(ANALIZA) Všečni predsednik želi pospeševati dialog

Borut Pahor se na začetku osmega leta predsedovanja Sloveniji ponuja kot posrednik med manjšinsko vlado Marjana Šarca in vse bolj do vlade rušilno naravnano opozicijo

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V politični stil Boruta Pahorja sodi nastopanje na način, kot da ni politik, vsaj ne politik v tradicionalnem smislu.
Robert Balen

S koncem prejšnjega leta je predsednik republike Borut Pahor zaključil drugo leto svojega drugega petletnega mandata. V svojem poročilu, ki ima po vseh letih že ustaljeno formo, je Pahor izpostavil pomanjkanje dialoga, želja po sodelovanju in slabšanje splošne politične kulture. Kot je za njegov politični stil značilno, se ni opredelil do tega, kdo ali kaj so razlogi za pomanjkanje dialoga, sodelovanja in slabšanje politične kulture. Pahor je nadalje posvaril pred tem, da bi nadaljevanje skrb zbujajočih procesov na daljši rok bistveno poslabševalo možnosti Slovenije za njen vsestranski razvoj navznoter in krepitev njenega ugleda in vpliva navzven.
Pahor je po objavi letnega poročila svoja svarila in želje v javnih nastopih konkretiziral in se pravzaprav ponudil kot posrednik med manjšinsko vlado Marjana Šarca in vse bolj do vlade rušilno naravnano opozicijo. Predsedniku vlade Šarcu je Pahor v pogovoru za TVS svetoval, da poskuša doseči čim širšo politično podporo za tiste strukturne reforme, ki so potrebne za trajno okrevanje, gospodarsko in socialno, naše države.

Izstopajoče izjave in brez izstopajočih odločitev

"Mogoče se to tveganje ne bi izšlo in bi vlada padla. To se mi zdi bolje od drugega tveganja - da čuvate koalicijo in politično stabilnost ter ne ukrepate. Na dolgi rok to ni vzdržna politika za Slovenijo," je Pahor pozval Šarca, najbolj konkretno doslej, k izvedbi sistemskih ukrepov v zdravstvu in gospodarstvu. Pahor je ob tem predsedniku vlade zatrdil, da lahko pri tem računa na sodelovanje z njim. Pahor se torej Šarčevemu peterčku ponuja kot most do opozicije, s katero naj bi v dialogu poiskal razumevanje za dva ali tri projekte, ki jih bo izbral za svoj mandat.

Državna slovesnost ob dnevu samostojnosti in enotnosti
Robert Balen

​Premalo odločen do nestrpnosti in rasizmov

"Pri svojem delovanju se predsednik republike drži ustaljene forme, ki je zanj preverjena in za katero je prepričan, da deluje in mu prinaša pozitivno podobo. Ta forma je vztrajanje pri podobi predsednika kot osebe, ki je priljudna, všečna in katere naloga je predvsem, da povezuje," pa Pahorjev predsedniški stil oriše dr. Marinko Banjac, politolog s FDV. Kot Pahorjevo najbolj državotvorno potezo omeni redno organiziranje posvetov, v okviru katerih se odvijajo razprave na različne tematike in izzive, ki so pred državo in njenimi prebivalci. Lani je Pahor gostil štiri posvete: o odgovornosti države za ustanavljanje, delovanje in spremljanje izvajanja programa zasebnih osnovnih šol, o demografski politiki, o podnebni strategiji Slovenije in o tem, ali je čas za pokrajine.

Daniel Novakovič/Sta
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta