo za agresivna dejanja." Kot zelo pomembno okoliščino Musil izpostavi, da se je celotna politika do teh dejanj enoglasno opredelila, kar je dobro in prav. Zvrstili so se številni odzivi obsodb dejanj, ki jih v preteklosti ni bilo. Ob vprašanju, kako preprečiti takšne ekscese v prihodnosti, pa se ozre v medijski prostor, ki ga označi za ekscesno pluralnega. "Imamo določena spletišča, ki so apologeti političnega ekstremizma. Ekscese poskušajo upravičevati," še izpostavi socialni psiholog.