Anketi: Na volitvah bi zmagala SDS, podporniki SMC in Desusa proti povezovanju z Janšo

STA, M.R.
06.02.2020 10:08

Če bi bile volitve jutri, bi na njih zmagala SDS, druga bi bila LMŠ, tretji pa skupaj SD in Levica, kaže Delova anketa. SDS se je podpora v enem mesecu povečala, podpora vladi je hkrati najnižja v zadnjem letu. Dnevnikova anketa pa kaže, da volivci Desusa in SMC po večini ne odobravajo oblikovanja vlade s SDS.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Glede na anketo Barometer, ki jo je za časnik Delo opravil Inštitut za raziskovanje trga in medijev Mediana, bi na volitvah, če bi jih izvedli jutri, zmagala stranka SDS, ki bi dobila 18,2 odstotka glasov. Druga bi bila s 16,3 odstotka glasov LMŠ, tretji pa skupaj SD in Levica, ki bi prejeli po 7,9 odstotka glasov, kaže anketa Dela Barometer. SDS se je podpora v enem mesecu povečala za nekaj manj kot pet odstotnih točk.
NSi bi po anketi prejela 4,1 odstotka glasov (še januarja 6,9 odstotka), SNS 3,6 (januarja 3,3), SMC 2,5 (januarja 1,7), DeSUS 2,2 (januarja tri odstotke), SAB pa dva odstotka glasov (januarja prav tako dva odstotka).
Med samo opredeljenimi volivci, je SAB edina izmed zdajšnjih parlamentarnih strank, ki bi izpadle iz DZ. Precej na meji sta DeSUS in SMC. SMC bi ob upoštevanju samo opredeljenih prejela 3,5 odstotka, DeSUS pa 3,1 odstotka glasov.
Glede na anketo pred mesecem dni se je podpora najbolj povečala SDS, ki bi jo še januarja volilo 13,3 odstotka vprašanih. Večjo podporo so zabeležile tudi LMŠ, SD in Levica - LMŠ bi pred mesecem dni volilo 14 odstotkov vprašanih, SD šest, Levico pa sedem odstotkov vprašanih.
Glede na prejšnji mesec se je na tokratni anketi precej zmanjšalo število tistih, ki ne vedo, koga bi volili. Takih je 14,5 odstotka, medtem ko jih je bilo še januarja 24,5 odstotka. 11,7 odstotka vprašanih ne bi volilo nobene stranke (januarja 10,2 odstotka).

Nižja ocena vlade

Ocena dela vlade in državnega zbora je v zadnjem mesecu upadla. Še januarja je vlada prejela srednjo oceno 2,79, ta mesec pa 2,59 in ima najnižjo oceno v zadnjem letu. Državni zbor je januarja dobil srednjo oceno 2,59, ta mesec 2,4.
62,8 odstotka vprašanih je naklonjenih predčasnim volitvam, 26,4 odstotka pa bi dalo priložnost novi vladi v obstoječih okvirjih.
Na barometru priljubljenosti politikov še naprej vodi predsednik republike Borut Pahor, sledi mu predsednik vlade, ki opravlja tekoče posle Marjan Šarec, na tretje mesto pa se je uvrstila predsednica DeSUS Aleksandra Pivec, ki je do zdaj ni bilo na lestvici. Za repu seznama so zunanji minister Miro Cerar, predsednik SDS Janeza Janša in koordinator Levice Luka Mesec.
V Delovi anketi, ki je potekala od 28. januarja do 3. februarja, je sodelovalo 777 ljudi.

Volivci SMC in Desusa proti vstopu v koalicijo s SDS

Raziskava, ki jo je za časnik Dnevnik včeraj na vzorcu 500 ljudi izvedla agencija Ninamedia, pa kaže, da večina volivcev SMC in DeSUS ne odobrava vstopa omenjenih dveh strank v koalicijo s SDS, medtem ko so volivci NSi temu večinsko naklonjeni. Na vprašanje, če odobravajo morebitno odločitev SMC, da gre v koalicijo s SDS, je 56,2 odstotka vseh sodelujočih v anketi odgovorilo z ne. 28,1 odstotka vprašanih bi takšno odločitev podprlo, 15,6 odstotka pa je neodločenih. Od tistih, ki so v preteklosti kadar koli volili SMC, jih koalicijo s SDS podpira 16 odstotkov, nasprotuje pa ji 82 odstotkov.

Robert Balen
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta