Uroš Urbanija je bil eden izmed dveh kandidatov, ki sta izpolnjevala pogoje za imenovanje na položaj, hkrati pa mu je pred dobrim tednom podporo za imenovanje na položaj izrekel tudi programski svet javnega zavoda.
Generalni direktor je z Urbanijo danes opravil "temeljit pogovor", so sporočili z RTV Slovenija in dodali, da lahko Grah Whatmough pričakuje tvorno in konstruktivno sodelovanje z bodočim direktorjem. "Razmere na Televiziji Slovenija so nujno potrebne stabilizacije, da bi lahko našim gledalcem tudi v prihodnje zagotavljali dober program, hkrati pa za prihodnje leto pripravili optimalen programsko-produkcijski načrt, ki bo na prvo mesto postavil potrebe in pričakovanja plačnikov RTV-prispevka," so dodali.
Urbanija pa je dejal, da RTV Slovenija za svoj razvoj potrebuje programsko in finančno stabilnost ter čas za uveljavitev sprememb. "Nov programsko-produkcijski načrt mora nastati na preudarni evalvaciji aktualne programske sheme in v sodelovanju z zaposlenimi. V svojem mandatu si bom zato prizadeval tudi za ureditev internih razmer," je zaključil.
Novinarski sindikati RTV Slovenija: Urbanija nima ustreznih znanj in izkušenj
Novinarski sindkati RTV Slovenija so v odzivu zapisali, da imenovanje Urbanije za direktorja Televizije vnaša v javni medij "dodaten nemir in glede na zgodovino njegovega delovanja pomeni zaostrovanje odnosov z uredništvi na javni televiziji ter nevarnost pritiskov na posamezne novinarje in urednike ter posege v novinarsko in uredniško avtonomijo".
Če bo Urbanija sodeloval tudi v pogajanjih za sklenitev stavkovnega sporazuma na delodajalski strani, bo po mnenju sindikalne pogajalske skupine jasno znamenje, da si generalni direktor ne želi uspešnega zaključka pogajanj, saj se o reševanju ključne stavkovne zahteve, kako zagotoviti uredniško in novinarsko avtonomijo, težko pogaja predstavnik delodajalca, ki poklicni kodeks in standarde instrumentalizira v politične namene.
"Zato sindikalna pogajalska stran delodajalca predhodno opozarja, da ne namerava deliti odgovornosti za morebitni neuspeh pogajanj, pač pa bo stavkovnemu odboru predlagala, naj pretehta smiselnost nadaljevanja pogajanj, če jih bo delodajalska stran ovirala z imenovanji pogajalcev, ki so dokazano nekompetentni in namesto reševanja konfliktov, konflikte poglabljajo." OB tem dodajajo, da se novinarska stavka nadaljuje, saj da za njeno prekinitev ni razlogov, stavkovni odbor pa bo odločil o nadaljnjih stavkovnih aktivnostih.
Urbanija po mnenju novinarskih sindikatov nima ustreznih profesionalnih izkušenj in znanj za opravljanje tovrstne vodstvene funkcije.
Spremenjen zakon o RTV Slovenija
Spomnimo, da je ravno včeraj državni zbor na pobudo vlade sprejel novelo zakona o RTV Slovenija,s katero želi vlada zmanjšati vpliv politike na delovanje RTVS. Po predlogu novele zakona o RTV Slovenija bodo upravljanje in nadzor namesto programskemu in nadzornemu svetu prepustili enotnemu svetu RTVS. Med njegovimi 17 člani ne bi bilo niti enega, ki bi ga imenoval državni zbor. Zaposleni bodo iz svojih vrst izbrali šest članov, preostalih enajst članov bodo na podlagi javnih pozivov imenovali italijanska in madžarska narodna skupnost, predsednik države, SAZU, nacionalni svet za kulturo, olimpijski komite Slovenije, informacijski pooblaščenec, svet za trajnostni razvoj in varstvo okolja, varuh človekovih pravic in nacionalni svet invalidskih organizacij.
A očitno se Andreju Grah Whatmoughu mudi z imenovanjem Urbanije, saj se bo ob uveljavitvi omenjene novele zmanjšal vpliv progamskih svetnikov, ki so bili imenovani še v časi vlade Janeza Janše. Ko so svetniki javnega zavoda dali soglasje za imenovanje nekdanjega direktorja Ukoma, se je oglasil tudi Sindikat novinarjev Slovenije. Opozoril je, da gre za delovanje proti javnosti in uzakonjenemu javnemu interesu.
Pri tem je spomnil, da je imel Urbanija kot direktor Ukoma ključno vlogo pri izčrpavanju Slovenske tiskovne agencije (STA) in da je objavljal tako imenovane "analize poročanja RTV Slovenija", v katerih se je loteval posameznih prispevkov v informativnih oddajah javne RTV. V sindikatu so opozorili, da si je Ukom pod Urbanijo tako prisvojil pooblastila, za katera ni imel zakonske podlage in jih je zlorabljal za pritiske na novinarje in novinarstvo.
Predsednica DNS: Če kdo, lahko TV Sloveniji prav Urbanija zada uničujoč udarec
Odzvala se je predsednica Društva novinarjev Slovenija (DNS) Petra Lesjak Tušek: "Presenečenj v tej operaciji seveda žal ni - rušenje RTVS, zlasti informativnega programa TV Slovenija vse do temeljev - je ultimativni cilj. Če kdo, lahko TV Sloveniji prav Urbanija zada uničujoč udarec - ne glede na novelo zakona, ki kljub hitenju ne more dohiteti pogubnega toka oziroma razvoja dogodkov na RTV.
V dneh, ko je Evropska komisija v poročilu o vladavini prava ovrednotila razmere v Sloveniji in priporočila tudi večjo neodvisnost javnih medijev, se na RTV zgodi ravno obratno. Generalni direktor Andrej Grah Whatmough povleče ključno potezo v smeri še večje odvisnosti in političnega podrejanja - to je bilo značilno za prejšnjo vlado oziroma stranko SDS, katere glasnik je Urbanija.
V Društvu novinarjev Slovenije obžalujemo, ker generalni direktor ni izkoristil priložnosti zavzeti drugačne drže, čeprav pričakovano nadaljuje v smeri popolnega uničenja javnega servisa. Zakaj Urbanija ni primerna izbira in zakaj predstavlja grožnjo neodvisnemu in profesionalnemu novinarstvu, pa smo utemeljili že ob podanem predhodnem soglasju Programskega sveta RTV."
Urbanija bo na položaju zamenjal vršilca dolžnosti direktorja TV Slovenija Patrika Grebla. Prav on je bil drugi kandidat za poln mandat na tem položaju.