Na današnjem 4. kongresu SAB, kjer so člani stranke volili predsednika in podpredsednike stranke, je bila na čelu stranke znova soglasno izvoljena dosedanja predsednica SAB, Alenka Bratušek, ki je bila tudi edina kandidatka za predsednico. Za podpredsednike SAB so bili imenovani poslanka Maša Kociper, Tatjana Voj, Iztok Purič, minister brez resorja, pristojnega za razvoj, strateške projekte in kohezijo ter Slavko Šterman. SAB ima okoli 1.300 članov, kongresa se je udeležili 206 članov in članic, kar pomeni, da je bil kongres sklepčen.
Na kongresu so bili tudi predstavniki koalicijskih partnerjev. SD je zastopal predsednik stranke in predsednik državnega zbora Dejan Židan, LMS, podpredsednica stranke Jerca Korče, CMC Lilijana Kozlovič, prav tako podpredsednica stranke, avstrijska evropska poslanka ALDE Angelika Mlinar ter drugi.
Veliko polen pod noge
Alenka Bratušek, nova stara predsednica SAB je v svojem govoru orisala pot svoje stranke, ki je bila ustanovljena 31.maja 2014 in svoje delo kot nekdanja predsednica vlade. "Zahvaljujem se vsem ministrom in ministricam vlade, ki sem jo tedaj vodila, ter vsem poslancem, da smo bili v tistih težkih časih tako močni, da smo se uspeli rešiti t. i. trojke in preprečili grški scenarij. Začeli smo tudi s sanacijami bank, čeprav še do danes za veliko bančno luknjo nihče ni kazensko in odškodninsko odgovarjal. Krivci z denarjem in vplivom preko medijev vedno znova obračajo pozornost na sanacijo bančnega sistema. Vsi se ukvarjamo s tistimi, ki smo problem rešili, in ne s tistimi, ki so na račun bančne luknje obogateli, ali pa naše paradne konje gospodarstva potopili," je poudarila. To je po njenih besedah zelo narobe in to naše ljudi zelo boli. Priznala je, da odločitev, da bodo v banke dali pet milijard evrov, ni bila preprosta, "je bila pa potrebna, če smo želeli ostati nad vodo, se rešiti trojke in bankrota države
Glede programa SAB pa je dejala, da je pomembno, da kot stranka svoje obljube izpolnijo, kar je zaveza do njihovih volilcev. Zato si bodo še naprej prizadevali za javno zdravstvo in šolstvo, za dostojne, višje pokojnine, gradnje novih stanovanj ter spoštovanje človekovih pravic."
SAB si za kandidata za evropskega poslanca želi Jerneja Pavliča
Generalni sekretar SAB Jernej Pavlič je podal finančno poročilo stranke in spregovoril o poti SAB. Poudaril je, da je naloga stranke, da se usmeri na ustanovitev lokalnih odborov SAB, “saj je zelo pomembna navzočnost SAB na lokalnem območju”. Na kongresu so tudi delno spremenili statut stranke, vnesli so znak in kratico stranke, prej stranka Alenke Bratušek, zdaj SAB. Pred koncem kongresa pa se je stranka Pavliču zahvalila za njegovo pomembno delo v stranki. Alenka Bratušek je po mongresu še povedala, da še ni dokončno oblikovan dogovor s SMC - LMŠ je včeraj sporočila, da gredo samostojno na evropske volitve, - glede enotnega nastopa na evropskih volitvah, da pa bi si za kandidata za evropskega poslanca nedvomno želela Jerneja Pavliča.
Skupaj v težkih trenutkih
Nova stara podpredsednica stranke SAB in poslanka DZ Maša Kociper se je v svojem govoru zahvalila predsednici Alenki Bratušek, “ki je s svojo trmo in vztrajnostjo stranko znova popeljala v parlament, kjer imamo pet poslancev.” Dejala je, da si bo stranka še naprej prizadevala za stabilno gospodarstvo v Sloveniji, ki lahko zagotavlja tudi socialno varnost državljanov in državljank ter dobro zdravstvo in šolstvo.
Kreativni vladni partnerji
"Pravijo, da se stranke medsebojno podpiramo, še zlasti, če smo koalicijske, do neke mere tudi prijateljske stranke," pa je o udeležbi na kongresu dejala Korčetova. Kot predstavnica LMŠ je SAB zaželela vse dobro v prihodnje. Po njenem mnenju tudi ne sme biti "hude krvi" med strankami, ki pripadajo evropskim liberalcem, potem ko se je LMŠ odločila na evropskih volitvah nastopiti samostojno, brez SAB in SMC. Takšne odločitve po besedah Korčetove ne smejo vplivati na njihovo sodelovanje v Sloveniji.
Nikoli več se ne sme zgoditi
Na kongresu SAB pa je Dejan Židan poudaril, da so za Slovenijo zelo pomembne evropske volitve “saj nikakor ne moremo dopustiti, da bo novodobni fašizem stegoval roke po naši Sloveniji, kot se to izkazuje v izjavah najvišjega predstavnika evropskega parlamenta Antonia Tajnija, to se ne sme zgoditi nikoli več.”