Še vedno odmeva odločitev generalnega direktorja RTV Slovenija Andreja Graha Whatmougha, da programskemu svetu predlaga soglasje za to, da Natalijo Gorščak postavi za direktorico TV Slovenija. Je vse skupaj le manever? Zakaj predlaga kandidatko, ki jo je nedolgo nazaj razrešil z direktorskega mesta javne televizije? Drugi kandidat ni izpolnjeval pogojev in jo je moral predlagati, razmišljajo nekateri na Kolodvorski, ki napovedujejo, da Natalije Gorščak programski svet ne bo potrdil.
To v utemeljitvi omeni Grah Whatmough, ki je zdaj začasni v. d. direktorja televizije: "Glede na pretekla razhajanja ocenjujem, da bo - v primeru, da bo programski svet podal predhodno soglasje za njeno imenovanje - potrebnih kar nekaj pogovorov, da bova uskladila najine poglede na kratkoročne in srednjeročne naloge in cilje. Moja pričakovanja glede delovanja direktorja enote se namreč niso spremenila. V primeru imenovanja bom od nove direktorice pričakoval, da bo izvedla prepotrebne spremembe, uvajala programske novosti, zlasti pa pričakujem, da bo ga. Natalija Gorščak ravnala v skladu s statutom ter vsemi internimi akti."
Vezjak: Generalnemu direktorju nihče več ne verjame
"Generalnemu direktorju kakopak nihče več ne verjame: njegove odločitve so v preteklosti bile očitno obarvane politično, profesionalno so bile nevzdržne in konfuzne, tokratni nepričakovani korak pa mu več ne more povrniti izgubljene verodostojnosti," potezo Graha Whatmougha komentira filozof dr. Boris Vezjak. Doda, da je zaradi razmerij moči v programskem svetu zelo malo verjetno, da bi predlagano kandidatko potrdili programski svetniki, "večinsko naklonjeni Janševi opciji".
Po Vezjaku je za nepričakovanim obratom v dogajanju dejstvo, da je za 23. maj napovedana opozorilna stavka novinarjev, "kjer bodo zahtevali tudi direktorjev odstop, ob njem pa še odhod odgovorne urednice informativnega programa TV Slovenija Jadranke Rebernik, v. d. urednika uredništva za nove medije na MMC Igorja Pirkoviča ter predsednika programskega sveta RTV Slovenija Petra Gregorčiča". "Strogo vzeto generalni direktor ni v položaju, ko bi lahko vsem na očeh postavljal kar pogoje, saj se njegovi dnevi zdijo šteti, zaradi česar bi lahko domnevali, da se želi s svojo odločitvijo še pred stavko prikupiti novinarskemu kolektivu, ki terja nič manj kot njegovo glavo," pravi mariborski filozof in analitik.
"Na drugi strani," nadaljuje, "poskuša poslanska skupina SDS zavirati postopke, povezane z vložitvijo predloga novega zakona o RTV Slovenija, na katerega stavi prihodnja Golobova vlada. Zato je pretekli petek v parlamentarni postopek vložila svojega, s katerim med drugim odpravlja obvezno plačevanje prispevka RTVS in omogoča fizičnim ter pravnim osebam, da se same odločijo, ali bodo ter v kakšni višini bodo plačevali RTV-prispevek glede na to, koliko so zadovoljne s programi."
Z Gorščakovo, če bo stara nova direktorica televizije, se želi generalni direktor RTV Slovenija pogovoriti tudi o bodoči komunikaciji z mediji, da umazanega perila iz Kolodvorske ne bi prali v javnosti, je zapisal. Grah Whatmough verjame, da se bosta uspela glede tega ustrezno dogovoriti.
