Alma Mater je na Dunaju odprla Center za umetno inteligenco

DR
03.02.2025 08:00

Center bo poleg izobraževalnih seminarjev, tečajev, delavnic in sodelovanja z gospodarstvom, izvajal doktorski študij uporabne umetne inteligence

Poslušaj
Tukaj je Alma Mater Europaea odprla svoj dunajski center. 
Alma Mater Europaea

Univerza Alma Mater Europaea in njen novi kampus Alma Mater Vienna sta na Dunaju odprli Alma Mater Center za umetno inteligenco. Kot so sporočili z univerze s sedežem v Mariboru. Center izvaja raziskave, dogodke, izobraževanja in aktivnosti, s katerimi bi razvili in zagotovili "odgovoren, pravno skladen, transparenten in etični razvoj in uporabo umetne inteligence." Dunajski center si bo, tako Alma Mater, prizadeval postati eden vodilnih evropskih akterjev na področju regulacije in odgovorne uporabe umetne inteligence.

Center ima 30 lastnih in pridruženih članov, med katerimi so vrhunski znanstveniki in člani Evropske akademije znanost in umetnosti. Med njimi sta Oreste Pollicino, profesor univerze Bocconi in vodilni evropski strokovnjak za pravo umetne inteligence, in Klaus Mainzer, avtor knjige “Umetna inteligenca” in predsednik Evropske akademije znanosti in umetnosti, ki združuje 2000 znanstvenikov, med njimi 37 Nobelovcev. "Osredotočeni smo na aplikativne rešitve umetne inteligence, ki prispevajo k dobrobiti družbe, denimo tiste, ki težijo k ohranjanju zasebnosti," je povedal prof. dr. Jurij Toplak, ki vodi Alma Mater Vienna.

Jurij Toplak: "Z novim centrom Alma Mater nudi slovenskim znanstvenikom, inovatorjem in umetnikom oder v eni najpomembnejših evropskih prestolnic." 
Sašo Bizjak

Center ima nove prostore na 500 kvadratnih metrih, ki vključujejo dvorano za 140 oseb, s tem, kot pravijo, zmogljivosti za raziskave, gostujoče znanstvenike in organizacijo dogodkov. "Prostor omogoča bogato intelektualno okolje, dostop do ključnih deležnikov in edinstveno priložnost za reševanje najnujnejših izzivov umetne inteligence," pravi dr. Matej Mertik, vodja doktorskega študija uporabne umetne inteligence pri Univerzi Alma Mater Europaea.

V prvem letu bo Center, izmenično v Washingtonu in na Dunaju, organiziral serijo okroglih miz. Prva bo v soboto, 8. februarja, v Washingtonu, sodelovali bodo James Brusseau, profesor na univerze Pace v New Yorku, dr. Chinasa Okolo z Brookings Institute, dr. Uday Kamath, direktor družbe Smarsh, ter prof. dr. Ivan Bratko z Univerze v Ljubljani. Na drugi okrogli mizi, posvečeni inovacijam v zdravstvu in družboslovju, bodo nastopili profesorji Vasant Honavar in Nathalia Nascimento z univerze Penn State, Carlotta Domeniconi in Janusz Wojtusiak z univerze George Mason ter Matjaž Gams z Inštituta Jožef Štefan.

Reuters

Center bo poleg izobraževalnih seminarjev, tečajev, delavnic in sodelovanja z gospodarstvom, izvajal doktorski študij uporabne umetne inteligence.  V avstrijske in slovenske šole želijo vpeljati Dan umetne inteligence, projekt univerze MIT, ki usposablja učitelje za uporabo UI  v poučevanju, in učence, da postanejo odgovorni in produktivni uporabniki UI v šolskem in vsakdanjem življenju.

Alma Mater namerava v dunajkih prostoruh še gostiti razstave slovenskih umetnikov, predstavitve knjig slovenskih avtorjev ter druge dogodke, povezane s Slovenijo. Toplak dodaja, da ima "Slovenija ima izjemne ustvarjalce na mnogih področjih. S tem prostorom Alma Mater nudi slovenskim znanstvenikom, inovatorjem in umetnikom oder v eni najpomembnejših evropskih prestolnic." 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.