"Štajerska varda je dve noči prespala v Kostelu, v prostorih ministrstva za šolstvo," nas je eden od bralcev opozoril, da so člani varde med tako imenovanim varovanjem meje prebivali v Centru šolskih in obšolskih dejavnosti (CŠOD) pri Fari, kjer običajno potekajo dejavnosti vzgoje in izobraževanja predvsem osnovnošolskih otrok.
Na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport, ki financira delovanje CŠOD, so na naše vprašanje, ali ta informacija drži, pojasnili, da je v CŠOD Fara, ki je v lasti Občine Kostel, vodi pa ga dr. Damir Markovič, "med 8. in 10. novembrom prespala skupina občanov Brežic, ki pripadajo Civilni iniciativi Brežice-Krško. Iz petka na soboto je v domu bivalo 13 ljudi, iz sobote na nedeljo pa deset, vsi so bili prijavljeni kot gostje." Ko je bil Marković 9. novembra obveščen, da se po Kostelu in Beli krajini sprehajajo pripadniki Štajerske varde, je poklical kostelskega župana Ivana Črnkoviča, pravijo na ministrstvu. "Ta mu je zagotovil, da je o dogajanju že obveščena policija, prav tako pa je od župana prejel zagotovilo, da ima policija vse pod nadzorom. Marković je kontaktiral tudi predstavnico Civilne iniciative Brežice Brankico Hudina, ki mu je zagotovila, da njihova civilna iniciativa ni del Štajerske varde." O dogajanju je bil obveščen tudi direktor CŠOD Branko Kumer, ki mu je policija zagotovila, da so goste preverili in povezave med njimi in vardo niso zaznali.
V javnosti pa se je pojavila tudi fotografija vodje varde Andreja Šiška, s katere je razvidno, da je bil tudi sam v CŠOD Fara, kar so na podlagi fotografije potrdili tudi na ministrstvu. "Kako se je znašel v eni od učilnic, čeprav sta povezavo med civilno iniciativo in Štajersko vardo zanikala tako policija kot predstavnica iniciative, nam ni znano," pravijo na ministrstvu.
Vse je uredila civilna inciativa
Andrej Šiško pa nam je potrdil, da so nekateri člani varde, a ne vsi, prespali v CŠOD, in še povedal, da so s civilno iniciativo Hudinove povezani "tako kot z drugimi civilnimi iniciativami". Sam ni skrbel za rezervacijo spanja, vse, tudi plačilo, so uredili v civilni iniciativi. In kaj je v CŠOD počel on? Ker so bili dogovorjeni z nekaj novinarji, da jim predstavi, kako bodo potekale njihove dejavnosti ob meji, se je z njimi sestal na parkirišču CŠOD, saj je bilo v domu "kar nekaj naših". "Ker je bilo zunaj deževno in slabo vreme, so nam rekli, naj pridemo noter," je pojasnil Šiško, da so se v CŠOD zadržali okoli 15 minut.
Poleg šolskih dejavnosti se v centrih izvaja tudi tržna
Če javnost ni vznemirjena, policija ne more ukrepati
Miroslav Žaberl, doktor kazenskega prava in strokovnjak za policijska pooblastila, pravi, da ima policija glede na trenutna zakonska določila težave z ukrepanjem zoper takšno skupino, in to predvsem zato, ker če ti ne ščuvajo k nasilju ali so nenasilni, jim ni mogoče očitati protipravnega ravnanja, če ni podan element vznemirjanja javnosti. "Če ljudje torej ne rečejo, da so vznemirjeni ali prestrašeni zaradi početja posameznikov ali skupine, policija nima podlage za ukrepanje," pravi Žaberl. Zato so po njegovem mnenju spremembe prekrškovne zakonodaje, ki jo je že potrdila vlada, dobre, saj zaobidejo prav ta element vznemirjenja javnosti.