Gorščakova: Za nacionalno televizijo mi ni vseeno
Kandidatka za direktorico Televizije Slovenija (TVS) Natalija Gorščak, za katero je generalni direktor Radiotelevizije Slovenija (RTVS) Andrej Grah Whatmough programski svet že prosil za soglasje k imenovanju, meni, da vodenje TVS v danih razmerah pomeni težko nalogo, saj je zavod "pred kolapsom". A zaposlenim, tako tudi njej, ni vseeno, je dejala.
Na vnovični razpis za direktorja TVS, katerega rok se je iztekel 13. maja, se je v skladu z razpisnimi zahtevami prijavila le Gorščakova, vlagatelj druge prijave, ki je še bila posredovana, pa ne. Ta prijava zato ni bila obravnavana, so v ponedeljek sporočili z RTVS.
Gorščakova je na mestu direktorice TVS že bila. Vendar jo je Grah Whatmough avgusta lani razrešil s tega mesta. Kot razlog je med drugim navedel, da se na opozorila ob zgodovinsko najnižjih gledanostih TV programov ni odzvala z ustreznimi ukrepi. Gorščakova je medtem njegove razloge ocenila kot neutemeljene, tako da razrešitev izpodbija na sodišču.
Grah Whatmough po njenem mnenju s svojo odločitvijo, da jo izbere za direktorico TVS, izkazuje, da je bila v resnici razrešena po krivici, je dejala za STA. "Po vsem tem času nima niti enega junaka, ki bi se prijavil na razpis," ugotavlja. Glede na to sklepa, da je bil njegov edini namen "popolno uničenje zavoda". "A zaposleni tega predvsem zaradi javnosti ne smemo dopustiti," je poudarila.
Zdaj dopušča možnost, da programski svet ne bo dal soglasja k njenemu imenovanju. Če pa bo soglasje vendarle dal, ji bodo po njenih domnevah postavljali številne ovire.
K odločitvi Graha Whatmougha je prispevalo tudi dejstvo, da so pred nacionalno televizijo imenovanja več odgovornih urednikov programov, česar ni mogoče opraviti brez imenovanega direktorja oziroma vršilca dolžnosti direktorja TVS. Po pojasnilih Gorščakove gre za odgovorna urednika uredništva za športni in za razvedrilni program, zadnje statutarne spremembe pa predvidevajo tudi dve uredništvi informativnega programa, in sicer tako na prvem kot na drugem kanalu, in odgovorna urednika za obe uredništvi.
Gorščakova se je kot edina prijavila že na razpis, ki se je iztekel konec februarja, a njena vloga ni bila popolna. TVS je brez direktorja s polnimi pooblastili vse od njene razrešitve 20. avgusta lani. Za v. d. direktorja je bil septembra imenovan Valentin Areh, ko pa mu je potekel polletni mandat, je tudi vodenje TVS prevzel Grah Whatmough. (STA)
Generalni direktor RTVS v dopisu programskim svetnikom prizna nenavadnost svoje poteze, potem ko je pred meseci Gorščakovo razrešil, ker ji je očital neukrepanje in opuščanje dolžnega ravnanja. Nato pa pojasni, da se želi sam razbremeniti v. d.-jevstva v vrhu televizije, ker da mu dvojne zadolžitve ne omogočajo ustreznega načrtovanja in razvoja televizije, izvajanja začrtane strategije vodstva RTV Slovenija in posledično tudi ne uresničevanja javnega poslanstva. "Največja enota v največjem medijskem zavodu v državi, Televizija Slovenija, pa ne samo potrebuje, pač pa si tudi zasluži direktorja s polnim mandatom, ki bo deloval predano, zakonito in v luči javnega poslanstva," je zapisal in med prvimi bodočimi nalogami omenil "pomembna imenovanja kar treh odgovornih urednikov programov, česar pa ni mogoče opraviti brez imenovanega direktorja televizije oziroma vršilca dolžnosti" ...
Še to. Natalija Gorščak svojo lansko razrešitev izpodbija na delovnem sodišču. Razprava se bo nadaljevala junija.