Notranji minister Aleš Hojs je pred tednom dni na vladni novinarski konferenci, na dan, ko je policija opravljala hišne preiskave tudi pri ministru Zdravku Počivalšku, presenetil z odstopom. Dejal je, da je premierju Janezu Janši odstop že ponudil, ta pa ga je sprejel. A po preteku poslovniškega sedemdnevnega roka, v okviru katerega bi moral Janša o Hojsovem odstopu obvestiti državni zbor (DZ), je sledil zasuk. Potem ko so v DZ potrdili, da do torka obvestila še niso prejeli, je bilo jasno, da se je zataknilo. Toda kje? Pri Janši. "Ko bo to potrebno, boste dobili vse informacije," je pred sejo vlade povedal generalni sekretar vlade Božo Predalič.
Hojs ne ve, ali si je Janša premislil
Kmalu zatem je minister Hojs na vprašanje, ali je še minister, odgovoril: "Ja, potem sem še, če še ni poslano." Na poziv, naj pojasni, ali to pomeni, da na funkciji ostaja, pa je odgovoril, da je to v rokah premierja. "Ne vem, o tem z njim nisem govoril," je bil zopet skop z odgovorom na vprašanje, ali si je Janša premislil in odstopa morebiti ni sprejel. Ga je pa takrat, ko mu je izjavo poslal, tako razumel, je dejal Hojs.
Zorčič dopušča, da obvestilo DZ še prejme
V opoziciji menijo, da gre za koalicijski manever, odvračanje pozornosti ali pa, kot so prepričani v Levici, za "nesposobnost vlade in njenega predsednika, ki v sedmih dneh očitno ne zna poslati nekega dokumenta v DZ". Če Hojs ne bo sklenil svoje ministrske kariere, se bo moral zaradi odločitve ministrstva, ki je odpravilo prepoved koncerta Marka Perkovića - Thompsona v Mariboru, zagovarjati na interpelaciji. Na to je s tvitom opomnil Brane Golubović, vodja poslancev LMŠ: "Ker obvestilo predsednika vlade o odstopu Hojsa v poslovniškem roku ni prišlo v DZ, se šteje, da predsednik vlade ni sprejel odstopa ministra in Hojs ostaja minister. A problem je, ker je predsednik državnega zbora umaknil interpelacijo s seje. Je šlo za še eno v nizu koalicijskih prevar, kako preprečiti interpelacijo?"
Gantar upa, da ne gre za podcenjevanje
Ob robu seje vlade se je po očitkih Desusove pokrajinske organizacije Ljubljana, ki je predsednici Aleksandri Pivec izrekla nezaupnico, na dogajanje odzval predsednik sveta stranke Tomaž Gantar: "Brez dvoma gre za resne razmere, to je treba znotraj stranke rešiti." Na navedbe Pivčeve, ki je zapisala, da je bila zadeva skrbno zrežirana, se je Gantar začudil in odvrnil: "Upam, da ne podcenjuje situacije znotraj stranke, ker tu gre za odraz nezadovoljstva kar velike skupine in jaz v teorije zarot ne verjamem."
Kako lahko prekliče odstop?
Teorijo o odstopih in obveščanju o tem je včeraj na twitterju razložil ustavni pravnik dr. Saša Zagorc: "Odstop začne učinkovati, ko pristojni organ prejme obvestilo o odstopu. Po tem trenutku funkcionar ne more več preklicati svojega odstopa. Odstop je lahko preklican, če pristojni organ dobi obvestilo o preklicu odstopa pred prejemom odstopne izjave ali sočasno z njo. Pri odstopu ministra je dolžnost predsednika vlade, da obvesti DZ o tem dejstvu. Opustitev tega, če ni preklica odstopa, je kršitev poslovnika DZ. Novost: ker morata o odstopu ministra biti seznanjena tako premier in DZ, se poraja vprašanje, ali pravica ministra do preklica odstopne izjave ugasne s seznanitvijo premiera ali šele v DZ? Ne glede, kako komično vse skupaj izpade, minister lahko prekliče odstop vse do seznanitve DZ."
Aroganca vlade se stopnjuje
Dr. Igor Pribac, politični analitik: "Je še minister za notranje zadeve, to ni več, je v odstopu? Tudi sam Hojs ne zna razrešiti identitetne krize. Kaj je, bo njemu in vsem nam povedal Janša, ki je ta suspenz ustvaril in ga podaljšuje, saj na novinarsko vprašanje o nespoštovanju aktov odgovarja, da tega ne komentira. Aroganca vlade do javnosti se stopnjuje. Konec Šarčevega soliranja in njegova priključitev podpornicam konstruktivne nezaupnice vladi sta korak k nastanku protijanšistične predvolilne koalicije. Bolje pozno kakor nikoli. A glede na vrtinčenje dogodkov lahko osutje koalicijske večine prehiti počasno opozicijo."
Odstop in prtljaga
Dr. Miro Haček, politični analitik: "Ko minister nepreklicno odstopi, je odstop tudi v resnici nepreklicen in se zgodi. Lahko si premisli do točke, ko zadeva ni poslana v DZ, ampak je vprašanje, s kakšno prtljago lahko ministrovanje opravlja naprej in kakšna je politična teža funkcionarja, ki mu s tem verodostojnost pade. Kar se tiče konstruktivne nezaupnice, je situacija kot prej. Hudič je v tem, da je treba imeti konkretno ime za mandatarja, težko pa bo izpolniti Šarčev pogoj, da to ne bi bil pripadnik politične stranke. Doseči, da bi vodje štirih opozicijskih strank stopili za osebo, ki ne bo 'njihova', ni nemogoče, je pa težko."